ຫຼັກການພະລັງງານແຮງງານ-ກົນຈັກ - ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ

1. ກ່ອງນໍ້າໜັກ 2 ກິໂລກຣາມ ຫຼຸດລົງຈາກ 10 ແມັດ/ວິນາທີ ໄປສູ່ຈຸດຢຸດນິ້ງ. ຄ່າສໍາປະສິດຂອງ ແຮງສຽດທານຈົນ ແມ່ນ 0.2. ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ ແມ່ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ 2. ຂະໜາດຂອງ ການຍ້າຍບ່ອນ ແມ່ນເທົ່າໃດ?

ຫຼັກການພະລັງງານແຮງງານ-ກົນຈັກ - ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ 2

ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ;

ມວນສານ (ມ) = 2 ກິໂລກຣາມ

ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v₂o ) = 10 m/s

ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (vt ) = 0 m/s

ສຳປະສິດຂອງແຮງສຽດທານຈົນ ( μk ) = 0.2

ນ້ຳໜັກ (w) = ມກ = (1 ກິໂລກຣາມ)(10 ມ/ວິນາທີ 2 ) = 10 ກິໂລກຣາມ ມ/ວິນາທີ 2 = 10 N

ຕ້ອງການ: ຂະໜາດຂອງການຍ້າຍຖິ່ນຖານ (d)

ວິທີແກ້ໄຂ:

ຫຼັກການພະລັງງານແຮງງານ-ກົນຈັກ :

W nc = ΔEM

W nc = ΔEK + ΔEP

W nc = ½ m ( vt2 – vo2 ) + mgh

W nc = ວຽກ ທີ່ເຮັດໂດຍ ແຮງທີ່ບໍ່ແມ່ນແຮງອະນຸລັກ ທີ່ກະທຳຕໍ່ວັດຖຸ

ΔEK = ການປ່ຽນແປງຂອງ ພະລັງງານຈົນ

ΔEP = ການປ່ຽນແປງຂອງ ພະລັງງານທີ່ມີທ່າແຮງ

m = ມະຫາຊົນ

v = ຄວາມໄວ

g = ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ

h = ການປ່ຽນແປງຂອງຄວາມສູງ

ການປ່ຽນແປງຂອງຄວາມສູງ h = 0 ສະນັ້ນ ΔEP = 0

W nc = ΔEK

ວຽກງານທີ່ເຮັດໂດຍກຳລັງທີ່ບໍ່ແມ່ນກຳລັງອະນຸລັກ:

W nc = -F c d = – μ k N d = – μ k wd = – μ k mgd

W nc = -(0.2)(2)(10)(s)

W nc = – (4)(2)

ເຄື່ອງໝາຍລົບຊີ້ບອກວ່າທິດທາງຂອງແຮງສຽດທານແບບ kinetic ແມ່ນກົງກັນຂ້າມກັບທິດທາງຂອງການຍ້າຍ.

ການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານ kinetic:

ΔEK = ½ m (v t 2 – v o 2 ) = ½ (2)(0 – 10 2 ) = 0 – 100 = 100

ຂະໜາດຂອງການຍ້າຍຖິ່ນຖານ:

W nc = ΔEK

– 4 ວິນາທີ = – 100

s = -100/-4

s = 25 ມ

[irp]

2. ທ່ອນໄມ້ເລື່ອນລົງເທິງພື້ນຜິວທີ່ອຽງ. ຄ່າສຳປະສິດຂອງແຮງສຽດທານຈົນແມ່ນ 0.4. ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງແມ່ນ g = 10 ms -2 . ກຳນົດຄວາມໄວສຸດທ້າຍເມື່ອທ່ອນໄມ້ຕົກລົງພື້ນດິນ.

ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:ຫຼັກການພະລັງງານແຮງງານ-ກົນຈັກ - ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ 3

ຄວາມສູງເບື້ອງຕົ້ນ (h₂o ) = 6 ແມັດ

ຄວາມສູງສຸດທ້າຍ ( ht ) = 0 ແມັດ

ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v₂O ) = 0

ສຳປະສິດຂອງແຮງສຽດທານຈົນ ( μk ) = 0.4

ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 ms -2

cos θ = 8/10

ອົງປະກອບແນວຕັ້ງຂອງນ້ຳໜັກ = w y = w cos θ = mg cos θ = m (10) (8/10) = m (10)(4/5) = m (40/5) = 8 m

ແຮງປົກກະຕິ = N = w y = 8 ແມັດ

ແຮງສຽດທານຈົນ = f k = μ k N = μ k w y = (0.4)(8 ມ) = 3.2 ມ

ຕ້ອງການ: ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v t )

ວິທີແກ້ໄຂ:

ຫຼັກການພະລັງງານແຮງງານ-ກົນຈັກ - ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ 4ຫຼັກການພະລັງງານແຮງງານ-ກົນຈັກ:

W nc = Δ EM

W nc = Δ EK + Δ EP

ການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານ kinetic:

ΔEK = 1/2 ມ (vt2 - vo2) = 1/2 ມ (vt2 - 0) = 1/2 ມິວt2

ການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານທີ່ມີທ່າແຮງ:

Δ EP = ມກ (ht ​​– h₂o ) = ມ (10)(0-6) = ມ (10)(-6) = – 60 ມ

ວຽກທີ່ເຮັດໂດຍແຮງສຽດທານຈົນກະທັ້ງ:

W nc = – f k s = – ( 3.2 ມ)(10) = – 32 ມ

ເຄື່ອງໝາຍລົບຊີ້ບອກວ່າທິດທາງຂອງແຮງສຽດທານແບບ kinetic ແມ່ນກົງກັນຂ້າມກັບທິດທາງຂອງການຍ້າຍ.

ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v t ):

W nc = Δ EK + Δ EP

– 32 m = 1/2 mv t 2 – 60 m

- 32 ມ = ມ (1/2 v t 2 - 60)

– 32 = 1/2 v t 2 – 60

– 32 + 60 = 1/2 v t 2

28 = 1/2 v t 2

2 (28) = vt 2

56 = vt 2

vt = √4.14​

v t = 2 √14 ms -1

[irp]

3. ທ່ອນໄມ້ເລື່ອນລົງເທິງພື້ນຜິວອຽງທີ່ຂຸຂະ. ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນແມ່ນ 0 m/s ແລະຄວາມໄວສຸດທ້າຍແມ່ນ 10 ms -1 . ຖ້າແຮງສຽດທານຈົນແມ່ນ 2 N ແລະ ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ g = 10 ms -2 , ຄວາມສູງ (h) ເທົ່າກັບເທົ່າໃດ?

ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:ຫຼັກການພະລັງງານແຮງງານ-ກົນຈັກ - ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ 5

ມວນສານ (ມ) = 1 ກິໂລກຣາມ

ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v₂O ) = 0 (ການຢຸດນິ້ງຂອງບລັອກ)

ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v t ) = 10 ms -1

ຄວາມສູງເບື້ອງຕົ້ນ (h₂o ) = h

ຄວາມສູງສຸດທ້າຍ ( ht ) = 0

ແຮງສຽດທານຈົນ (fk ) = 2 N

ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 ms -2

ຕ້ອງການ: ຄວາມສູງ (ຊມ)

ວິທີແກ້ໄຂ:

ວຽກທີ່ເຮັດໂດຍແຮງສຽດທານ kinetic:

W nc = – f k s = – (2 )(15) = – 30

ເຄື່ອງໝາຍລົບຊີ້ບອກວ່າທິດທາງຂອງແຮງສຽດທານແບບ kinetic ແມ່ນກົງກັນຂ້າມກັບທິດທາງຂອງການຍ້າຍ.

ການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານ kinetic:

ΔEK = 1/2 ມ (vt2 - vo2) = 1/2 (1)(102 - 0) = 1/2 (102) = 1/2 (100) = 50 ນ

ການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານທີ່ມີທ່າແຮງ:

Δ EP = ມກ (ht ​​– h₂o ) = (1)(10)(0-ຊມ) = (10)(-ຊມ) = -10 ຊມ

ຫຼັກການພະລັງງານແຮງງານ-ກົນຈັກ:

W nc = Δ EK + Δ EP

– 30 = 50 – 10 ຊົ່ວໂມງ

10 ຊົ່ວໂມງ = 50 + 30

10 h = 80

h = 80/10

h = 8 ມ

4ຖ້າທ່ອນໄມ້ເຄື່ອນທີ່ລົງມາຕາມພື້ນຜິວທີ່ອຽງ, ແລ້ວ….
ກ. ວຽກທີ່ເຮັດໂດຍແຮງໂນ້ມຖ່ວງໃນທ່ອນໄມ້ແມ່ນໃຫຍ່ກວ່າການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານທີ່ມີທ່າແຮງຂອງທ່ອນໄມ້
ຂ. ພະລັງງານກົນຈັກເພີ່ມຂຶ້ນ
ຄ. ປະລິມານພະລັງງານຈົນ ແລະ ພະລັງງານທ່າແຮງຂອງມັນຫຼຸດລົງ
ງ. ວຽກເຮັດງານທຳແມ່ນເຮັດໄດ້ໂດຍແຮງສຽດທານເທົ່າກັບການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານຈົນຂອງທ່ອນໄມ້
ການແກ້ໄຂ

ກ ຜິດ

ວຽກທີ່ເຮັດໂດຍແຮງໂນ້ມຖ່ວງໃສ່ທ່ອນໄມ້ເທົ່າກັບການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານທ່າແຮງແຮງໂນ້ມຖ່ວງຂອງທ່ອນໄມ້.

ຂ ຜິດ

ຖ້າ ລະນາບທີ່ວາງໄວ້ເປັນຮູບ c ລຽບ ພະລັງງານກົນຈັກຂອງທ່ອນໄມ້ຈະຄົງທີ່. ເມື່ອຢູ່ເທິງສຸດຂອງລະນາບທີ່ອຽງ ແລະ ຍັງບໍ່ທັນເຄື່ອນທີ່ ພະລັງງານກົນຈັກຂອງທ່ອນໄມ້ຈະເທົ່າກັບພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ. ທ່ອນໄມ້ຍັງຄົງຢຸດນິ້ງ ສະນັ້ນພະລັງງານຈົນຂອງມັນເປັນສູນ. ເມື່ອເຄື່ອນທີ່ລົງມາໃນລະນາບທີ່ອຽງ ຄວາມສູງຂອງທ່ອນໄມ້ຈະຫຼຸດລົງ ດັ່ງນັ້ນພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງຈຶ່ງຫຼຸດລົງເຊັ່ນກັນ. ພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງຈະຫຼຸດລົງ ເພາະມັນປ່ຽນເປັນພະລັງງານຈົນ. ເຖິງແມ່ນວ່າພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງຈະປ່ຽນເປັນພະລັງງານຈົນ ແຕ່ພະລັງງານກົນຈັກຈະຄົງທີ່.

ຖ້າລະນາບອຽງມີຄວາມຫຍາບຄາຍ ພະລັງງານກົນຈັກຂອງທ່ອນໄມ້ຈະຫຼຸດລົງຍ້ອນວຽກງານທາງລົບທີ່ເຮັດໂດຍແຮງສຽດທານ. ແຮງສຽດທານແມ່ນແຮງທີ່ບໍ່ແມ່ນແຮງອະນຸລັກ. ວຽກງານທີ່ເຮັດໂດຍແຮງທີ່ບໍ່ແມ່ນແຮງອະນຸລັກຕໍ່ວັດຖຸເຮັດໃຫ້ພະລັງງານກົນຈັກຂອງວັດຖຸຫຼຸດລົງ.

ຖືກຕ້ອງ C

ພື້ນຜິວທີ່ອຽງແມ່ນຫຍາບດັ່ງນັ້ນຈຶ່ງມີແຮງສຽດທານທີ່ທ້າທາຍການເຄື່ອນທີ່ຂອງທ່ອນໄມ້. ແຮງສຽດທານແມ່ນແຮງທີ່ບໍ່ແມ່ນແຮງອະນຸລັກ. ທິດສະດີພະລັງງານກົນຈັກຂອງວຽກງານກ່າວວ່າວຽກງານທີ່ເຮັດໂດຍແຮງທີ່ບໍ່ແມ່ນແຮງອະນຸລັກ (ຕົວຢ່າງເຊັ່ນແຮງສຽດທານ) ແມ່ນເທົ່າກັບການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານກົນຈັກ. ໃນການໄລ່ຕາມນີ້, ພະລັງງານກົນຈັກກໍາລັງຫຼຸດລົງ.

ພະລັງງານກົນຈັກຂອງບລັອກ = ພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ + ພະລັງງານຈົນ.

ງ ຜິດ.

ວຽກທີ່ເຮັດໂດຍແຮງສຽດທານໃສ່ທ່ອນໄມ້ເທົ່າກັບການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານກົນຈັກຂອງທ່ອນໄມ້, ບໍ່ແມ່ນການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານຈົນຂອງທ່ອນໄມ້. ແມ່ນວ່າແຮງສຽດທານທ້າທາຍການເຄື່ອນທີ່ຂອງທ່ອນໄມ້ ດັ່ງນັ້ນມັນຈຶ່ງຫຼຸດຄວາມໄວຂອງທ່ອນໄມ້ ແລະ ຫຼຸດພະລັງງານຈົນຂອງທ່ອນໄມ້. ແຕ່ຈົ່ງຮັບຮູ້ວ່າພະລັງງານຈົນຂອງທ່ອນໄມ້ມາຈາກພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ. ສະນັ້ນ ມັນເປັນຄວາມຈິງທີ່ໄດ້ກ່າວໄວ້ວ່າວຽກທີ່ເຮັດໂດຍແຮງສຽດທານເທົ່າກັບການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານກົນຈັກ (ພະລັງງານກົນຈັກຫຼຸດລົງ).

ຄໍາຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ C.

5. ວັດຖຸໜຶ່ງທີ່ຢູ່ເທິງພື້ນທີ່ບໍ່ລຽບຖືກຕີ ດັ່ງນັ້ນມັນຈະເຄື່ອນທີ່ເປັນເວລາ 3 ວິນາທີ ແລ້ວຢຸດ. ຖ້າມວນສານທີ່ຮູ້ຈັກຂອງວັດຖຸແມ່ນ 10 ກຣາມ, ແຮງສຽດທານລະຫວ່າງວັດຖຸ ແລະ ພື້ນແມ່ນ 2 ກິໂລດີນ. ກຳນົດວຽກທີ່ເຮັດໂດຍແຮງສຽດທານ.

ກ. 0.18 ຈູນ

ຂ. -0.18 ຈູນ

ຄ. 0.36 ຈູນ

D. -0.36 J

ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:

ຊ່ວງເວລາ (t) = 3 ວິນາທີ

ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v t ) = 0 m/s (ວັດຖຸຢຸດນິ້ງ)

ມວນສານຂອງວັດຖຸ (ມ) = 10 ກຣາມ = 10/1000 ກິໂລກຣາມ = 1/100 ກິໂລກຣາມ = 0.01 ກິໂລກຣາມ

ແຮງກົດດັນ (F) = 2 kilodynes = 2 x 10 3 dynes

ຕ້ອງການ: ວຽກ (W) ທີ່ເຮັດໄດ້ໂດຍແຮງສຽດທານ

ວິທີແກ້ໄຂ:

ການປ່ຽນຫົວໜ່ວຍແຮງ:

1 ນິວຕັນ = 1 x 10 5 ໄດນ

1 ໄດນ = 1/10 5 ນິວຕັນ = 1 x 10 -5 ນິວຕັນ = 10 -5 ນິວຕັນ

ແຮງສຽດທານ (F) = 2 x 10 3 dyne = 2 x 10 3 x 10 -5 ນິວຕັນ = 2 x 10 -2 ນິວຕັນ = 2/100 ນິວຕັນ = 0.02 ນິວຕັນ

ທິດສະດີພະລັງງານກົນຈັກ-ວຽກ ກ່າວວ່າ ວຽກງານແມ່ນເຮັດໄດ້ໂດຍແຮງທີ່ບໍ່ແມ່ນແຮງອະນຸລັກຕໍ່ວັດຖຸເທົ່າກັບການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານກົນຈັກຂອງວັດຖຸ.

ຖ້າວັດຖຸເຄື່ອນທີ່ຢູ່ເທິງພື້ນຜິວອຽງ, ພະລັງງານກົນຈັກ (ME) = ພະລັງງານທ່າແຮງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (PE) + ພະລັງງານຈົນ (KE). ແຕ່ຖ້າວັດຖຸເຄື່ອນທີ່ຢູ່ເທິງພື້ນຜິວນອນ ດັ່ງນັ້ນຈຶ່ງບໍ່ມີການປ່ຽນແປງຄວາມສູງ, ພະລັງງານກົນຈັກ = ພະລັງງານຈົນ. ຢູ່ເທິງພື້ນຜິວນອນ, ພະລັງງານທ່າແຮງແຮງໂນ້ມຖ່ວງຈະເປັນສູນ ເພາະວ່າບໍ່ມີການປ່ຽນແປງຄວາມສູງ.

ແຮງສຽດທານເປັນແຮງທີ່ບໍ່ແມ່ນແຮງອະນຸລັກ. ແຮງສຽດທານມັກຈະເຮັດໃຫ້ຄວາມໄວຂອງວັດຖຸ ແລະ ພະລັງງານຈົນຂອງວັດຖຸຫຼຸດລົງ. ສາມາດສະຫຼຸບໄດ້ວ່າວຽກທີ່ເຮັດໂດຍແຮງສຽດທານຕໍ່ວັດຖຸເທົ່າກັບການຫຼຸດລົງຂອງພະລັງງານກົນຈັກ.

ໃນທາງຄະນິດສາດ:

ວຽກ (W) = ການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານກົນຈັກ (ΔEM)

Fs = ΔEP + ΔEK

Fs = mg Δh + ½ m ( vt2 – vo2 )

Fs = ມກ (0) + ½ ມ (0 2 – ໂວ ໂອ 2 )

Fs = 0 + ½ m (– (v o 2 ))

Fs = – ½ mv o 2 ———— ສົມຜົນທີ 1

ຄຳອະທິບາຍ: F = ແຮງສຽດທານ, d = ການຍົກຍ້າຍ, m = ມວນສານ, v = ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ

ການຍົກຍ້າຍ (d) ແລະ ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v o ) ຍັງບໍ່ທັນຮູ້ເທື່ອ ເພາະວ່າກ່ອນອື່ນໃຫ້ຄິດໄລ່ v o ຫຼື d. ວຽກທີ່ເຮັດໄດ້ໂດຍແຮງສຽດທານແມ່ນຄິດໄລ່ໂດຍໃຊ້ສົມຜົນໜຶ່ງຫຼັງຈາກຮູ້ v o ຫຼື d.

ສົມຜົນຂອງການຍ້າຍຖິ່ນຖານ (d) ໃນການເຄື່ອນທີ່ເສັ້ນຊື່ທີ່ບໍ່ສະໝໍ່າສະເໝີ:

vt2 = vo2 + 2 ( -a) s

ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (vt ) = 0 ແລະ ຄວາມເລັ່ງ (a) ມີຄ່າເປັນລົບ ເພາະວ່າວັດຖຸນັ້ນຊ້າລົງ (ຄວາມໄວຂອງວັດຖຸຫຼຸດລົງ).

0 = ວີo2 - 2 ໂຄສະນາ

vo2 = 2 ໂຄສະນາ

d = vo o 2 / 2 a ———— ສົມຜົນ 2

ປ່ຽນ d ໃນສົມຜົນທີ 2 ດ້ວຍ d ໃນສົມຜົນທີ 1:

F d = – ½ mv o 2

F (v2 / 2a ) = – ½ mv2

(F/2a) v o 2 = – ½ mv o 2

F/2a = – ½ ແມັດ

F = (2)(a)(-1/2)(ມ)

F = – (ກ)(ມ)

a = – (F / ມ)

a = – 0.02 ນິວຕັນ / 0.01 ກິໂລກຣາມ

a = – 2 ນິວຕັນ/ກິໂລກຣາມ

a = – 2 ມ/ວິນາທີ 2

ສົມຜົນເພື່ອຄິດໄລ່ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v o ) ໃນການເຄື່ອນທີ່ເສັ້ນຊື່ທີ່ບໍ່ສະໝໍ່າສະເໝີ:

v t = vo o + at —–> ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v t ) = 0, ຄວາມເລັ່ງ (a) = 2 m/s 2 , ໄລຍະຫ່າງເວລາ (t) = 3 ວິນາທີ

0 = v0 + (-2)(3)

0 = ໂວ ໂອ – 6

v0 = 6 ແມັດ/ວິນາ ທີ

ວຽກ (W) ທີ່ເຮັດໄດ້ໂດຍແຮງສຽດທານ:

W = – ½ mv o 2 = −1/2 (0.01)(6 2 ) = −1/2 (0.01)(36)

W = -1/2 (0.36)

W = – 0.18 ຈູລ

ວຽກທີ່ເຮັດໂດຍແຮງສຽດທານຈະຖືກເຊັນເປັນລົບ ຊຶ່ງໝາຍຄວາມວ່າວຽກດັ່ງກ່າວເຮັດໃຫ້ພະລັງງານກົນຈັກຂອງວັດຖຸຫຼຸດລົງ.

ຖ້າຮູ້ d ວຽກສາມາດຄິດໄລ່ໄດ້ໂດຍໃຊ້ສົມຜົນຂອງ W = F d.

ຄໍາຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ B.

[wpdm_package id='1178′]

  1. ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂວຽກງານທີ່ເຮັດໂດຍກຳລັງ
  2. ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂກ່ຽວກັບພະລັງງານຈົນ-ວຽກ
  3. ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂຫຼັກການພະລັງງານກົນຈັກ-ວຽກງານ
  4. ບັນຫາພະລັງງານທ່າແຮງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ
  5. ພະລັງງານທີ່ມີທ່າແຮງຂອງບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂຂອງສະປິງຍືດหยุ่น
  6. ບັນຫາພະລັງງານ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ
  7. ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ຕົກຢ່າງເສລີ
  8. ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ຂຶ້ນ ແລະ ລົງໃນການເຄື່ອນທີ່ຕົກຢ່າງເສລີ
  9. ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ເທິງໜ້າດິນໂຄ້ງ
  10. ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ເທິງພື້ນຜິວອຽງ
  11. ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ຂອງໂປເຈັກໄທລ

ອອກຄວາມເຫັນໄດ້