ພະລັງງານເຄື່ອນທີ່ - ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ
1. ລົດສອງຄັນມີ ມວນ ເທົ່າກັນ , ເຄື່ອນທີ່ດ້ວຍພະລັງງານຈົນທີ່ແຕກຕ່າງກັນ. ພະລັງງານຈົນ ຂອງລົດຄັນທຳອິດແມ່ນ 9 ເທົ່າຂອງພະລັງງານຈົນຂອງລົດຄັນທີສອງ. ການປຽບທຽບຄວາມໄວຂອງລົດຄັນທຳອິດກັບລົດຄັນທີສອງແມ່ນ…..
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ມວນສານ ຂອງລົດ A (m A ) = m
ມວນສານຂອງລົດ B (m B ) = m
ພະລັງງານຈົນຂອງລົດ B (K E B ) = K E
ພະລັງງານຈົນຂອງລົດ A (KEA ) = 9 KE
ຕ້ອງການ: ການປຽບທຽບຄວາມໄວຂອງລົດຄັນທຳອິດກັບລົດຄັນທີສອງ
ວິທີແກ້ໄຂ:
ສົມຜົນຂອງພະລັງງານຈົນ:
KE = 1/2 mv 2
2 K E = mv 2
v 2 = 2 K E / m
ຄວາມໄວຂອງລົດ A:
v 2 = 2 K E A / m A = 2 (9 K E ) / m = 18 K E / m
ຄວາມໄວຂອງລົດ B :
v 2 = 2 K E B / m B = 2 K E / m = 2 K E / m
ການປຽບທຽບຄວາມໄວຂອງລົດ A ແລະລົດ B:
18 KE / ແມັດ : 2 KE / ແມັດ
18: 2
9 : 1 = 3 2 : 1 2
[irp]
2. ພະລັງງານຈົນຂອງວັດຖຸຢູ່ຈຸດ B = 100 J. ຖ້າ ມວນສານຂອງວັດຖຸແມ່ນ 2.5 kg , ໃຫ້ ກຳນົດ ພະລັງງານຈົນຂອງວັດຖຸ ເມື່ອ ມັນ ຕົກ ພື້ນດິນຢູ່ຈຸດ C. ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ ແມ່ນ 10 m/s 2.
ການແກ້ໄຂ
ພະລັງງານຈົນຂອງວັດຖຸເມື່ອມັນມາຮອດຈຸດ B:
PE = ມກຊ = (2.5)(10)(4) = 100 ຈູນ
ພະລັງງານຈົນຂອງວັດຖຸເມື່ອມັນມາຮອດຈຸດ C:
PE = ມກ/ຊມ
PE = (2.5)(10)(4 + 6)
PE = (2.5)(10)(10)
PE = 250 ຈູລ
[irp]