ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ເທິງໜ້າໂຄ້ງ - ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ

1. ທ່ອນໄມ້ນ້ຳໜັກ 1 ກິໂລກຣາມ ເລື່ອນລົງມາເທິງໜ້າດິນໂຄ້ງລຽບ. ຈົ່ງກຳນົດ ພະລັງງານຈົນ ແລະ ຄວາມໄວຂອງທ່ອນໄມ້ຢູ່ໜ້າດິນຕໍ່າສຸດ. ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ ແມ່ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ 2.

ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ເທິງໜ້າໂຄ້ງ 1ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:

ມວນສານ (ມ) = 1 ກິໂລກຣາມ

ການປ່ຽນແປງຂອງຄວາມສູງ (h) = 5 ແມັດ

ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2

ຕ້ອງການ: ພະລັງງານຈົນ (KE) ແລະ ຄວາມໄວ ຂອງບລັອກ.

ວິທີແກ້ໄຂ:

(ກ) ພະລັງງານຈົນ

ພະລັງງານກົນຈັກ ເບື້ອງຕົ້ນ = ພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ

ME0 = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 ຈູນ

ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ = ພະລັງງານຈົນ

ME t = KE = ½ mv t 2

ຫຼັກການ ອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກ ລະບຸວ່າພະລັງງານກົນຈັກເບື້ອງຕົ້ນ = ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ:

ME o = ME t

PE = KE

50 = ເຄອີ

ພະລັງງານຈົນ (KE) = 50 ຈູລ.

(ຂ) ຄວາມໄວຂອງບລັອກ

ຫຼັກການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກ:

ພະລັງງານກົນຈັກເບື້ອງຕົ້ນ (ME o ) = ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ (ME t )

ພະລັງງານທ່າແຮງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (PE) = ພະລັງງານຈົນ (KE)

50 = ½ ມວ 2

2(50) / ມ = v2

100 / 1 = v2

100 = v2

v = √100

v = 10 ແມັດ/ວິນາທີ

[irp]

2. ວັດຖຸນ້ຳໜັກ 2 ກິໂລກຣາມ ເລື່ອນລົງມາໂດຍບໍ່ມີແຮງສຽດທານ. ພະລັງງານຈົນ ແລະ ຄວາມໄວຂອງວັດຖຸທີ່ສູງຈາກພື້ນດິນ 2 ແມັດ ແມ່ນຫຍັງ? ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງແມ່ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ 2

ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ເທິງໜ້າໂຄ້ງ 2ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:

ມວນສານ (ມ) = 2 ກິໂລກຣາມ

ການປ່ຽນແປງຂອງຄວາມສູງ (ຊມ) = 10 – 2 = 8 ແມັດ

ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2

ຕ້ອງການ : ພະລັງງານຈົນ (KE) ແລະ ຄວາມໄວ (v) ທີ່ລະດັບຄວາມສູງ 2 ແມັດເໜືອພື້ນດິນ.

ວິທີແກ້ໄຂ:

(ກ) ພະລັງງານຈົນຢູ່ທີ່ຄວາມສູງ 2 ແມັດຈາກພື້ນດິນ

ພະລັງງານກົນຈັກເບື້ອງຕົ້ນ = ພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ

ME0 = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 ຈູນ

ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ = ພະລັງງານຈົນ

ME t = KE = ½ mv t 2

ຫຼັກການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກລະບຸວ່າພະລັງງານກົນຈັກເບື້ອງຕົ້ນ = ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ:

ME o = ME t

PE = KE

160 = ເຄອີ

ພະລັງງານຈົນ (KE) ທີ່ຄວາມສູງ 2 ແມັດຈາກພື້ນດິນແມ່ນ 160 ຈູນ.

(ຂ) ຄວາມໄວຂອງວັດຖຸຢູ່ໜ້າດິນຕໍ່າສຸດ

ຫຼັກການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກ:

ພະລັງງານກົນຈັກເບື້ອງຕົ້ນ (ME₂o ) = ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ ( EM₂t )

ພະລັງງານທ່າແຮງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (PE) = ພະລັງງານຈົນ (KE)

160 = ½ ມວ 2

160 = ½ (2) v 2

160 = v2

v = √160 = √(16)(10) = 4√10 ມ/ວິນາທີ

[wpdm_package id='1167′]

  1. ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂວຽກງານທີ່ເຮັດໂດຍກຳລັງ
  2. ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂກ່ຽວກັບພະລັງງານຈົນ-ວຽກ
  3. ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂຫຼັກການພະລັງງານກົນຈັກ-ວຽກງານ
  4. ບັນຫາພະລັງງານທ່າແຮງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ
  5. ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂກ່ຽວກັບພະລັງງານທີ່ມີທ່າແຮງຂອງສະປິງຍືດหยุ่น
  6. ບັນຫາພະລັງງານ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ
  7. ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ຕົກຢ່າງເສລີ
  8. ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ຂຶ້ນ ແລະ ລົງໃນການເຄື່ອນທີ່ຕົກຢ່າງເສລີ
  9. ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ເທິງໜ້າດິນໂຄ້ງ
  10. ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ເທິງພື້ນຜິວອຽງ
  11. ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ຂອງໂປເຈັກໄທລ

ອອກຄວາມເຫັນໄດ້