1. ຮ່າງກາຍນ້ຳໜັກ 1 ກິໂລກຣາມ ຕົກລົງຢ່າງອິດສະຫຼະຈາກລະດັບຄວາມສູງ 80 ແມັດ. ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ ແມ່ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ 2. ພະລັງງານຈົນ ເມື່ອຮ່າງກາຍຕົກລົງພື້ນດິນ ແມ່ນຫຍັງ .
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ມວນສານ (ມ) = 1 ກິໂລກຣາມ
ຄວາມສູງ (ສູງ) = 80 ແມັດ
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2
ຕ້ອງການ: ພະລັງງານຈົນເມື່ອຮ່າງກາຍຕົກລົງພື້ນດິນ
ວິທີແກ້ໄຂ:
ພະລັງງານກົນຈັກ ເບື້ອງຕົ້ນ (ME o ) = ພະລັງງານທ່າແຮງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (PE)
M E o = P E = mgh = (1)(10)(80) = 800 ຈູນ
ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ (M E t ) = ພະລັງງານຈົນ (K E )
ຫຼັກການ ອະ ນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກ
ເມ ໂອ = ເມ ຕ
P E = K E
800 = ເຄ ອີ
ພະລັງງານຈົນສຸດທ້າຍແມ່ນ 800 ຈູນ.
[irp]
2. ຮ່າງກາຍນ້ຳໜັກ 4 ກິໂລກ ຣາມ ຕົກ ຈາກບ່ອນຢຸດນິ້ງຈາກຄວາມສູງ 10 ແມັດ. ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງແມ່ນ 10 ມິລິວິນາທີ –2 . ພະລັງງານຈົນ ແລະ ຄວາມໄວຢູ່ທີ່ຄວາມສູງ 5 ແມັດຈາກພື້ນດິນແມ່ນຫຍັງ.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ການປ່ຽນແປງຂອງຄວາມສູງ (ຊມ) = 10 – 5 = 5 ແມັດ /ວິນາທີ
ມວນສານ (ມ) = 4 ກິໂລກຣາມ
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2
ຕ້ອງການ: ພະລັງງານຈົນຢູ່ທີ່ຄວາມສູງ 5 ແມັດເໜືອພື້ນດິນ ແລະ ຄວາມໄວຢູ່ທີ່ຄວາມສູງ 5 ແມັດເໜືອພື້ນດິນ
ວິທີແກ້ໄຂ:
(ກ) ພະລັງງານຈົນຢູ່ທີ່ຄວາມສູງ 5 ແມັດຈາກພື້ນດິນ
ພະລັງງານກົນຈັກເບື້ອງຕົ້ນ (M E o ) = ພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (P E )
M E o = P E = mgh = (4)(10)(5) = 200 ຈູນ
ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ (EM t ) = ພະລັງງານຈົນ (EK)
ເມ ຕ = ເຄ ອີ
ຫຼັກການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກລະບຸວ່າພະລັງງານກົນຈັກເບື້ອງຕົ້ນ = ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ.
ເມ ໂອ = ເມ ຕ
200 = ເຄ ອີ
ພະລັງງານຈົນຢູ່ທີ່ຄວາມສູງ 5 ແມັດຈາກພື້ນດິນແມ່ນ 200 ຈູນ.
(ຂ) ຄວາມໄວທີ່ລະດັບຄວາມສູງ 5 ແມັດ ເໜືອພື້ນດິນ
ພະລັງງານກົນຈັກເບື້ອງຕົ້ນ (M E o ) = ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ (M E t )
P E = K E
200 = ½ ມວ 2
2(200) / 4 = v2
100 = v2
v = √100
v = 10 ແມັດ/ວິນາທີ
ຄວາມໄວຂອງຮ່າງກາຍຢູ່ທີ່ຄວາມສູງ 5 ແມັດຈາກພື້ນດິນແມ່ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ.
[irp]
3. ໝາກມ່ວງ ຕົກລົງຢ່າງອິດສະຫຼະຈາກບ່ອນຢຸດນິ້ງ, ຈາກຄວາມສູງ 2 ແມັດ. ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງແມ່ນ 10 ms –2 . ຈົ່ງກຳນົດຄວາມໄວຂອງໝາກມ່ວງເມື່ອມັນຕົກພື້ນດິນ.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ຄວາມສູງ (ສ) = 2 ແມັດ /ວິນາທີ
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2
ຕ້ອງການ: ຄວາມໄວຂອງໝາກມ່ວງເມື່ອມັນຕົກດິນ.
ວິທີແກ້ໄຂ:
ພະລັງງານກົນຈັກເບື້ອງຕົ້ນ (M E o ) = ພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (P E )
M E = P E = mgh = m (10)(2) = 20 m
ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ (M E t ) = ພະລັງງານຈົນ (K E )
ເມ ຕ = ເຄ ອີ = ½ ມວ 2
ຫຼັກການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກກ່າວວ່າພະລັງງານກົນຈັກເບື້ອງຕົ້ນ = ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ.
ເມ ໂອ = ເມ ຕ
20 ມ = ½ ມວ 2
20 = ½ v 2
2(20) = v2
40 = v2
v = √40 = √(4)(10) = 2√10 ມ/ ວິນາທີ
[wpdm_package id='1166′]
- ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂວຽກງານທີ່ເຮັດໂດຍກຳລັງ
- ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂກ່ຽວກັບພະລັງງານຈົນ-ວຽກ
- ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂຫຼັກການພະລັງງານກົນຈັກ-ວຽກງານ
- ບັນຫາພະລັງງານທ່າແຮງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ
- ພະລັງງານທີ່ມີທ່າແຮງຂອງບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂຂອງສະປິງຍືດหยุ่น
- ບັນຫາພະລັງງານ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ
- ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ຕົກຢ່າງເສລີ
- ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ຂຶ້ນ ແລະ ລົງໃນການເຄື່ອນທີ່ຕົກຢ່າງເສລີ
- ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ເທິງໜ້າດິນໂຄ້ງ
- ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ເທິງພື້ນຜິວອຽງ
- ການນຳໃຊ້ການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກສຳລັບການເຄື່ອນທີ່ຂອງໂປເຈັກໄທລ