1. Mass vun engem Objet, m = 10 kg, deen vun engem Seel ënnerstëtzt gëtt. Fannt d'Spannung am Seel! g = 10 m/ s²
Bekannt:
Mass (m) = 10 kg
Schwéierkraaftbeschleunigung (g) = 10 m/ s²
Gewënscht: D'Spannkraaft (T)
Léisung:
ΣF y = 0
T – w = 0
T = w
T = mg
T = (10 kg)(10 m/s² ) = 100 kg m/ s²
T = 100 Newton
[irp]
2. D'Mass vum Objet ass 10 kg. Fannt d'Spannung am Schnouer….. Schwéierkraaftbeschleunigung = 10 m/ s².
Léisung
Bekannt:
Mass (m) = 10 kg
Schwéierkraaftbeschleunigung (g) = 10 m/ s².
Gewënscht: D'Spannkraaft (T)
Léisung:
w = Gewiicht = mg = (10 kg)(10 m/s²) = 100 kg m/s2
T1 = d' Spannkraaft 1
T1x = d'x-Komponent vun der Spannkraaft 1 = T1 cos 45 o = 0.7 T1
T1y = d'y-Komponent vun der Spannkraaft 2 = T1 sin 45 o = 0.7 T1
T2 = d' Spannkraaft 2
T2x = d'x-Komponent vun der Spannkraaft 2 = T2 cos 45 o = 0.7 T2
T2y = d'y-Komponent vun der Spannkraaft 2 = T2 sin 45 o = 0.7 T2
D'Gläichgewiichtsbedingung ΣF = 0.
y-Achs:
ΣF y = 0
T1y + T2y – w = 0
0.7T 1 + 0.7T 2 – 100 = 0
0.7T1 + 0.7T2 = 100 —– Equatioun 1
x-Achs:
ΣF x = 0
T2x – T1x = 0
0.7T 2 – 0.7T 1 = 0
0.7T² = 0.7T¹
T2 = T1 —– Equatioun 2
Bestëmmt d'Gréisst vun T1 :
0.7T1 + 0.7T1 = 100
1.4T 1 = 100
T1 = 100 / 1.4
T1 = 71.4 Newton
T1 = T2 also T2 = 71.4 Newton
[wpdm_package id='486′]
- Partikelen am eendimensionalen Gläichgewiicht
- Partikelen am zweedimensionalen Gläichgewiicht
- Gläichgewiicht vu Kierper, déi duerch Schnouer a Riemscheiwen verbonne sinn
- Gläichgewiicht vu Kierper op enger schréieger Ebene