Diffraktiounsgitter - Problemer a Léisungen
1. E Gitter mat 4000 Schlitzer pro Zentimeter gëtt mat engem monochromatesche Liicht beliicht a produzéiert déi hell Linn vun zweeter Uerdnung an engem Wénkel vun 30°. Wat ass d' Wellenlängt vum benotzte Liicht? (1 Å = 10 -10 m)
Bekannt:
Den Ofstand tëscht de Schlitzer (d) = 1 / (4000 Schlitzer / cm) = 0.00025 cm = 2.5 x 10⁻⁴ cm = 2.5 x 10⁻⁴ Meter
Uerdnung (n) = 2
Sinus 30 o = 0.5
1 Å = 10⁻⁴ -10⁻¹ m
Observéiert en Objet, deen sech vertikal no uewe beweegt, bis en eng maximal Héicht erreecht, ier en no ënnen a Richtung senger Ausgangspositioun beweegt. Wann e sech vertikal no uewe beweegt ëm h, ass d'Gewiicht an der Géigerichtung vun der Verrécklung. Dofir mécht d'Gewiicht negativ Aarbecht um Objet.