თოკებითა და ბორბლებით დაკავშირებული სხეულების წონასწორობა - ნიუტონის პირველი კანონის ამოცანების გამოყენება და მათი ამოხსნა.

1. 5 კგ მასის ყუთი დახრილ სიბრტყეზე 30 ° კუთხით მდებარეობს . ყუთი თოკზეა დამაგრებული. განსაზღვრეთ დაჭიმვის ძალა (T) და ნორმალური ძალა (N)!

თოკებითა და ბორბლებით დაკავშირებული სხეულების წონასწორობა – ნიუტონის პირველი კანონის ამოცანების გამოყენება და მათი ამოხსნა 1

Solution

თოკებითა და ბორბლებით დაკავშირებული სხეულების წონასწორობა – ნიუტონის პირველი კანონის ამოცანების გამოყენება და მათი ამოხსნა 2ΣFx = 0

T – w sin 30 o = 0

T = w sin 30 o

T = (5 კგ)(9.8 მ/წმ² ) sin 30 o

T = (49)(0.5)

T = 24.5 ნიუტონი

∑ Fy = 0

N – w cos 30 o = 0

N = w cos 30 o

N = (49)(0.87)

N = 43 ნიუტონი

[ირპ]

2. ორი მასის მქონე m 1 = m 2 = 2 კგ სხეული, რომლებიც უმასო ძაფით არიან დაკავშირებული უხახუნო ბორბალზე. იპოვეთ დაჭიმვის ძალები T 1 და T 2.

თოკებითა და ბორბლებით დაკავშირებული სხეულების წონასწორობა – ნიუტონის პირველი კანონის ამოცანების გამოყენება და მათი ამოხსნა 3

Solution

თოკებითა და ბორბლებით დაკავშირებული სხეულების წონასწორობა – ნიუტონის პირველი კანონის ამოცანების გამოყენება და მათი ამოხსნა 4

(ა) ობიექტი 1-ის თავისუფალი სხეულის დიაგრამა (ბ) ობიექტი 2-ის თავისუფალი სხეულის დიაგრამა

გამოიყენეთ ნიუტონის პირველი კანონი ობიექტ 1-ზე:

∑ Fy = 0

T1 – w1 = 0

T 1 = w 1 = m 1 g = (2 კგ)(9.8 მ/წმ 2 ) = 19.6 N

გამოიყენეთ ნიუტონის პირველი კანონი მე-2 ობიექტზე:

∑ Fy = 0

T2 – w2 = 0

T2 = w2 = m2g = ( 2 კგ)(9.8 მ/წმ 2 ) = 19.6 N

T 1 = T 2 = 19.6 ნ.

[ირპ]

3. w A = 30 N წონის სხეული და w B = 40 N წონის სხეული მიმაგრებულია მსუბუქი თოკით, რომელიც გადის უმნიშვნელო მასის უხახუნო ბორბალზე. განსაზღვრეთ w B-სა და დახრილ ზედაპირს შორის მაქსიმალური სტატიკური ხახუნის კოეფიციენტი , თუ სისტემა უძრავ მდგომარეობაშია.

თოკებითა და ბორბლებით დაკავშირებული სხეულების წონასწორობა – ნიუტონის პირველი კანონის ამოცანების გამოყენება და მათი ამოხსნა 5

Solution

თოკებითა და ბორბლებით დაკავშირებული სხეულების წონასწორობა – ნიუტონის პირველი კანონის ამოცანების გამოყენება და მათი ამოხსნა 6

(ა) w A ობიექტის თავისუფალი სხეულის დიაგრამა ( ბ ) w B ობიექტის თავისუფალი სხეულის დიაგრამა

გამოიყენეთ ნიუტონის პირველი კანონი w A ობიექტისთვის ვერტიკალური (y) მიმართულებით:

∑ F y = 0 (ვერტიკალური მიმართულებით აჩქარება არ არის)

T – w A = 0

T = w A = 30 ნიუტონი

გამოიყენეთ ნიუტონის პირველი კანონი w B ობიექტისთვის ვერტიკალური (y) მიმართულებით :

∑ Fy = 0

N – w B cos 45 o = 0

N = w B cos 45 o = (40)(0.7) = 28 ნიუტონი

გამოიყენეთ ნიუტონის პირველი კანონი w B ობიექტისთვის ჰორიზონტალური (x) მიმართულებით:

∑ Fx = 0

F k + w B sin 45 o – T = 0

μ s N + w B sin 45 o – T = 0

μ s (28) + (40) (0.7) - 30 = 0

μ s (28) + 28 – 30 = 0

μ s (28) = 30 – 28

μ s (28) = 2

μ s = 2 / 28

μ s = 0.07

w B-სა და დახრილ ზედაპირს შორის მაქსიმალური სტატიკური ხახუნის კოეფიციენტი = 0.07.

[wpdm_package id='490′]

  1. ნაწილაკები ერთგანზომილებიან წონასწორობაში
  2. ნაწილაკები ორგანზომილებიან წონასწორობაში
  3. თოკებითა და ბორბლებით დაკავშირებული სხეულების წონასწორობა
  4. სხეულების წონასწორობა დახრილ სიბრტყეზე

დატოვე კომენტარი