1. Egy 30 grammos lövedék 30 m/s sebességgel ütközik egy 1 kg-os nyugalmi tömbnek. Határozza meg a tömb sebességét, ha a lövedék és a tömb az ütközés következtében összeakad.
Ismert:
A lövedék tömege (m1 ) = 30 gramm = 0.03 kg
A tömb tömege (m² ) = 1 kg
A golyó kezdeti sebessége ( v1 ) = 30 m/s
a blokk kezdeti sebessége (v2 ) = 0 ( a blokk nyugalmi állapotban )
Keresett érték : a golyó és a tömb ütközés utáni sebessége (v')
megoldás:
m 1 v 1 + m 2 v 2 = (m 1 + m 2 ) v'
(0.03) (30) + (1) (0) = (0.03 + 1) v'
0.9 + 0 = 1.03 V
0.9 = 1,03 V
v' = 0.9 / 1,03
v' = 0.87 m/s
[irp]
2. Egy 2 kg tömegű, v A = 6 ms −1 sebességgel mozgó A biliárdgolyó frontálisan ütközik az azonos tömegű B golyóval. Ha az ütközés tökéletesen rugalmatlan, mekkora a két golyó sebessége az ütközés után?
Ismert:
A tömeg (mA ) = 2 kg
Tömeg B (m² ) = 2 kg
Az A golyó kezdeti sebessége (v A ) = -6 m/s
A B golyó kezdeti sebessége (vB ) = 4 m/s
A plusz és mínusz jelek azt jelzik, hogy a tárgyak ellentétes irányban mozognak.
Keresett érték : a két golyó sebessége az ütközés után. (v')
megoldás:
mA vA + mB vB = (mA ' + mB ) v '
(2) (-6) + (2) (4) = (2 + 2) v'
-12 + 8 = 4 V
-4 = 4 V
v' = -4 / 4
v' = -1 m/s
[irp]
3.m1 = 3 kg és a m2 = 4 kg sebességgel közelednek egymáshoz ellentétes irányban v1 = 10 m / s és a v2 = 12 m/s. Ha az ütközés tökéletesen rugalmatlan, mekkora lesz a két golyó sebessége az ütközés után?
Ismert:
Tömegtárgy 1 (m² ) = 3 kg
Tömegtárgy 2 (m² ) = 4 kg
Az 1. tárgy sebessége ( v1 ) = -10 m/s
A 2. tárgy sebessége (v² ) = 12 m/s
Keresett érték : az ütközés utáni sebesség (v')
megoldás:
m 1 v 1 + m 2 v 2 = (m 1 ' + m 2 ) v'
(3) (-10) + (4) (12) = (3 + 4) v'
-30 + 48 = 7 V
18 = 7 V
v' = 18 / 7
v' = 2.6 m/s
[wpdm_csomag azonosítója='1157']
- Lineáris impulzus problémák és megoldások
- Lendület- és impulzusproblémák és megoldások
- Tökéletesen rugalmas ütközések egydimenziós problémákban és megoldások
- Tökéletesen rugalmatlan ütközések egydimenziós problémákban és megoldásokban
- Rugalmatlan ütközések egydimenziós problémákban és megoldásokban