Forza magnética entre dous fíos rectos paralelos que transportan corrente eléctrica
Unha corrente eléctrica que flúe a través dun cable crea un campo magnético ao seu redor. Se o cable é recto, as liñas do campo magnético forman un círculo, co cable recto no centro do círculo.
Se hai dous fíos condutores rectos e paralelos e separados por unha distancia L, entón o campo magnético creado pola corrente eléctrica no fío condutor 1 séntese no fío condutor 2, do mesmo xeito que o campo magnético creado pola corrente eléctrica no fío condutor 2 séntese no fío condutor 1.
A magnitude da forza magnética
A magnitude do campo magnético xerado pola corrente eléctrica I1 o que se sente no fío condutor 2 é:
![]()
A corrente eléctrica I1 exerce unha forza magnética sobre o fío condutor 2, onde a magnitude da forza magnética F por unidade de lonxitude l sobre o fío condutor 2 é:

Do mesmo xeito, a corrente eléctrica I₂ exerce unha forza magnética sobre o fío condutor 1, onde a magnitude da forza magnética F por unidade de lonxitude l sobre o fío condutor 1 é:
Exemploscarbón 1
Un cable eléctrico vertical recto na parede dun edificio transporta unha corrente continua de 20 amperios. Determina o campo magnético nun punto separado por 10 cm e 20 cm.
Discusión
Sábese:
Corrente eléctrica (I) = 20 amperio
Distancia (l1 ) = 10 cm = 10/100 m = 1/10 m = 0,1 m = 10⁻¹ m
Distancia (l² ) = 20 cm = 0,2 m
Permeabilidade do baleiro (µ o ) = 4π x 10 -7 Tm / A
Pregunta: Campo magnético (B)
Resposta:

Exemplosoal 2
Dous fíos rectos e paralelos teñen unha lonxitude de 1 metro, a distancia entre os dous fíos é de 10 mm. Cada fío conduce 10 amperios de corrente continua (CC), en dirección vertical, onde a dirección da corrente eléctrica en ambos os fíos é a mesma. Determina a forza magnética entre os dous fíos.
Discusión
Sábese:
A lonxitude de cada cable (L) = 1 m
Distancia entre os dous fíos (l) = 10 mm = 0,01 m
Corrente eléctrica (I) = 10 amperio
Permeabilidade do baleiro (µ o ) = 4π x 10 -7 Tm / A
Preguntou:
Resposta:

Se a dirección da corrente eléctrica é a mesma en ambos os dous fíos, xorde unha forza atractiva entre os dous fíos. Pola contra, se a dirección da corrente eléctrica é oposta en ambos os dous fíos, xorde unha forza repulsiva entre os dous fíos.