1. Massa fan it objekt = 2 kg, fersnelling troch swiertekrêft = 9.8 m/s² , koëffisjint fan statyske wriuwing = 0.2, koëffisjint fan kinetische wriuwing = 0.1. Is it objekt yn rêst of fersnelt it? As it objekt fersneld wurdt, fyn dan (a) de netto krêft (b) grutte en rjochting fan 'e fersnelling fan 'e doaze!

Oplossing

Bekend:
Massa (m) = 2 kg
Fersnelling troch swiertekrêft (g) = 9.8 m/ s²
Koëffisjint fan 'e statyske wriuwing ( μs ) = 0.2
Koëffisjint fan kinetische wriuwing ( μk ) = 0.1
Gewicht (w) = mg = (2)(9.8) = 19.6 Newton
De horizontale komponint fan it gewicht (w x ) = w sin 30 o = (19.6)(0.5) = 9.8 Newton
De fertikale komponint fan it gewicht (w y ) = w cos 30 o = (19.6)(0.5√3) = 9.8√3 Newton
De normale krêft (N) = w y = 9.8√3 Newton
Krêft fan 'e statyske wriuwing (f s ) = (0.2)(9.8√3) = 1.96√3 Newton = 3.39 Newton
Krêft fan 'e kinetische wriuwing (fk ) = (0.1)(9.8√3) = 0.98√3 Newton = 1.69 Newton
Oplossing:
Objekt is yn rêst as wx < fs , objekt beweecht nei ûnderen as wx > fs.
w x = 9.8 Newton en f s = 3.39 Newton.
(a) de netto krêft
∑ F = wx – fk = 9.8 – 1.69 = 8.11 Newton
(b) grutte en rjochting fan 'e fersnelling
∑ F = ma
8.11 = (2) in
a = 4.05
Grutte fan 'e fersnelling = 4.05 m/s² en rjochting fan 'e fersnelling = nei ûnderen.
[irp]
2. Massa fan it objekt = 4 kg, fersnelling troch swiertekrêft = 9,8 m/s² . Koëffisjint fan kinetische wriuwing = 0.2 en koëffisjint fan statyske wriuwing = 0.4. Grutte fan 'e krêft F = 40 Newton. Is it objekt yn rêst of glydt it nei ûnderen? As it objekt nei ûnderen glydt, fyn dan (a) de netto krêft (b) grutte en rjochting fan 'e fersnelling!

Oplossing

Bekend:
Massa (m) = 4 kg
Fersnelling troch swiertekrêft (g) = 9.8 m/ s²
De koëffisjint fan 'e statyske wriuwing ( μs ) = 0.4
De koëffisjint fan kinetische wriuwing ( μk ) = 0.2
Gewicht (w) = mg = (4)(9.8) = 39.2 Newton
De horizontale komponint fan it gewicht (w x ) = w sin 30 o = (39.2)(0.5) = 19.6 Newton
De fertikale komponint fan it gewicht (w y ) = w cos 30 o = (392)(0..5√3) = 19.6√3 Newton
De normale krêft (N) = w y = 19.6√3 Newton = 33.95 Newton
de statyske wriuwingskrêft (f s ) = μ s N = (0,4)(33.95) = 13.58 Newton
De kinetische wriuwingskrêft (fk ) = μkN = ( 0.2 )(33.95) = 6.79 Newton
F = 40 Newton
Oplossing:
It objekt glydt nei ûnderen as F < wx + fs . It objekt glydt omheech as F > wx + fs.
F = 40 Newton, wx = 19.6 Newton en fs = 13.58 Newton.
F is grutter as w x + f s , dus it objekt glydt omheech.
(a) De netto krêft
∑ F = F – w x – f k = 40 – 19.6 – 6.79 = 13.61 Newton
(b) De grutte en rjochting fan 'e fersnelling
∑ F = ma
6.4 = (4) in
a = 1.6
De grutte fan 'e fersnelling is 1.6 m/s² en de rjochting fan 'e fersnelling is nei boppen.
[irp]
[wpdm_package id='481′]
- Massa en gewicht
- Normale krêft
- Newton's twadde wet fan beweging
- Friction krêft
- Beweging op it horizontale oerflak sûnder wriuwing
- De beweging fan twa lichems mei deselde fersnelling op in rûch horizontaal oerflak mei de wriuwingskrêft
- Beweging op it hellende flak sûnder wriuwingkrêft
- Beweging op it rûge hellende flak mei de wriuwingskrêft
- Beweging yn in lift
- De beweging fan lichems is ferbûn troch koarden en katrollen
- Twa lichems mei deselde fersnellingsgrutte
- In flakke kromme ôfrûnje - dynamyk fan sirkelfoarmige beweging
- In hellende kromme ôfrûnje - dynamyk fan sirkelfoarmige beweging
- Uniforme beweging yn in horizontale sirkel
- Sentripetale krêft yn unifoarme sirkelfoarmige beweging