1. In lichem fan 1 kg falt frij út rêst, fan in hichte fan 80 m. De fersnelling troch swiertekrêft is 10 m/s² . Wat is de kinetische enerzjy as it lichem de grûn rekket?
Bekend:
Massa (m) = 1 kg
Hichte (h) = 80 m
Fersnelling troch swiertekrêft (g) = 10 m/ s²
Winske: kinetische enerzjy as it lichem de grûn rekket
Oplossing:
De earste meganyske enerzjy (ME o ) = gravitasjonele potinsjele enerzjy (PE)
M E o = P E = mgh = (1)(10)(80) = 800 Joule
De definitive meganyske enerzjy (MEt ) = kinetyske enerzjy ( KE )
It prinsipe fan behâld fan meganyske enerzjy :
M E o = M E t
P E = K E
800 = KE
De úteinlike kinetyske enerzjy is 800 Joules.
[irp]
2. In lichem fan 4 kg falt frij út rêst, fan in hichte fan 10 m. De fersnelling troch swiertekrêft is 10 ms –2 . Wat is de kinetyske enerzjy en de snelheid op 5 meter boppe de grûn.
Bekend:
De feroaring yn hichte (h) = 10 – 5 = 5 meter s
Massa (m) = 4 kg
Fersnelling troch swiertekrêft (g) = 10 m/ s²
Winske: Kinetyske enerzjy op 5 meter boppe de grûn en snelheid op 5 meter boppe de grûn
Oplossing:
(a) Kinetyske enerzjy op 5 meter boppe de grûn
De earste meganyske enerzjy ( ME₂o ) = de gravitasjonele potinsjele enerzjy ( PE₂ )
M E o = P E = mgh = (4)(10)(5) = 200 Joule
De definitive meganyske enerzjy (EM t ) = kinetyske enerzjy (EK)
M E t = K E
It prinsipe fan behâld fan meganyske enerzjy stelt dat de earste meganyske enerzjy = de definitive meganyske enerzjy.
M E o = M E t
200 = KE
De kinetyske enerzjy op 5 meter boppe de grûn is 200 Joule.
(b) snelheid op 5 meter boppe de grûn
De earste meganyske enerzjy (M E o ) = de definitive meganyske enerzjy (M E t )
P E = K E
200 = ½ mv²
2(200) / 4 = v 2
100 = v2
v = √100
v = 10 m/s
De snelheid fan it lichem op 5 meter boppe de grûn is 10 m/s.
[irp]
3. In mango falt frij út rêst, fan in hichte fan 2 meter. De fersnelling troch swiertekrêft is 10 ms –2 . Bepale de snelheid fan in mango as er de grûn rekket.
Bekend:
Hichte (h) = 2 meter s
Fersnelling troch swiertekrêft (g) = 10 m/ s²
Winsk: de snelheid fan 'e mango as er de grûn rekket.
Oplossing:
De earste meganyske enerzjy ( ME₂o ) = de gravitasjonele potinsjele enerzjy ( PE₂ )
ME = PE = mgh = m (10)(2) = 20 m
De definitive meganyske enerzjy (MEt ) = de kinetyske enerzjy ( KE )
M E t = K E = ½ mv²
It prinsipe fan behâld fan meganyske enerzjy stelt dat de earste meganyske enerzjy = de definitive meganyske enerzjy.
M E o = M E t
20 m = ½ mv²
20 = ½ tsjin 2
2(20) = v2
40 = v2
v = √40 = √(4)(10) = 2√10 m/ s
[wpdm_package id='1166′]
- Wurk dien troch krêftproblemen en oplossingen
- Arbeid-kinetyske enerzjyproblemen en oplossingen
- Problemen en oplossingen fan prinsipes fan wurkmeganyske enerzjy
- Problemen en oplossingen fan swiertekrêft potinsjele enerzjy
- De potinsjele enerzjy fan elastyske fearproblemen en oplossingen
- Problemen mei enerzjy en oplossingen
- Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar frije falbeweging
- Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar op- en delbeweging yn frije falbeweging
- Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar beweging op in krom oerflak
- Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar beweging op in hellend flak
- Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar projektylbeweging