1. In massa fan 2 kg is oan in fear fêstmakke. As de ferlinging fan 'e fear 4 sm is, bepaal dan de potinsjele enerzjy fan 'e elastyske fear . De fersnelling troch swiertekrêft is 10 m/ s².
Bekend:
Massa (m) = 2 kg
Fersnelling troch swiertekrêft (g) = 10 m/ s²
Gewicht (w) = mg = (2)(10) = 20 N
Ferlinging (x) = 4 sm = 0.04 m
Winsk: Potinsjele enerzjy fan elastyske fear
Oplossing:
Formule fan ' e wet fan Hooke :
F = kx
F = krêft, k = fearkonstante, x = de feroaring yn lingte fan 'e fear
Springkonstante:
k = w / x = 20 / 0.04 = 500 N/m
Potinsjele enerzjy fan elastyske fear:
PE = ½ kx 2 = ½ (500)(0.04) 2 = (250)(0.0016) = 0.4 Joule
Alternative oplossing:
PE = ½ kx² = ½ (w / x) x² = ½ wx = ½ mgx
w = gewicht, m = massa, x = de feroaring yn lingte fan 'e fear
PE = ½ (2)(10)(0.04) = (10)(0.04) = 0.4 Joule.
[irp]
2. De ferlinging fan 'e fear útrekt troch in krêft F = 50 N is 10 sm. Wat is de potinsjele enerzjy fan 'e elastyske fear as de ferlinging fan 'e fear 12 sm is.
Bekend:
Ferlinging (x) = 10 sm = 0.1 m
Krêft (F) = 50 N
Winsk : De potinsjele enerzjy fan in elastyske fear
Oplossing:
Springkonstante:
k = F / x = 50 / 0.1 = 500 N/m
De potinsjele enerzjy fan in elastyske fear as de ferlinging fan 'e fear 12 sm is.
PE = ½ kx 2 = ½ (500)(0.12) 2 = (250)(0.0144) = 3.6 Joule.
[irp]
3. Grafyk fan F tsjin x werjûn yn de ûndersteande figuer. Wat is de potinsjele enerzjy fan in elastyske fear, as de ferlinging fan 'e fear 10 sm is.

Bekend:
Krêft (F) = 5 N
De ferlinging fan 'e fear (x) = 2 sm = 0.02 m
Winsk: De potinsjele enerzjy fan in elastyske fear as de ferlinging fan 'e fear 0.1 m is.
Oplossing:
Springkonstante:
k = F / x = 5 / 0.02 = 250 N/m
De potinsjele enerzjy fan in elastyske fear as de ferlinging fan 'e fear 0.1 m is:
PE = ½ kx 2 = ½ (250)(0.1) 2 = (125)(0.01) = 1.25 Joule.
4. In atleet springt op in fearynstrumint mei in gewicht fan 500 N, de fear wurdt 4 sm koarter. Bepale de hoemannichte potinsjele enerzjy om de atleet te twingen.
A. 20 Joule
B. 10 Joule
C. 5 Joule
D. 2 Joule
Bekend:
Krêft (F) = 500 N
De feroaring yn lingte fan 'e fear (Δx) = 4 sm = 0.04 m
Socht: De potinsjele enerzjy fan 'e maitiid
Oplossing:
Berekenje de elastyske konstante fan in fear mei de fergeliking fan 'e wet fan Hooke:
k = F / Δx = 500 N / 0.04 m = 12500 N/m
De elastyske potinsjele enerzjy fan 'e spring:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (12500)(0.04) 2 = (6250)(0.0016)
PE = 10 Joule
It goede antwurd is B.
5. In fear mei in massa fan 500 gram, as er ophongen wurdt, nimt syn lingte mei 5 sm ta. Bepale syn konstante en syn potinsjele enerzjy.
Bekend:
Massa fan objekt (m) = 500 gram = (500/1000) kg = 5/10 kg = 0.5 kg
Fersnelling (g) = 10 m/ s²
Objektgewicht (w) = mg = (0.5 kg)(10 m/s² ) = 5 kg m/s² = 5 Newton
De feroaring yn lingte fan 'e fear (Δx) = 5 sm = 0.05 m
Winske: fearkonstante (k) en potinsjele enerzjy (PE)
Oplossing:
Earst, berekkenje de konstante fan 'e fear mei de fergeliking fan 'e wet fan Hooke:
k = w / Δx = 5 N / 0.05 m = 100 N/m
De potinsjele elastisiteit fan 'e maitiid:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (100)(0.05) 2 = (50)(0.0025)
PE = 0.125 Joule
[wpdm_package id='1179′]
- Wurk dien troch krêftproblemen en oplossingen
- Arbeid-kinetyske enerzjyproblemen en oplossingen
- Problemen en oplossingen fan prinsipes fan wurkmeganyske enerzjy
- Problemen en oplossingen fan swiertekrêft potinsjele enerzjy
- Potinsjele enerzjy fan elastyske fearproblemen en oplossingen
- Problemen mei enerzjy en oplossingen
- Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar frije falbeweging
- Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar op- en delbeweging yn frije falbeweging
- Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar beweging op kromme oerflakken
- Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar beweging op in hellend flak
- Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar projektylbeweging