Errotazio-mugimendua: arazoak eta irtenbideak
Momentua
1. 140 cm-ko luzera duen habe bat. Hiru indar eragiten diote habeari, F1 = 20 N, F2 = 10 N eta F3 = 40 N, beheko irudian erakusten den norabide eta posizioarekin. Zein da habea habearen masa-zentroaren inguruan biratzea eragiten duen momentua ?
Ezaguna:
Masa-zentroa habearen erdian dago.
Habearen luzera (l) = 140 cm = 1.4 metro
1. indarra (F1 ) = 20 N, 1. palanka-besoa (l1 ) = 70 cm = 0.7 metro
2. indarra (F2 ) = 10 N, 2. palanka-besoa (l2 ) = 100 cm – 70 cm = 30 cm = 0.3 metro
3. indarra (F3 ) = 40 N, 3. palanka-besoa (l3 ) = 70 cm = 0.7 metro
Bilatzen dena: Momentuaren magnitudea
irtenbidea:
1 momentuak habea erlojuaren orratzen noranzkoan biratzen du, beraz, zeinu negatiboa esleitzen zaio 1 momentuari.
τ1 = F1 l1 = (20 N)(0.7 m) = -14 N m
2 momentuak habea erlojuaren orratzen kontrako noranzkoan biratzen du, beraz, zeinu positiboa esleitzen dio 2 momentuari.
τ2 = F2 l2 = (10 N ) (0.3 m) = 3 N m
3 momentuak habea erlojuaren orratzen noranzkoan biratzen du, beraz, zeinu positiboa esleitzen zaio 3 momentuari.
τ3 = F3l3 = ( 40 N)(0.7 m) = -28 N m
Momentu garbia:
Στ = -14 Nm + 3 Nm – 28 Nm = – 42 Nm + 3 Nm = -39 Nm
Momentuaren magnitudea 39 N m da. Habearen biraketa-noranzkoa erlojuaren orratzen noranzkoa da, beraz, zeinu negatiboa esleitzen zaio.
2. Zein da habeari eragiten dion momentu garbia? D puntuko biraketa-ardatza (sin 53 o = 0.8)
Ezaguna:
D puntuko biraketa-ardatza
F 1 = 10 N eta l 1 = r 1 sin θ = (40 cm)(sin 53 o ) = (0.4 m)(0.8) = 0.32 metro
F 2 = 10√2 N eta l 2 = r 2 sin θ = (20 cm)(sin 45 o ) = (0.2 m)(0.5√2) = 0.1√2 metro
F 3 = 20 N eta l 3 = r 1 sin θ = (10 cm)(sin 90 o ) = (0.1 m)(1) = 0.1 metro
Bilatzen dena: momentu garbia
irtenbidea:
τ 1 = F 1 l 1 = (10 N)(0.32 m) = 3.2 Nm
(1 momentuak habea erlojuaren orratzen kontrako noranzkoan biratzen du, beraz, zeinu positiboa ematen diogu 1 momentuari)
τ 2 = F 2 l 2 = (10√2 N)( 0.1√2 m) = -2 Nm
(2 momentuak habea erlojuaren orratzen noranzkoan biratzen du, beraz, zeinu negatiboa ematen diogu 2 momentuari)
τ 3 = F 2 l 2 = (20 N)(0.1 m) = 2 Nm
(3 momentuak habea erlojuaren orratzen kontrako noranzkoan biratzen du, beraz, zeinu positiboa ematen diogu 3 momentuari)
Momentu garbia:
Στ = τ1 – τ1 + τ3
Στ = 3.2 Nm – 2 Nm + 2 Nm
Στ = 3.2 Nm
3. Zein da D puntuan dagoen biraketa-ardatza (sin 53 o = 0.8) bada momentu garbia?
Ezaguna:
D puntuko biraketa-ardatza.
F 1 eta biraketa-ardatzaren arteko distantzia (r AD ) = 40 cm = 0.4 m
F 2 eta biraketa-ardatzaren arteko distantzia (r BD ) = 20 cm = 0.2 m
F 3 eta biraketa-ardatzaren arteko distantzia (r CD ) = 10 cm = 0.1 m
F1 = 10 Newton
F2 = 10√2 Newton
F3 = 20 Newton
Sin 53 o = 0.8
Bilatzen dena: momentu garbia
irtenbidea:
1. indarraren momentua
Στ 1 = (F 1 )(r AD sin 53 o ) = (10 N)(0.4 m)(0.8) = 3.2 Nm
(1 momentuak habea erlojuaren orratzen kontrako noranzkoan biratzen du, beraz, zeinu positiboa ematen diogu 1 momentuari)
2. indarraren momentua
Στ 2 = (F 2 )(r BD sin 45 o ) = (10√2 N)(0.2 m)(0.5√2) = -2 Nm
(2 momentuak habea erlojuaren orratzen noranzkoan biratzen du, beraz, zeinu negatiboa ematen diogu 2 momentuari)
3. indarraren momentua
Στ 3 = (F 3 )(r CD sin 90 o ) = (20 N)(0.1 m)(1) = 2 Nm
(2 momentuak habea erlojuaren orratzen kontrako noranzkoan biratzen du, beraz, zeinu positiboa ematen diogu 3 momentuari)
Momentu garbia:
Στ = Στ 1 + Στ 2 + Στ 3
Στ = 3.2 – 2 + 2
Στ = 3.2 Newton metro
Inertzia momentua.
4. Kablearen luzera = 12 m, l1 = 4 m. Ez egin kasurik kablearen masari. Zein da sistemaren inertzia-momentua ?
Ezaguna:
A-ren masa (m² A ) = 0.2 kg
B-ren masa (m²B ) = 0.6 kg
A-ren eta biraketa-ardatzaren arteko distantzia (r A ) = 4 metro
B-ren eta biraketa-ardatzaren arteko distantzia (r B ) = 12 – 4 = 8 metro
Bilatzen dena: Sistemaren inertzia momentua
irtenbidea:
A-ren inertzia momentua
I A = (m A )(r A 2 ) = (0.2)(4) 2 = (0.2)(16) = 3.2 kg m 2
B-ren inertzia momentua
IB = (mB ) (rB2 ) = (0.6)(8) 2 = (0.6)(64) = 38.4 kg m2
Sistemaren inertzia momentua:
I = I A + I B = 3.2 + 38.4 = 41.6 kg m 2
5. 6 N-ko indarra aplikatzen zaio M = 5 kg-ko masa eta R = 20 cm-ko erradioa duen polea baten inguruan bildutako sokari. Zein da polearen azelerazio angeluarra? Polea zilindro solido uniforme bat da.
Ezaguna:
Indarra (F) = 6 Newton
Masa (M) = 5 kg
Erradioa (R) = 20 cm = 20/100 m = 0.2 m
Bilatzen dena: Azelerazio angeluarra (α)
irtenbidea:
Indarraren momentua:
τ = FR = (6 Newton)(0.2 metro) = 1.2 N m
Zilindro solido baten inertzia momentua:
I = 1/2 MR2
I = 1/2 (5 kg)(0.2 m) ²
I = 1/2 (5 kg)(0.04 m² )
I = 1/2 (0.2)
I = 0.1 kg m².
Azelerazio angeluarra:
τ = Iα
α = τ / I = 1.2 / 0.1 = 12 rad s -2
6. 4 kg-ko bloke bat, 8 kg-ko masa eta R = 10 cm-ko erradioa duen polea baten inguruan bildutako soka batetik zintzilik. Grabitatearen azelerazioa 10 ms -2 da . Zein da blokearen azelerazio lineala? Polea zilindro solido uniforme bat da.
Ezaguna:
Polea-masa (m) = 8 kg
Polearen erradioa (r) = 10 cm = 0.1 m
Blokearen masa (m) = 4 kg
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²
Pisua (w) = mg = (4 kg)(10 m/s² ) = 40 kg m/s² = 40 Newton
Bilatzen dena: Blokearen erorketa libreko azelerazioa
irtenbidea:
Zilindro solidoaren inertzia momentua:
I = 1/2 MR2 = 1/2 (8 kg)(0.1 m) 2 = (4 kg)(0.01 m2 ) = 0.04 kg m2
Indarraren momentua:
τ = F r = (40 N)(0.1 m) = 4 Nm
Azelerazio angeluarra:
Στ = Iα
4 = 0.04 α
α = 4 / 0.04 = 100
Azelerazio lineala:
a = r α = (0.1)(100) = 10 m/s 2
7. M masa duen bloke bat, polea baten inguruan bildutako soka batetik zintzilik. Blokearen erorketa askearen azelerazioa am/ s2 bada , zein da polearen inertzia momentua?
Ezaguna:
pisua = w = mg
Palanka-besoa = R
Azelerazio angeluarra = α
Blokearen erorketa libreko azelerazioa = a ms -2
Bilatzen dena: Polea baten inertzia momentua (I)
irtenbidea:
Azelerazio linealaren eta azelerazio angeluarraren arteko lotura:
a = Rα
α = a / R
Inertzia momentua:
τ = Iα
I = τ : α = τ : a / R = τ (R / a) = τ R a -1
Momentu angeluarra
8. 0.2 gramoko partikula bat zirkulu batean mugitzen da 10 m/s-ko abiadura konstantean. Zirkuluaren erradioa 3 cm-koa da. Zein da partikularen momentu angeluarra?
Ezaguna:
Partikularen masa (m) = 0.2 gramo = 2 x 10 -4 kg
Abiadura angeluarra (ω) = 10 rad s -1
Erradioa (r) = 3 cm = 3 x 10 -2 metro
Bilatzen dena: partikularen momentu angeluarra
irtenbidea:
Momentu angeluarraren ekuazioa:
L = Iω
I = momentu angeluarra, I = inertzia momentua, ω = abiadura angeluarra
Inertzia momentua (partikulentzat):
I = mr 2 = (2 x 10 -4 )(3 x 10 -2 ) 2 = (2 x 10 -4 )(9 x 10 -4 ) = 18 x 10 -8
Momentu angeluarra:
L = I ω = (18 x 10 -8 )(10 rad s -1 ) = 18 x 10 -7 kg m² s -1
- Zer da biraketa-mugimendua?
- ErantzunaErrotazio-mugimendua objektu baten ardatz finko baten inguruan mugitzeari egiten dio erreferentzia. Objektuaren puntu guztiak ardatzaren inguruan zirkulu batean mugitzen diren mugimendu mota da.
- Nola erlazionatzen da abiadura lineala abiadura angeluarrarekin biraketa-higiduran?
- ErantzunaAbiadura lineala () biratzen ari den objektu bateko puntu baten distantziarekiko zuzenki proportzionala da () biraketa-ardatzetik eta abiadura angeluarretik () objektuarena. Erlazioa honen bidez ematen da .
- Zer da inertzia-momentua, eta nola erlazionatzen da biraketa-higidurarekin?
- ErantzunaInertzia-momentua mugimendu linealean masaren biraketa-analogoa da. Objektu batek bere biraketa-egoeran izandako aldaketen aurrean duen erresistentzia neurtzen du. Inertzia-momentua objektuaren masaren eta biraketa-ardatzarekiko duen banaketaren araberakoa da.
- Nola aplikatzen da Newtonen lehenengo legea biraketa-higidurari?
- ErantzunaMugimendu linealean dagoen objektu bat mugimenduan mantentzen den bezala kanpoko indar batek eragiten ez badio, biraketa-mugimenduan dagoen objektu bat egoera horretan mantenduko da kanpoko momentu batek eragiten ez badio.
- Zein da birazio-erradioaren garrantzia?
- ErantzunaBiraketa-erradioak objektu baten masa bere errotazio-ardatzetik urrun dagoen banaketaren neurria ematen du. Funtsean, objektuaren masa guztia ardatzetik zenbateraino kontzentratu beharko litzatekeen deskribatzen du, jatorrizko banaketaren inertzia-momentu bera izateko.
- Zer da momentu angeluarra eta nola kontserbatzen da?
- ErantzunaMomentu angeluarra momentu linealaren baliokide birakaria da. Objektu baten inertzia-momentuaren eta bere abiadura angeluarraren biderkadura da. Sistema itxi batean, momentu angeluar osoa konstante mantentzen da kanpoko momentu batek eragiten ez badio, momentu angeluarraren kontserbazioa nabarmenduz.
- Nola eragiten du momentuak biraketa-higiduran?
- ErantzunaMomentua indarraren baliokide birakaria da. Objektu baten biraketa-higiduran aldaketak eragiten ditu. Erlazioa Newtonen bigarren legeak ematen du biraketarako: , Non momentua da, inertzia momentua da, eta angelu-azelerazioa da.
- Nola bereizten da masa-zentroa biraketa-zentrotik?
- ErantzunaBat etor daitezkeen arren, masa-zentroa objektu baten masa osoa kontzentratzen dela suposa daitekeen puntua da, mugimendu linealeko kalkuluen ondorioetarako, eta biraketa-zentroa, berriz, objektu batek biratzen duen puntua (edo ardatza).
- Zein da indar zentripetoaren eginkizuna biraketa-higiduran?
- ErantzunaIndar zentripetua ibilbide zirkular batean mugitzen den objektu bati eragiten dion indar garbia da, errotazio-zentrorantz zuzendua. Objektua bere ibilbide kurbatuan mantentzeaz eta inertzia dela eta lerro zuzen batean mugitzea eragozteaz arduratzen da.
-
Nola erlazionatzen da energia zinetiko birakaria inertzia-momentuarekin eta abiadura angeluarrarekin?
- ErantzunaEnergia zinetiko errotazionala objektu baten ardatz baten inguruan biratzeak eragindako energia da. Formula honen bidez ematen da: , Non inertzia momentua da eta abiadura angeluarra da.