Azelerazio angeluarra eta azelerazio lineala: arazoak eta irtenbideak

1. 30 cm-ko erradioko gurpil batek 5 rad/s² -ko abiadura konstantean biratzen du . Zein da gurpilaren ertzean (a) zentrotik 10 cm-ra (b) zentrotik 20 cm-ra (c) kokatutako puntu baten azelerazio linealaren magnitudea?

Ezaguna:

Erradioa (r) = 30 cm = 0.3 m

Azelerazio angeluarra ( α ) = 5 rad/ s²

Nahi dena: azelerazio lineala (a) r = 0.1 m (b) r = 0.2 m (c) r = 0.3 m

irtenbidea:

Azelerazio linealaren (a) eta azelerazio angeluarraren arteko erlazioa:

a = r α

(a) azelerazio lineala, r = 0.1 m

a = (0.1 m)(5 rad/s² ) = 0.5 m/ s²

(b) azelerazio lineala, r = 0.2 m

a = (0.2 m)(5 rad/s² ) = 1 m/ s²

(c) azelerazio lineala, r = 0.3 m

a = (0.3 m)(5 rad/s² ) = 1.5 m/ s²

[irp]

2. 50 cm-ko erradioko polea bat. Polearen ertzean kokatutako puntu baten azelerazio lineala 2 m/s 2 bada , zehaztu polearen azelerazio angeluarra!

Ezaguna:

Erradioa (r) = 50 cm = 0,5 m

azelerazio lineala (a) = 2 m/ s²

Bilatzen dena: azelerazio angeluarra

irtenbidea:

α = a / r = 2 / 0.5 = 4 rad/s 2

3. 20 cm-ko erradioko irabiagailu bateko palak, hasieran geldirik. 2 segundo igaro ondoren, palak 10 rad/s-ko biratzen dute. Zehaztu azelerazio linealaren magnitudea (a) zentrotik 10 cm-ra dagoen puntu bat (b) palen ertzean dagoen puntu bat.

Ezaguna:

Erradioa (r) = 20 cm = 0.2 m

Hasierako abiadura angeluarra ( ωo ) = 0

Azken abiadura angeluarra ( ω t ) = 10 radian/segundo

Denbora-tartea (t) = 2 segundo

Bilatzen dena: (a) r = 0.1 m (b) r = 0.2 m-n kokatutako puntu baten azelerazio lineala

irtenbidea:

ω t = ω o + α t

10 = 0 + α (2)

10 = 2 α

α = 10 / 2

 α = 5 rad/s

(a) r = 0.1 m-ren azelerazio lineala

a = r α = (0.1 m)(5 rad/s 2 ) = 0.5 m/s 2

(b) r = 0.2 m-ren azelerazio lineala

a = r α = (0.2 m)(5 rad/s 2 ) = 1 m/s 2

[irp]

4. 20 cm-ko erradioko gurpil bat 2 segundoz azeleratzen da 20 rad/s-ko abiaduran geldiuneraino. Zehaztu azelerazio linealaren magnitudea (a) zentrotik 10 cm-ra dagoen puntu bat (b) zentrotik 10 cm-ra dagoen puntu bat.

Ezaguna:

Erradioa (r) = 20 cm = 0.2 m

Hasierako abiadura angeluarra ( ω₂o ) = 20 rad/ s

Azken abiadura angeluarra ( ωt ) = 0

Denbora-tartea (t) = 2 segundo

Nahi dena: Azelerazio lineala (a) r = 0.1 m (b) r = 0.2 m

irtenbidea:

ω t = ω o + α t

0 = 20 + α (2)

-20 = 2 α

α = -20 / 2

 α = -10 rad/s

Zeinu negatiboak abiadura angeluarra gutxitzen ari dela esan nahi du.

(a) r = 0.1 m-ren azelerazio lineala

a = r α = (0.1 m)(-10 rad/s 2 ) = -1 m/s 2

(b) r = 0.2 m-ren azelerazio lineala

a = r α = (0.2 m)(-10 rad/s 2 ) = -2 m/s 2

[irp]

[wpdm_package id='429′]

[wpdm_package id='439′]

  1. Angelu unitateak bihurtzeko lagin-problemak irtenbideekin
  2. Desplazamendu angeluarraren eta desplazamendu linealaren lagin-problemak eta irtenbideak
  3. Abiadura angeluarraren eta abiadura linealaren lagin-problemak, irtenbideekin
  4. Azelerazio angeluarra eta azelerazio lineala lagin-problemak irtenbideekin
  5. Mugimendu zirkular uniformeen lagin-problemak irtenbideekin
  6. Azelerazio zentripetuaren lagin-problemak irtenbideekin
  7. Mugimendu zirkular ez-uniformeen lagin-problemak irtenbideekin

Iruzkin bat idatzi