3 galdera indar erresultantearen ekuazioari buruz
1. 5 tonako masa duen auto bat geldiunetik 50 segundotan mugitzen da, 72 km/h-ko abiadura lortuz. Autoaren gaineko indarra…
Ezagunak:
Masa (m) = 5 tona = 5000 kg
Hasierako abiadura (vo) = 0
Azken abiadura (vt) = 72 km/h = 20 m/s
Denbora-tartea (t) = 50 segundo
Bilatzen da: Indarra (F)
Irtenbidea:
Kalkulatu azelerazioa Higidura Lineal Ez-Uniformearen formula erabiliz:
v t = v o + at
20 = 0 + a (50)
20 = 50 a
a = 20 / 50 = 0,4 m/ s²
Kalkulatu indar erresultantea Newtonen bigarren legearen formula erabiliz:
ΣF = ma
F = (5000)(0,4) = 2000 Newton
2. Auto batek tona 1eko masa du, 4 segundoz bere abiadura 10 m/s-tik 18 m/s-ra igotzen da uniformeki. Zehaztu autoa azeleratzen duen indarraren magnitudea.
Ezagunak:
Autoaren masa (m) = 1 tona = 1000 kg
Denbora-tartea (t) = 4 segundo
Hasierako abiadura (v o ) = 10 m/s
Azken abiadura (vt ) = 18 m/s
Bilatzen da: Indarra (F)
Irtenbidea:
Kalkulatu azelerazioa Higidura Lineal Ez-Uniformearen formula erabiliz:
v t = v o + at
18 = 10 + a (4)
18 – 10 = bat (4)
8 = 4 a
a = 8 / 4 = 2 m/ s²
Kalkulatu indar erresultantea Newtonen bigarren legearen formula erabiliz:
ΣF = ma
F = (1000)(2) = 2000 Newton
3. Bi indar-bektoreak elkarren perpendikularrak dira, eta horren ondorioz 10 N-ko erresultantea da. Indar-bektoreetako bat 6 N bada, zehaztu beste indar-bektorearen magnitudea.
Ezagunak:
Indar erresultantea (F) = 10 N
1. indarra (F1 ) = 6 N
Bilatzen da: 2. indarra (F 2 )
Irtenbidea:
F2 = 10 – 6 = 4 Newton