3 galdera grabitatearen ekuazioari buruz
1. 1 kg-ko masa duten hiru partikula triangelu aldeberdin baten erpinetan daude, eta triangelu horren aldeak 1 m luze dira. Zenbatekoa da partikula puntual bakoitzak jasaten duen grabitazio-indarra (G-tan)?
Irtenbidea
Partikula batek jasaten duen grabitazio-indarraren magnitudea.
F 12 = G (m 1 )(m 2 ) / r 2 = G (1)(1) / 1 2 = G/1 = G
F 13 = G (m 1 )(m 3 ) / r 2 = G (1)(1) / 1 2 = G/1 = G
1. puntuko grabitazio-indar erresultantea:
F 1 = √1 2 + 1 2 = √1+1 = √2 Newton
2. Beheko irudiak m1 = 6 kg; m2 = 3 kg eta m3 = 4 kg-ko hiru objektu erakusten ditu lerro zuzen batean . Zehaztu m2-k jasaten duen grabitazio-indar erresultantearen magnitudea eta norabidea! (G-tan adierazi)
Ezagunak:
m1 = 6 kg
m2 = 3 kg
m3 = 4 kg
grabitazio-konstantea = G
r 21 = 4 m
r 23 = 2 m
Bilatzen dena: m² -k jasaten duen F grabitate erresultantea
Irtenbidea:
m² eta m¹ arteko grabitazio-indarra :
F = G (3)(4) / 2 2 = G 12 / 4 = 3G
m² eta m¹ arteko grabitazio-indarra :
F = G (3)(6) / 4 2 = G 18 / 16 = 1,125G
3. 1 kg-ko masa duen A objektua eta 2 kg-ko masa duen B objektua 2 m-ko distantziara daude elkarrengandik. P puntua 2 m-ra dago A objektutik eta 2 m-ra B objektutik. Zein da grabitazio-eremuaren indarra P puntuan?
Ezagunak:
m A = 1 kg
m B = 2 kg
r PA = 2 m
r PB = 2 m
Grabitate konstantea = G
Bilatzen dena: E grabitatea P puntuan
Irtenbidea:
E PA = G (m A ) / r 2 = G (1) / 2 2 = G/4 = 0,25G
E PB = G (mB ) / r² = G (2) / 2² = 2G/4 = 0,5G
P puntuan grabitazio-eremuaren indarraren erresultantea:
E = √0,25G² + 0,5G² = √0,0625G² +0,25G² = √0,3125G² = 0,56G N/ kg