9 negozio-galdera adibide
1. 20 Newton-eko indarra aplikatzen zaio bloke bati, blokeak 2 metroko distantzia egin arte. F indarrak blokean egindako lana…
Eztabaida
Jakina da :
Indarra (F) = 20 N
Desplazamendua (s) = 2 metro
Angelua = 0 (indarraren norabidea desplazamenduaren norabidearen berdina da edo indarraren norabidea desplazamenduaren norabidearekin bat dator, indarrak eta desplazamenduak osatzen duten angelua zero izan dadin)
Galdetu Ahalegina (G)
Jawab :
Katatan:
Indarraren norabidea desplazamenduaren norabidearen berdina bada, kalkulatu lana W = F s formula erabiliz, cos gehitu beharrik gabe tit.
2. Objektu bat geldirik dago zoru gainazal leun batean. F = 10 N-ko indarra aplikatzen zaio objektuari, 30°-ko angelua osatuz.o zoruaren gainazalaren kontra. Objektua metro 1 mugitzen bada, zenbat lan egiten du F indarrak objektuaren gainean?
Eztabaida
Jakina da :
Indarra (F) = 10 Newton
Desplazamendu-norabideko indarra (Fx) = F cos 30o = (10)(0,5√3) = 5√3 Newton
Desplazamendua (s) = 1 metro
Galdetu ahalegina (G) ?
Jawab :
W = Fx s = (5√3)(1) = 5√3 Joule
3. 1 kg-ko masa duen objektu bat 2 metroko altueratik erortzen da libreki. Grabitatearen azelerazioa 10 m/s bada2, zehaztu grabitazio-indarrak objektuan egindako lana!
Eztabaida
Jakina da :
Objektuaren masa (m) = 1 kg
Altuera (h) = 2 metro
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2
Galdetu Grabitazio-indarrak objektu bati egindako lana (W)
Jawab :
Grabitazio-indarraren edo pisuaren norabidea (w) bertikalki beherantz doa, objektuaren desplazamenduaren norabidea (s) ere bertikalki beherantz doa, grabitazio-indarra objektuaren desplazamenduaren norabide berean egon dadin.
W = F s = wh = mgh
W = (1)(10)(2) = 20 Joule
4. Malguki bat 1 kg-ko masa duen kargarekin zintzilikatzen da, malgukiak 2 cm-ko luzera izan dezan. Grabitatearen azelerazioa 10 m/s bada2, zehaztu (a) malguki-konstantea (b) malgukiak kargaren gainean egindako lana
Eztabaida
Jakina da :
Masa (m) = 1 kg
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2
Malgukiaren luzeraren handitzea (x) = 2 cm = 0,02 metro
Galdetu : malguki-konstantea eta malguki-indarrak egindako lana
Jawab :
(a) Malguki-konstantea
Hooke-ren legearen formula :
F = k x.
Alderantzikatu formula hau malguki-konstantea kalkulatzeko:
k = F / x = w / x = mg / x
k = (1)(10) / 0,02 = 10 / 0,02
k = 500 Newton/metro
(b) Malguki-indarrak egindako lana
W = – ½ kx2
W = – ½ (500)(0,02)2
W = – (250)(0,0004)
W = -0,1 Joule
Malguki-indarrak kargari egindako lana negatiboa da, malguki-indarraren norabidea kargaren desplazamendu-norabidearen kontrakoa baita.
5. Zoruan dagoen kutxa bat 10 N-ko indarrez azeleratzen da, kutxa 2 metroko distantzia mugi dadin. Bultzada-indarra kutxaren desplazamenduaren norabide berean badago eta 2 Newton-eko marruskadura-indar zinetiko batek eragiten badio kutxari, orduan kutxan egindako lan osoa...
Eztabaida
Jakina da :
Indarra (F) = 10 Newton
Marruskadura-indar zinetikoa (Fk) = 2 Newton
Desplazamendua (s) = 2 metro
Galdetu Ahalegin osoa (W)guztira)
Jawab :
Indarrak egindako lana (F):
W1 = F s cos 0 = (10)(2)(1) = 20 Joule
Marruskadura-indar zinetikoak egindako lana (Fk):
W2 =Fk s = (2)(2)(cos 180) = (2)(2)(-1) = -4 Joule
Ahalegin osoa hau da:
Wguztira =W1 - M2
Wguztira = 20 - 4
Wguztira = 16 Joule
6. 5 kg-ko masa duen objektu bat Lurraren gainazaletik 10 metrora dago. Grabitatearen azelerazioa 10 m/s -2 da . Objektua Lurraren gainazaletik 15 metroko altuerara eramateko behar den lan kopurua...
75 Joule
B. . 250 Joule
C. . 500 Joule
D. . 750 Joule
E. 1.250 Joule
Eztabaida
Jakina da:
Objektuaren masa (m) = 5 kg
Altuera (h) = 10 metro
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²
Galdera: Objektu bat 15 metroko altuerara mugitzeko ahalegina
Erantzuna:
Objektu bat mugitzeko ahalegina objektuari eragiten dion grabitazio-indarraren berdina da gutxienez.
Grabitate-indarrak egindako lanaren formula:
W = wh = mgh
Deskribapena: W = ahalegina, w = grabitatea, h = altuera, m = masa, g = grabitazio-azelerazioa
Egindako lanaren formula hau da:
W = wh = mgh = (5 kg)(10 m/s² ) (10 m) = 500 kg m² / s² = 500 Joule
Erantzun zuzena C da.
7. 2 kg-ko masa duen objektu bat gainazal leun batean mugitzen da 2 m/s –1 abiaduran . Une batzuk geroago, objektua 5 m/s –1 abiaduran mugitzen da . Denbora-tarte horretan objektuan egindako lana…
A. 4 Joule
B. 9 Joule
C. 15 Joule
D. 21 Joule
E. 25 Joule
Eztabaida
Jakina da:
Objektuaren masa (m) = 2 kg
Hasierako abiadura (v o ) = 2 ms –1
Azken abiadura (v t ) = 5 ms –1
Galdera: Denbora-tarte horretan objektuan egindako lana
Erantzuna:
Lan-energia zinetikoaren teoremak dio objektu bati egindako lan osoa objektuaren energia zinetikoaren aldaketaren berdina dela. Matematikoki:
W = ΔEK = EK 2 – EK 1 = 1/2 mv t 2 – 1/2 mv o 2 = 1/2 m (v t 2 – v o 2 ) = 1/2 (2)(5 2 -2 2 ) = (1)(25-4) = 21 Joule
8. 10 kg-ko masa duen mahai bat hasieran zoru leun batean dago, 3 segundoz bultzatzen da eta lerro zuzenean mugitzen da 2 m s −2 -ko azelerazioarekin . Egindako lan kopurua…
A. 20 Joule
B. 30 Joule
C. 60 Joule
D. 180 Joule
E. 360 Joule
Eztabaida
Jakina da :
Masa (m) = 10 kg
Hasierako abiadura (v o ) = 0 (hasieran mahaia geldirik dago)
Denbora-tartea (t) = 3 segundo
Azelerazioa (a) = 2 m/ s²
Galdera : ahalegina (W)?
Erantzuna :
Lehenik eta behin, kalkulatu egindako distantzia GLBB formula erabiliz:
s = v o t + ½ 2 - n = (0)(3) + ½ (2)(3) 2
s = 0 + (1)(9) = 9
Mahai gainean egindako lana:
W = F s = (ma)(s) = (10)(2)(9) = 180 Joule
Erantzun zuzena D da.
9. 1,5 kg-ko masa duen bloke bat gorantz bultzatzen da F = 15 N indar konstante batek plano inklinatu batean, irudian erakusten den bezala. Demagun grabitatearen azelerazioa (g) 10 ms -2 dela eta blokearen eta plano inklinatuaren arteko marruskadura zero dela. Blokean egindako lan osoa…
15 J
B. 30 J
35 J
45 J
E. 50 J
Eztabaida
Jakina da :
Blokearen masa (m) = 1,5 kg
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²
Blokearen pisua (w) = mg = (1,5)(10) = 15 Newton
Bultzada-indarra (F) = 15 Newton
Galdera : blokean egindako lan osoa (W)?
Erantzuna :
Bi indar ari dira blokean lana egiten; blokearen desplazamenduarekiko paraleloan dagoen indarra, hau da, bultzada-indarra (F) eta blokearen pisua plano inklinatuaren gainazalarekiko paraleloan dagoena (wx ).
Bultzada-indarrak egindako lana hau da:
W 1 = F s = (15 N)(2 m) = 30 N m = 30 Joule
Grabitateak egindako lana wx:
W 2 = w x s = (w sin 30 o )(2 m) = (15 N)(1/2)(2 m) = 15 N m = 15 Joule
Blokean egindako lan osoa:
W guztira = W 1 – W 2 = 30 J – 15 J = 15 Joule
Erantzun zuzena A da.