Kirchhoff-en bigarren legearen adibidea

Kirchhoff-en Bigarren Legearen 5 Adibide

Aztertu Kirchhoff-en Legeari buruzko materiala eta Kirchhoff-en Legeari buruzko galderei buruzko eztabaida ere.

1. Zirkuitu elektriko bat lau erresistentziaz osatuta dago, bakoitza R1 = 6 Ohm, R2 = 6 Ohm, R3 = 9 Ohm eta R4 = 3 Ohm-koa, E1 = 6 Volt, E2 = 12 Volt- ekin konektatuta, beheko irudian erakusten den bezala. Dabilen korronte elektrikoa… da.

A. 1/5 AKirchhoff-en 2. legearen adibidea 8
B. 2/5 A
C. 3/5 A
D. 4/5 A
E. 1 A

Eztabaida

Jakina da:
1. erresistentzia (R1) = 6 Ω
2. erresistentzia (R2) = 6 Ω
3. erresistentzia (R3) = 9 Ω
4. erresistentzia (R4) = 3 Ω
1. fem-aren iturria (E1) = 6 Voltio
2. fem-aren iturria (E2) = 12 Voltio
Galdetu zuen: Zirkuituan zehar doan korrontea (I)
Erantzuna:

1. erresistentzia (R1) eta 2. erresistentzia (R2) paraleloan konektatuta. Ordezko erresistentzia hau da:
1 / R
12 = 1/R1 + 1/R2 = 1/6 + 1/6 = 2/6
R
12 = 6/2 = 3 Ω

Arazo hau konpontzeko urratsak:

Lehenik eta behin , aukeratu nahiago duzun uneko norabidea. Erlojuaren orratzen kontrako noranzkoan edo erlojuaren orratzen noranzkoan aukera dezakezu.

Bigarrenik , korrontea erresistentzia edo erresistentzia (R) zeharkatzen duenean, potentziala gutxitzen da, eta V = IR negatiboa da.

Hirugarrenik , korrontea potentzial baxutik potentzial altuera (-tik +ra) mugitzen bada, fem iturria (E) positibo gisa markatuta dago, fem iturrian energia-betetze bat dagoelako. Korrontea potentzial altutik baxura (+tik -ra) mugitzen bada, fem iturria (E) negatibo gisa markatuta dago, fem iturrian energia-deskarga bat dagoelako.

Problema hau konpontzeko, korrontearen noranzkoa erlojuaren orratzen noranzkoa izatea aukeratzen da.

- IR12 - E1 – IR3 – IR4 +E2 = 0
– 3I – 6 – 9I – 3I + 12 = 0
– 3I – 9I – 3I = 6 – 12
– 15I = – 6
I = -6 /-15
I = 2/5 Ampere

2. Begira beheko erresistentziaren antolamenduari! R 3- tik igarotzen den korrontearen magnitudea …

EztabaidaKirchhoff-en 2. legearen adibidea 7

Jakina da:

R1 = 4 Ω

R2 = 4 Ω

R3 = 8 Ω

Galdera: I 3

Erantzuna:

Goiko zirkuitu elektrikoan korronte elektrikoaren noranzkoa erlojuaren orratzen noranzko bera da, potentzial handitik potentzial txikira.

Lehenik eta behin , kalkulatu ordezko erresistentzia (R). Ondoren, kalkulatu korrontea Ohm-en legea erabiliz : I = V / R

Ordezko erresistentzia:
Kalkulatu ordezko erresistentzia goiko zirkuituan.
R erresistentzia1 eta R erresistentzia2 paraleloan antolatuta. Ordezko erresistentzia hau da:
1 / R12 = 1/R1 + 1/R2 = 1/4 + 1/4 = 2/4
R12 = 4/2 = 2 Ω
R erresistentzia12 eta R erresistentzia3 seriean antolatuta. Ordezko erresistentzia hau da:
R = R12 + R3 = 2 + 8 = 10 Ω
Bateriatik ateratzen den korrontea :
I = V / R = 40 / 10 = 4 Ampere

Kirchhoff-en 2. legearen adibidea 6Kirchhoff-en lehenengo legea dio adar batera sartzen den korronte elektrikoaren kantitatea adar horretatik irteten den korronte elektrikoaren berdina dela. Kirchhoffen lehenengo legean oinarrituta, bateriatik irteten den korronte elektrikoa 4 Ampere bada, ab-tik igarotzen den korronte elektrikoa 4 Ampere-ren berdina dela ondorioztatzen da, eta era berean, bc-tik igarotzen den korronte elektrikoa 4 Ampere da.

3. Begiratu beheko irudiko zirkuitu elektrikoa. Kalkulatu I1 , I2 eta I3.

Kirchhoff-en 2. legearen adibidea 5Eztabaida

Korronte elektrikoa potentzial handitik potentzial txikira mugitzen da; korronte elektrikoa terminal positibotik urrundu eta terminal negatiborantz doa. Beraz, I1 eta I2 korronteen norabideak irudian erakusten den bezala aukeratzen dira, eta I3 korrontearen norabidea, berriz, arbitrarioki aukeratzen da.

Lehenik eta behin , aplikatu Kirchhoffen lehenengo legea adarkatze-puntuan.

I3 = I1 + I2 ……… . 1. ekuazioa

Bigarrenik , aplikatu Kirchhoff-en bigarren legea 1. begiztari (ezkerreko begizta)

32 – 4 I 1 – 10 I 3 = 0

8 – I 1 – 2,5 I 3 = 0

………. 2. ekuazioa

Hirugarrenik , aplikatu Kirchhoff-en bigarren legea 2. begiztari (eskuineko begizta)

15 – 5 I 2 – 10 I 3 = 0

3 – I 2 – 2 I 3 = 0

………. 3. ekuazioa

Ordezkatu 2 eta 3 ekuazioak 1 ekuazioan:

Kirchhoff-en 2. legearen adibidea 3

Zeinu negatiboak esan nahi du I 2 -ren norabidea goian aukeratutako norabidearen aurkakoa dela.

4. Zirkuitu elektriko batek lau erresistentzia ditu, bakoitza R-rekin1 = 12 Ohm, R2 = 12 Ohm, R3 = 3 Ohm eta R4 = 6 Ohm E-rekin konektatuta1 = 6 Volt, E2 = 12 Volt, hurrengo irudian ikusten den bezala. Dabilen korronte elektrikoa… da.
Kirchhoff-en 2. legearen adibidea 2

A. 1/5 A
B. 2/5 A
C. 3/5 A
D. 4/5 A
E. 1 A

Eztabaida
Jakina da:
1. erresistentzia (R1) = 12 Ω
2. erresistentzia (R2) = 12 Ω
3. erresistentzia (R3) = 3 Ω
4. erresistentzia (R4) = 6 Ω
1. fem-aren iturria (E1) = 6 Voltio
2. fem-aren iturria (E2) = 12 Voltio
Bilatzen dena: Zirkuituan zehar doan korrontearen intentsitatea (I)
Erantzuna:

Arazo hau Kirchhooff-en legearekin lotuta dago. Urratsak eta arazo hau nola konpondu:
Lehenik eta behin, aukeratu nahiago duzun korrontearen norabidea. Erlojuaren orratzen kontrako noranzkoan edo erlojuaren orratzen noranzkoan aukeratu dezakezu.
Bigarrenik, korrontea erresistentzia edo erresistentzia (R) zeharkatzen duenean, potentziala gutxitzen da, eta V = IR negatiboa da.
Hirugarrenik, korrontea potentzial baxutik potentzial altuera (-tik +ra) mugitzen bada, fem iturria (E) positibo gisa markatuta dago, fem iturrian energia betetze bat dagoelako. Korrontea potentzial altutik baxura (+tik -ra) mugitzen bada, fem iturria (E) negatibo gisa markatuta dago, fem iturrian energia deskarga bat dagoelako.

1. erresistentzia (R1) eta 2. erresistentzia (R2) paraleloan konektatuta. Ordezko erresistentzia hau da:
1 / R12 = 1/R1 + 1/R2 = 1/12 + 1/12 = 2/12
R12 = 12/2 = 6 Ω

Problema hau konpontzeko, korrontearen noranzkoa erlojuaren orratzen noranzkoa izatea aukeratzen da.
– IR12 - E1 – IR3 – IR4 +E2 = 0
– 6 I – 6 – 3I – 6I + 12 = 0
– 6I – 3I – 6I = 6 -12
– 15I = – 6
I = -6/-15
I = 2/5 Ampere

Zirkuituan dabilen korronte elektrikoa 2/5 Ampere da. Korronte elektriko positibo batek adierazten du korronte elektrikoaren noranzkoa espero bezalakoa dela, erlojuaren orratzen noranzkoa.
Erantzun zuzena B da.

5. Begira beheko zirkuitu elektrikoa! Zirkuituan doan korronte elektrikoaren (I) magnitudea… da.
Kirchhoff-en 2. legearen adibidea 1

A. 0,1 A
B. 0,2 A
0,5 A
D. 1,0 A
E. 5,0 A

Eztabaida
Jakina da:
1. erresistentzia (R1) = 10 Ω
2. erresistentzia (R2) = 6 Ω
3. erresistentzia (R3) = 5 Ω
4. erresistentzia (R4) = 20 Ω
1. fem-aren iturria (E1) = 8 Voltio
2. fem-aren iturria (E2) = 12 Voltio
Bilatzen dena: Zirkuituan zehar doan korrontearen intentsitatea (I)
Erantzuna:
3. erresistentzia (R3) eta 4. erresistentzia (R4) paraleloan konektatuta. Ordezko erresistentzia hau da:
1 / R34 = 1/R3 + 1/R4 = 1/5 + 1/20 = 4/20 + 1/20 = 5/20
R34 = 20/5 = 4 Ω

Problema hau konpontzeko, korrontearen noranzkoa erlojuaren orratzen noranzkoa izatea aukeratzen da.
– IR1 – IR2 - E1 – IR34 +E2 = 0
– 10I – 6I – 8 – 4I + 12 = 0
– 10I – 6I – 4I = 8 – 12
– 20I = – 4
I = -4/-20
I = 1/5 Ampere
I = 0,2 Ampere
Zirkuituan dabilen korronte elektrikoa 1/5 Ampere da. Korronte elektriko positibo batek adierazten du korronte elektrikoaren noranzkoa espero bezalakoa dela, erlojuaren orratzen noranzkoa.
Erantzun zuzena B da.

Utzi iruzkina