Energia potentzialari buruzko 5 galderen adibide
Energia potentzial grabitazionala
1. 4.900 Joule energia erabiltzen dira 50 kg-ko objektu bat bertikalki altxatzeko. Objektua …-ko altuerara igoko da (g = 9,8 ms -2 )
A. 0,1 m
B. 10 m
98 m inguru
245 m-ko distantzia
E. 960 m
Eztabaida
Jakina da:
Energia potentzialaren aldaketa (ΔEP) = 4900 Joule
objektuaren masa (m) = 50 kg
Grabitatearen azelerazioa (g) = 9,8 m/ s²
Nahi dena: Objektua (Δh) bezain altu igoko da
Erantzuna:
ΔEP = mg Δh
4900 = (50)(9,8) Δh
Δh = 10 metro
Erantzun zuzena B da.
Udaberriko energia potentziala
2. Hurrengo grafikoak malguki baten F (indarra) eta x (luzeraren handitzea) arteko erlazioa erakusten du. Malgukia 8 cm deformatzen bada, orduan malgukiaren energia potentziala...
A. 1,6 × 10-5 Joule
B. 6,4 × 10 -4 Joule
C. 8 Joule
D. 16 Joule
E. 128 Joule
Eztabaida
Jakina da:
Indarra (F) = 2 Newton
Luzera handitzea (x) = 1 cm = 1/100 metro = 0,01 metro
Malgukiaren deformazioa = 8 cm = 8/100 metro = 0,08 metro
Galdera: Malgukiaren energia potentziala
Erantzuna:
Erabili grafikoko datuak malguki-konstantea kalkulatzeko.
![]()
Malgukiaren energia potentziala:
∆ EP = 1/2 kx²
∆ EP = 1/2 (200 N/m)(0,08 m) 2
∆ EP = (100 N/m)(0,0064 m 2 )
∆ EP = 0,64 Nm
3. Objektuen egoera hauen artean:
(1) Tira-goma luzatua
(2) Pendulu desbideratua
(3) Burdina berotua
Energia potentziala duten objektuak zenbakituta daude...
A. (1)
B. (1) eta (2)
C. (2)
D. (2) eta (3)
E. (3)
Eztabaida
(1) Tira-goma luzatua
Luzatzean, tiragoma-kautxuak energia potentzial elastikoa du.
(2) Pendulu desbideratua
Pendulua desbideratzen denean, penduluak energia potentzial grabitatorioa du.
Erantzun zuzena B da.
4. Beheko taulak mutur batean karga duen malguki batekin egindako esperimentu baten emaitzak erakusten ditu. F-k kargaren pisua adierazten du eta ∆L-k luzeraren handitzea. Kalkulatu malgukia 10 cm luzatzeko behar den lana.
A. 2,0 Joule
B. 2,5 Joule
C. 5,0 Joule
D. 7,6 Joule
E. 10 joule
Eztabaida
Jakina da:
Malgukiaren luzeraren igoera (∆L) = 10 cm = 0,1 metro
Galdera: Malgukia 10 cm luzatzeko ahalegina
Erantzuna:
Erabili taulako datuak malguki-konstantea kalkulatzeko:
k = F / ∆x = 20 N / 0,04 m = 500 N/m
k = F / ∆x = 30 N / 0,06 m = 500 N/m
k = F / ∆x = 40 N / 0,08 m = 500 N/m
Malgukiaren konstantea 500 N/m da
Malgukia 10 cm luzatzeko ahalegina hau da:
W = 1/2 k ∆L 2 = 1/2 (500 N/m)(0,1 m) 2 = (250 N/m)(0,01 m 2 ) = 2,5 Newton metro = 2,5 Joule.
Erantzun zuzena B da.
5. (Fx) grafikoak indarraren eta malgukiaren luzeraren handitzearen arteko erlazioa erakusten du. Goiko grafikoan oinarritutako malgukiaren energia potentzialaren magnitudea…
A. 20 joule
B. 16 joule
C. 3,2 joule
D. 1,6 joule
E. 1,2 joule
Eztabaida
Jakina da :
F = 40 Newton
Δ x = 0,08 metro
Galdera : Udaberriko energia potentziala?
Erantzuna :
Malguki-konstantea:
k = F / Δx
Malgukiaren energia potentziala:
EP = ½ k Δ x 2 = ½ (F/ Δ x) Δ x 2 = ½ F Δ x
EP = ½ (40)(0,08) = (20)(0,08) = 1,6 Joule
Erantzun zuzena D da.
Galderaren iturria:
Batxilergoko/Lanbide Heziketako Fisikako Galderak Azterketa Nazionalean