2 mugimendu birakariko galderen adibide
1. Objektu zilindriko huts bat (I = mR)2) plano inklinatu zakar batetik irristatu gabe biratzen da, hasierako 10 m/s-ko abiadurarekin. Plano inklinatuak θ-ko kota-angelua du, tan θ = 0,75ekin. Grabitatearen azelerazioa g = 10 m/s bada-2 eta objektuaren abiadura 5 ms-ra jaisten da-1 orduan, objektuak plano inklinatuan egindako distantzia… da.
A. 12,5 m
B. 10 m
7,5 m inguru
5 m-ko distantzia
E. 2,5 m
Eztabaida
Jakina da:
Zilindro huts baten inertzia-momentua (I) = m R2
Plano inklinatuaren kota-angelua = θ, non ukitzailea θ = 0,75 = 75/100 = aurrealdea / behealdea
Sin θ = aurrealdea / zeiharra = 75/125 = 3/5 = 0,6
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2
Hasierako abiadura (vo) = 10 m/s
Azken abiadura (vt) = 5 m/s
Galdetu zuen: Objektuak egindako distantzia!
Erantzuna:
Kalkulatu zilindroak lortutako altuera energia mekanikoaren kontserbazio legearen formula erabiliz:

Hasierako altuera (ho) = 0 metro
Hasierako abiadura (vo) = 10 m/s
Azken abiadura (vt) = 5 m/s
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2
Zilindroa 7,5 metroko altuerara igotzen da. Zilindroak egindako distantzia hau da:

Zilindroak egindako distantzia 12,5 metrokoa da.
Erantzun zuzena A da.
Formularen deskribapena:
o = hasierakoa, t = amaierakoa, EM = energia mekanikoa, EP = energia potentziala, EK = energia zinetikoa, m = masa, g = grabitatearen azelerazioa, h = altuera, v = abiadura lineala, ω = abiadura angeluarra, I = inertzia momentua, R = zilindroaren erradioa
2. Zilindro solido bat (I = ½ mR2) 3 kg-ko masa batek θ kota-angelua duen plano inklinatu zakar batetik gora irristatu gabe biratzen du, sin θ = 0,6 duena. Grabitatearen azelerazioa g = 10 m/s bada-2 eta objektuaren hasierako abiadura 10 m/s bada, orduan objektuak gelditu aurretik egiten duen bide inklinatuaren luzera... da.
A. 9,5 metro
B. 10,5 metro
11,5 metro inguru
D. 12,5 metro
E. 13,5 metro
Eztabaida
Jakina da:
Zilindro solido baten inertzia momentua (I) = ½ m R2
Zilindroaren masa = 3 kg
Hasierako abiadura (vo) = 10 m/s
Azken abiadura (vt) = 0 m/s (objektua gelditzen da)
Plano inklinatuaren kota-angelua (θ) = θ, non sin θ = 0,6 = 6/10 = aurrealdea/inklinazioa den
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2
Galdetu zuen: Objektu batek gelditu aurretik egindako bidearen luzera!
Erantzuna:
Kalkulatu zilindroak lortutako altuera energia mekanikoaren kontserbazio legearen formula erabiliz:

Hasierako altuera (ho) = 0 metro
Hasierako abiadura (vo) = 10 m/s
Azken abiadura (vt) = 0 m/s (objektua gelditzen da)
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2

Zilindroak 7,5 metroko altuerara igotzen da.
Zilindroak egindako distantzia:

Zilindroak egindako distantzia 12,5 metrokoa da.
Erantzun zuzena D da.
Galderaren iturria:
Batxilergoko/Lanbide Heziketako Fisikako Galderak Azterketa Nazionalean