1. Maso de objekto = 2 kg, akcelo pro gravito = 9.8 m/s² , koeficiento de la statika frotado = 0.2, koeficiento de la kineta frotado = 0.1. Ĉu la objekto estas en ripozo aŭ akcelanta? Se la objekto estas akcelita, trovu (a) la netan forton (b) la magnitudon kaj direkton de la akcelo de la skatolo!

solvaĵo

Konata:
Maso (m) = 2 kg
Akcelo pro gravito (g) = 9.8 m/ s²
Koeficiento de la statika frotado ( μs ) = 0.2
Koeficiento de kineta frikcio ( μk ) = 0.1
Pezo (w) = mg = (2)(9.8) = 19.6 Neŭtonoj
La horizontala komponanto de la pezo (w x ) = w sin 30 o = (19.6)(0.5) = 9.8 Neŭtonoj
La vertikala komponanto de la pezo (w y ) = w cos 30 o = (19.6)(0.5√3) = 9.8√3 Neŭtonoj
La normala forto (N) = w y = 9.8 √3 Neŭtonoj
Forto de la statika frotado (f s ) = (0.2)(9.8√3) = 1.96√3 Neŭtono = 3.39 Neŭtono
Forto de la kineta frotado (f k ) = (0.1)(9.8√3) = 0.98√3 Neŭtono = 1.69 Neŭtono
Solvo:
Objekto estas en ripozo se w x < f s , objekto moviĝas malsupren se w x > f s.
w x = 9.8 Neŭtonoj kaj f s = 3.39 Neŭtonoj.
(a) la neta forto
∑ F = w x – f k = 9.8 – 1.69 = 8.11 Neŭtonoj
(b) grando kaj direkto de la akcelo
∑ F = ma
8.11 = (2) a
a = 4.05
Magnitudo de la akcelo = 4.05 m/s² kaj direkto de la akcelo = malsupren.
[irp]
2. Maso de objekto = 4 kg, akcelo pro gravito = 9,8 m/s² . Koeficiento de kineta froto = 0.2 kaj koeficiento de statika froto = 0.4. Magnitudo de la forto F = 40 Neŭtonoj. La objekto estas en ripozo aŭ glitas malsupren? Se la objekto glitas malsupren, trovu (a) la netan forton (b) la magnitudon kaj direkton de la akcelo!

solvaĵo

Konata:
Maso (m) = 4 kg
Akcelo pro gravito (g) = 9.8 m/ s²
La koeficiento de la statika frotado ( μs ) = 0.4
La koeficiento de kineta frotado ( μk ) = 0.2
Pezo (w) = mg = (4)(9.8) = 39.2 Neŭtonoj
La horizontala komponanto de la pezo (w x ) = w sin 30 o = (39.2)(0.5) = 19.6 Neŭtonoj
La vertikala komponanto de la pezo (w y ) = w cos 30 o = (392)(0..5√3) = 19.6√3 Neŭtonoj
La normala forto (N) = w y = 19.6 √3 Neŭtonoj = 33.95 Neŭtonoj
la statika frota forto (f s ) = μ s N = (0,4)(33.95) = 13.58 Neŭtonoj
La kineta frota forto (f k ) = μ k N = (0.2)(33.95) = 6.79 Neŭtonoj
F = 40 Neŭtonoj
Solvo:
La objekto glitas malsupren se F < wx + fs . La objekto glitas supren se F > wx + fs.
F = 40 Neŭtonoj, w x = 19.6 Neŭtonoj kaj f s = 13.58 Neŭtonoj.
F estas pli granda ol w x + f s , do la objekto glitas supren.
(a) La neta forto
∑ F = F – w x – f k = 40 – 19.6 – 6.79 = 13.61 Neŭtonoj
(b) La grando kaj direkto de la akcelo
∑ F = ma
6.4 = (4) a
a = 1.6
La grando de la akcelo estas 1.6 m/s² kaj la direkto de la akcelo estas supren.
[irp]
[wpdm_pakaĵo id='481′]
- Maso kaj pezo
- Normala forto
- La dua leĝo de Neŭtono pri moviĝo
- Frikcia forto
- Moviĝo sur la horizontala surfaco sen frikcia forto
- La moviĝo de du korpoj kun la sama akcelo sur la malglata horizontala surfaco kun la frikcia forto
- Movado sur la dekliva ebeno sen frikcia forto
- Movado sur la malglata dekliva ebeno kun la frikcia forto
- Movado en lifto
- La movado de korpoj estas ligita per ŝnuroj kaj pulioj
- Du korpoj kun la sama grando de akcelo
- Rondigo de plata kurbo - dinamiko de cirkla movo
- Rondigo de dekliva kurbo - dinamiko de cirkla movo
- Unuforma moviĝo en horizontala cirklo
- Centripeta forto en unuforma cirkla movo