Movado de du korpoj kun samaj akceloj sur malglata horizontala surfaco kun frota forto - problemoj kaj solvoj

1. La maso de la skatolo 1 estas 2 kg, la maso de la skatolo 2 estas 4 kg, la akcelo de gravito estas 10 m/s² , la grando de la forto F estas 40 Neŭtonoj. La koeficiento de la kineta frotado inter la skatolo 1 kaj la planko estas 0.2 kaj la koeficiento de la kineta frotado inter la skatolo 2 kaj la planko estas 0.3. Trovu (a) La grandon kaj direkton de la akcelo de la skatolo (b) La grandon de la forto penita de la skatolo 1 sur la skatolon 2 (F12 ) kaj la grandon de la forto penita de la skatolo 2 sur la skatolon 1 (F21 ).

Movado de du korpoj kun samaj akceloj sur malglata horizontala surfaco kun frota forto - problemoj kaj solvoj 1

solvaĵo

Movado de du korpoj kun samaj akceloj sur malglata horizontala surfaco kun frota forto - problemoj kaj solvoj 2

Konata:

Maso de la skatolo 1 (m² ) = 2 kg

Maso de la skatolo 2 (m² ) = 4 kg

Akcelo de gravito (g) = 10 m/ s² ,

La forto F = 40 Neŭtonoj,

Koeficiento de kineta frotado inter la skatolo 1 kaj la planko ( μ k1 ) = 0.2

Koeficiento de kineta frotado inter la skatolo 2 kaj la planko ( μ k2 ) = 0.3

La pezo de la skatolo 1 (w 1 ) = m 1 g = (2)(10) = 20 Neŭtonoj

La pezo de la skatolo 2 (w² ) = m² g = (4)(10) = 40 Neŭtonoj

La normala forto penita sur la skatolo 1 (N1 ) = w1 = 20 Neŭtonoj

La normala forto penita sur la skatolo 2 (N 2 ) = w 2 = 40 Neŭtonoj

La forto de la kineta frotado penita sur la skatolo 1 (f k1 ) = ( μ k1 )(N 1 ) = (0.2)(20) = 4 Neŭtonoj

La forto de la kineta frotado penita sur la skatolo 2 (f k2 ) = ( μ k1 )(N 2 ) = (0.3)(40) = 12 Neŭtonoj

Solvo:

(a) Magnitudo kaj direkto de la akcelo de la skatolo

ΣF = ma

F – f k1 – f k2 = (m1 + m2 ) a

40 – 4 – 12 = (2 + 4)

24 = 6 a

a = 24 / 6

a = 4 m/ s²

Direkto de la akcelo = direkto de la neta forto = dekstren.

(b) Grando de la forto penita de la skatolo 1 sur la skatolon 2 (F12 ) kaj la grando de la forto penita de la skatolo 2 sur la skatolon 1 (F21 ).

Kalkulu la magnitudon de F 12 :

ΣF = ma

F 12 – f k2 = (m² ) a

F 12 – 12 = (4)(4)

F 12 – 12 = 16

F 12 = 16 + 12

F₂ = 28 Neŭtono

F 12 kaj F 21 estas agaj kaj reakciaj fortoj, kiuj agas sur la malsamajn objektojn. F 12 kaj F 21 havas la saman grandon kaj kontraŭan direkton.

F 12 = 28 Neŭtonoj = F 21 = 28 Neŭtonoj.

[irp]

2. La maso de la skatolo 1 estas 2 kg, la maso de la skatolo 2 estas 4 kg, la akcelo de gravito estas 10 m/s² , la forto F estas 40 N. La koeficiento de la kineta frotado inter la skatolo 1 kaj la planko estas 0.2 kaj la koeficiento de la kineta frotado inter la skatolo 2 kaj la planko estas 0.3. Determinu (a) la grandecon kaj direkton de la akcelo (b) la streĉon en la ŝnuro konektanta la skatolojn. Ignoru la mason de la ŝnuro.

Movado de du korpoj kun samaj akceloj sur malglata horizontala surfaco kun frota forto - problemoj kaj solvoj 3

Konata:

Maso de la skatolo 1 (m² ) = 2 kg

Maso de la skatolo 2 (m² ) = 4 kg

Akcelo de gravito (g) = 10 m/ s² ,

La forto F = 40 Neŭtonoj,

La koeficiento de kineta frotado inter la skatolo 1 kaj la planko estas 0.2 ( μ k1 ) = 0.2

La koeficiento de kineta frotado inter la skatolo 2 kaj la planko estas 0.2 ( μ k2 ) = 0.3

La pezo de la skatolo 1 (w² ) = m² g = (2)(10) = 20 Neŭtonoj

La pezo de la skatolo 2 (w² ) = m² g = (4)(10) = 40 Neŭtonoj

La normala forto penita sur la skatolo 1 (N 1 ) = w 1 = 20 Neŭtonoj

La normala forto penita sur la skatolo 2 (N 2 ) = w 2 = 40 Neŭtonoj

La forto de la kineta frotado penita sur la skatolo 1 (f k1 ) = ( μ k1 )(N 1 ) = (0.2)(20) = 4 Neŭtonoj

La forto de la kineta frotado penita sur la skatolo 2 (f k2 ) = ( μ k1 )(N 2 ) = (0.3)(40) = 12 Neŭtonoj

Solvo:

(a) grando kaj direkto de la akcelo

ΣF = ma

F – f k1 – f k2 = (m1 + m2 ) a

40 – 4 – 12 = (2 + 4)

24 = 6 a

a = 24 / 6

a = 4 m/ s²

La grando de la akcelo estas 4 m/s² , direkto de la akcelo = direkto de la neta forto = dekstren.

(b) Streĉiteco en la ŝnuro

Fortoj agantaj sur la skatolon 1 en la horizontala direkto estas la streĉo 1 (T 1 ) dekstren kaj la forto de la kineta frotado 1 (f k 1 ) maldekstren. Apliku la duan leĝon de Newton:

ΣF = ma

T 1 – f k 1 = m 1 a

T1 – 4 = (2)(4)

T1 – 4 = 8

T 1 = 8 + 4 = 12 Neŭtonoj

La fortoj agantaj sur la skatolon 2 en la horizontala direkto estas la streĉo 2 (T 2 ) maldekstren kaj la forto de la kineta frotado 2 (f k2 ) dekstren. Apliku la duan leĝon de Newton :

ΣF = ma

F – T² – f k² = m² a

40 – T₂ – 12 = (4)(4)

28 – T² = 16

T₂ = 28 – 16 = 12 Neŭtonoj

La streĉiteco en la ŝnuro konektanta la skatolojn = T1 = T2 = T = 12 Neŭtonoj.

[irp]

[wpdm_pakaĵo id='493′]

  1. Maso kaj pezo
  2. Normala forto
  3. La dua leĝo de Neŭtono pri moviĝo
  4. Frikcia forto
  5. Movado sur horizontala surfaco sen frikcia forto
  6. Movado de du korpoj kun la sama akcelo sur malglata horizontala surfaco kun frikcia forto
  7. Movado sur dekliva ebeno sen frikcia forto
  8. Moviĝo sur malglata dekliva ebeno kun frikcia forto
  9. Movado en lifto
  10. Movado de korpoj konektitaj per ŝnuroj kaj pulioj
  11. Du korpoj kun la sama grando de akcelo
  12. Rondigo de plata kurbo - dinamiko de cirkla movo
  13. Rondigo de dekliva kurbo - dinamiko de cirkla movo
  14. Unuforma moviĝo en horizontala cirklo
  15. Centripeta forto en unuforma cirkla movo

Lasu komenton