Op- og nedadgående bevægelse i frit fald – problemer og løsninger

Løste problemer i lineær bevægelse – Op- og nedadgående bevægelse i frit fald

1. En person kaster en bold opad i luften med en starthastighed på 20 m/s. Beregn hvor højt den går. Ignorer vandmodstanden. Tyngdeaccelerationen (g) = 10 m/ s².

Løsning

Vi bruger en af ​​disse kinematiske ligninger til bevægelse ved konstant acceleration , som vist nedenfor.

v t = v o + ved

s = v o t + ½ ved 2

vt² = v² + 2 som​

Kendt:

Vi vælger den opadgående retning som positiv og den nedadgående retning som negativ.

Starthastighed (v o ) = 20 m/s (positiv opadgående)

Tyngdeaccelerationen (g) = – 10 m/s² ( negativ nedadgående).

Sluthastighed (v t ) = 0 (dens hastighed er nul i et øjeblik på det højeste punkt)

Ønsket: Maksimal højde (h)

opløsning:

vt² = v² + 2gh​​

0 = (20² ) + 2(-10) timer

0 = 400 – 20 timer

400 = 20 timer

h = 400 / 20 = 40 / 2 = 20 meter

[irp]

2. En person kaster en sten opad med 20 m/s, mens vedkommende står på kanten af ​​en klippe, så stenen kan falde ned til foden af ​​klippen 100 meter nedenfor.

(a) Hvor lang tid tager det for bolden at nå klippens fod. (b) Sluthastighed lige før stenen rammer jorden. Tyngdeacceleration (g) = 10 m/s² . Ignorer vandmodstanden.

Kendt:

Vi vælger den opadgående retning som positiv og den nedadgående retning som negativ.

Høj (h) = -100 meter (negativ fordi slutpositionen er under startpositionen)

Starthastighed (v o ) = 20 m/s (positiv opadgående)

Tyngdeacceleration (g) = -10 m/s² ( negativ nedadgående)

Ønskes:

(a) Tid i luften eller tidsinterval (t)

(b) Sluthastighed (v t )

opløsning:

(a) Tidsinterval (t)

Kendt:

Høj (h) = -100 meter (negativ fordi slutpositionen er under startpositionen)

Starthastighed (v o ) = 20 m/s (positiv opadgående), tyngdeacceleration (g) = -10 m/s 2 (negativ nedadgående).

h = v o t + ½ gt²

-100 = (20) t + ½ (-10) t²

-100 = 20 t – 5 t²

-5 t² + 20 t + 100 = 0

Vi bruger den kvadratiske formel:

Op- og nedadgående bevægelse i frit fald, problemer og løsninger 1

(b) Sluthastighed

vt² = v² + 2gh​​

vt² = (20² ) + 2 (-10)(-100 )

vt² = 400 + 2000

vt² = 2400​

vt = 49 m/ s

[irp]

[wpdm_package id='515′]

[wpdm_package id='517′]

  1. Afstand og forskydning
  2. Gennemsnitshastighed og gennemsnitshastighed
  3. Konstant hastighed
  4. Konstant acceleration
  5. Frit faldbevægelse
  6. Nedadgående bevægelse i frit fald
  7. Op- og nedadgående bevægelse i frit fald

Efterlad en kommentar