1.

Gravitační zrychlení je 10 N/kg. Plocha vody nad rybou je 6 cm² . Určete sílu vody nad rybou, která na ni působí.
Známý:
Gravitační zrychlení (g) = 10 N/kg
Plocha povrchu ryby (A) = 6 cm² = 6 x 10⁻⁴ m²
Hustota vody = 1 gram/cm³ = 1 (10⁻³ kg ) / 10⁶ m³ = 10⁻³ kg /m³ = 1000 kg/ m³
Výška vody = 100 cm – 15 cm = 85 cm = 85 x 10⁻² metrů
Hledá se: Síla vody nad rybou, která působí na ryby
Řešení:
Rovnice tlaku :
P = F/A
F = PA
F = ρ gh A
F = (1000)(10)(85 × 10⁻² ) (6 × 10⁻⁴ m² )
F = (10^ 4 )(510 x 10^ -6 )
F = 510 × 10⁻²
F = 5.1 Newtonů
2. Normální krevní tlak je 80 mm Hg až 120 mm Hg. Tato hodnota se rovná…
A. 80 Pascalů až 120 Pascalů
B. 800 Pascalů až 1200 Pascalů
Cca 10256 Pascalů až 17589 Pascalů
D. 10526 Pascalů až 15789 Pascalů
Známý:
Normální krevní tlak = 80 mm Hg – 120 mm Hg
Hledaná hodnota: Tato hodnota se rovná… Pascalu
Řešení:
Výška rtuti v barometru (nad hladinou moře) = 760 mm Hg
Tlak vzduchu (nad hladinou moře) = 1 atm = 1.0 x 10⁶ Pascalů
1 mm Hg = ……. Pascal?
![]()
80 mm Hg = 80 x 131.58 Pascalů = 10 526 Pascalů
120 mm Hg = 120 x 131.58 Pascalů = 10 526 Pascalů
Správná odpověď je D.
3. Nad hladinou moře je výška rtuti v barometru 760 mm. Pokud je v daném místě výška rtuti v barometru 700 mm. Určete tlak vzduchu v tomto místě.
Známý:
Výška rtuti v barometru (nad hladinou moře) = 760 mm Hg
Tlak vzduchu (nad hladinou moře) = 1 atm = 1,013 x 10⁶ Pascalů
Hledám: Určete tlak vzduchu, pokud je výška rtuti 700 mm.
Řešení:
760 mm Hg = 1.013 10 x 5 pascalů
700 mm Hg = ……… Pascal?
