Hustota – problémy a řešení
1. Objem tělesa je 8 cm³ a hmotnost tělesa je 84 gramů. Jaká je hustota tělesa?
Známý:
Objem (V) = 8 cm³
Hmotnost (m) = 84 gramů
Hledaná hustota (ρ)
Řešení:
ρ = m / V = 84 gramů / 8 cm³ = 10.5 gramů/ cm³
2. Objem bloku je 5 cm³ . Pokud je hustota bloku 250 g/cm³ , jaká je hmotnost bloku?
Známý:
Objem (V) = 5 cm³
Hustota (ρ) = 250 g/ cm³
Hledá se: Hmotnost bloku
Řešení:
p = m/V
ρ = hustota, V = objem, m = hmotnost
Hmotnost bloku:
m = ρ V = (250 g/cm³ ) (5 cm³ ) = 1250 gramů
3. Objem vody je 35 cm³ a hmotnost vody je 60 gramů. Jaká je hustota vody?
Známý:
Objem vody (V) = 35 cm³
Hmotnost vody (m) = 60 gramů
Hledá se: hustota (ρ)
Řešení:
hustota:
ρ = m / V = 60/35 = 1.71 gramů/ cm³
4. Hmotnost kovu je 120 gramů a objem kovu je 60 cm³ . Jaká je hustota kovu?
Známý:
Hmotnost (m) = 120 gramů
Objem (V) = 60 cm³
Požadovaná hustota
Řešení:
p = m/V
ρ = 120 gramů / 60 cm³
ρ = 2 gramy/ cm³
5.

Na základě tabulky je objekt se stejnou hustotou…
Řešení:
Vzorec pro hustotu:
p = m/V
ρ = hustota, m = hmotnost, V = objem

6. Na základě níže uvedeného obrázku, pokud je hmotnost objektu 300 gramů, jaká je hustota tohoto objektu?
Známý:
Hmotnost (m) = 300 gramů
Objem (V) = objem rozlité vody = 20 cm³
Požadovaná hustota
Řešení:
ρ = m / V = 300 gramů / 20 cm³ = 15 gramů/ cm³
7. Hmotnost tělesa je 316 gramů a je umístěno v nádobě, jak je znázorněno na obrázku. Jaká je hustota tělesa?
Známý:
Hmotnost (m) = 316 gramů
Objem (V) = objem rozlité vody = 40 ml
Požadovaná hustota
Řešení:
Hmotnost = 316 gramů = 316/1000 kg = 0.316 kg
Objem = 40 ml = 40/1000 litrů = 4/100 litrů = 0.04 litru
1 litr = 1 dm³ = 1/1000 m³ = 0.001 m³
0.04 litru = (0.04)(0.001) m³ = 0.00004 m³
Hustota :
ρ = m / V = 0.316 kg / 0.00004 m 3 = 316 kg / 0.04 m 3 = 7900 kg/m 3
8.
Hustota kamene na základě obrázku je…
Známý:
Hmotnost (m) = 100 gramů + 20 gramů = 120 gramů = 120 / 1000 kilogramů = 0.120 kilogramu
Objem (V) = 80 ml – 60 ml = 20 ml = 20 / 1000 litrů = 2/100 litrů = 0.02 litru
1 litr = 1 dm³ = 1/1000 m³ = 0.001 m³
0.02 litru = 0.02 x 0.001 m³ = 0.00002 m³
Požadovaná hustota
Řešení:
Hustota :
ρ = m / V = 0.120 kg / 0.00002 m 3 = 120 kg / 0.02 m 3 = 6000 kg/m 3
- Co je hustota?
- OdpověďHustota je mírou množství hmoty obsažené v daném objemu. Vypočítá se vydělením hmotnosti objektu jeho objemem: Hustota = Hmotnost / Objem.
- Jak souvisí hustota objektu s jeho schopností plavat nebo klesat v tekutině?
- OdpověďObjekty s hustotou větší než hustota kapaliny se potopí, zatímco objekty s hustotou menší než hustota kapaliny se vznášejí.
- Proč některé zdánlivě velké objekty, jako například obrovská loď, plavou na vodě?
- OdpověďVšechno se točí kolem vytlačeného objemu. Loď, i když je těžká, má tvar, který vytlačuje velký objem vody. Pokud je hmotnost vytlačené vody větší nebo rovna hmotnosti lodi, loď bude plavat.
- Jak teplota obvykle ovlivňuje hustotu látky?
- OdpověďObecně platí, že s rostoucí teplotou se hustota látky snižuje, protože molekuly se více pohybují a mají tendenci zabírat větší objem. Existují výjimky, jako například anomální rozpínání vody pod 4 °C.
- Jaký je význam hustoty vody? ?
- OdpověďHodnota hustoty Pro vodu je vhodným měřítkem. Látky s větší hustotou se ve vodě potopí, zatímco ty s menší hustotou se vznášejí.
- Proč mohou mít dva objekty stejnou hmotnost, ale různou hustotu?
- OdpověďDva objekty by mohly být vyrobeny z různých materiálů (a mít tedy odlišné atomové nebo molekulární struktury) nebo by mohly mít různé objemy. Objekt s větším objemem a stejnou hmotností jako menší objekt bude mít nižší hustotu.
- Jak ovlivňuje stlačování plynu jeho hustotu?
- OdpověďStlačením plynu se zmenšuje jeho objem. Protože hmotnost zůstává konstantní, zmenšení objemu zvýší hustotu plynu.
- Proč se některé těžké kovy, jako je olovo, zdají být „těžší“ než jiné stejné velikosti?
- Odpověď„Tíha“, kterou cítíte, je ve skutečnosti hustota. Olovo má vyšší hustotu než mnoho jiných kovů, takže kus olova se zdá těžší než jiný kov stejného objemu.
- Jak může být objekt hustší než tekutina, ale při umístění na její povrch se okamžitě nepotopit?
- OdpověďPovrchové napětí může někdy unášet objekty hustší než tekutina, zejména pokud je objekt malý nebo má tvar, který může být „uchycen“ povrchem tekutiny. Pokud je však hustota objektu větší, časem pravděpodobně klesne.
- Může být hustota homogenního objektu v různých bodech uvnitř objektu různá?
- OdpověďNe. U homogenního objektu je hustota v celém rozsahu rovnoměrná, což znamená, že má stejnou hodnotu v každém bodě uvnitř objektu.