Muvimentu rotazionale - prublemi è suluzioni
Torque
1. Una trave di 140 cm di lunghezza. Ci sò trè forze chì agiscenu nantu à a trave, F1 = 20 N, F2 = 10 N, è F3 = 40 N cù a direzzione è a pusizione cum'è mostrata in a figura sottu. Chì ghjè a coppia chì face chì a trave roti intornu à u centru di massa di a trave ?
Cunnisciutu:
U centru di massa hè situatu à u centru di a trave.
Lunghezza di a trave (l) = 140 cm = 1.4 metri
Forza 1 (F 1 ) = 20 N, u bracciu di leva 1 (l 1 ) = 70 cm = 0.7 metri
Forza 2 (F 2 ) = 10 N, u bracciu di leva 2 (l 2 ) = 100 cm – 70 cm = 30 cm = 0.3 metri
Forza 3 (F 3 ) = 40 N, u bracciu di leva 3 (l 3 ) = 70 cm = 0.7 metri
Cercatu: A magnitudine di a coppia
Soluzione:
A coppia 1 gira a trave in sensu orariu, dunque hè assignata un segnu negativu à a coppia 1.
τ 1 = F 1 l 1 = (20 N)(0.7 m) = -14 N m
A coppia 2 gira a trave in sensu antiorariu, assignendu cusì un segnu pusitivu à a coppia 2.
τ₂ = F₂ l₂ = (10 N ) (0.3 m ) = 3 N₁
A coppia 3 gira u fasciu in sensu orariu, dunque hè assignatu un segnu pusitivu à a coppia 3.
τ3 = F3l3 = ( 40 N)(0.7 m) = -28 Nm
A coppia netta:
Στ = -14 Nm + 3 Nm – 28 Nm = – 42 Nm + 3 Nm = -39 Nm
A magnitudine di u torque hè 39 N m. A direzzione di rotazione di u raghju in sensu orariu, dunque hè assignata un segnu negativu.
2. Chì ghjè u mumentu netu chì agisce nantu à a trave? L'asse di rotazione à u puntu D. (sin 53 o = 0.8)
Cunnisciutu:
L'asse di rotazione à u puntu D
F 1 = 10 N et l 1 = r 1 sin θ = (40 cm)(sin 53 o ) = (0.4 m)(0.8) = 0.32 mètres
F 2 = 10√2 N et l 2 = r 2 sin θ = (20 cm)(sin 45 o ) = (0.2 m)(0.5√2) = 0.1√2 mètres
F 3 = 20 N et l 3 = r 1 sin θ = (10 cm)(sin 90 o ) = (0.1 m)(1) = 0.1 mètres
Cercatu: A coppia netta
Soluzione:
τ 1 = F 1 l 1 = (10 N)(0.32 m) = 3.2 Nm
(A coppia 1 gira u fasciu in sensu antiorariu, dunque assignemu un segnu pusitivu à a coppia 1)
τ 2 = F 2 l 2 = (10√2 N)( 0.1√2 m) = -2 Nm
(A coppia 2 gira u fasciu in sensu orariu, dunque assignemu un segnu negativu à a coppia 2)
τ 3 = F 2 l 2 = (20 N)(0.1 m) = 2 Nm
(A coppia 3 gira u fasciu in sensu antiorariu, dunque assignemu un segnu pusitivu à a coppia 3)
A coppia netta:
Στ = τ1 – τ1 + τ3
Στ = 3.2 Nm – 2 Nm + 2 Nm
Στ = 3.2 Nm
3. Chì ghjè u torque netu s'è l'asse di rotazione à u puntu D. (sin 53 o = 0.8)
Cunnisciutu:
L'asse di rotazione à u puntu D.
Distanza trà F 1 è l'asse di rotazione (r AD ) = 40 cm = 0.4 m
Distanza trà F2 è l'asse di rotazione (r BD ) = 20 cm = 0.2 m
Distanza trà F 3 è l'asse di rotazione (r CD ) = 10 cm = 0.1 m
F1 = 10 Newton
F² = 10√² Newton
F3 = 20 Newton
Sin 53 o = 0.8
Cercatu: A coppia netta
Soluzione:
U mumentu di a forza 1
Στ 1 = (F 1 )(r AD sin 53 o ) = (10 N)(0.4 m)(0.8) = 3.2 Nm
(A coppia 1 gira u fasciu in sensu antiorariu, dunque assignemu un segnu pusitivu à a coppia 1)
U mumentu di a forza 2
Στ 2 = (F 2 )(r BD sin 45 o ) = (10√2 N)(0.2 m)(0.5√2) = -2 Nm
(A coppia 2 gira u fasciu in sensu orariu, dunque assignemu un segnu negativu à a coppia 2)
U mumentu di a forza 3
Στ 3 = (F 3 )(r CD sin 90 o ) = (20 N)(0.1 m)(1) = 2 Nm
(A coppia 2 gira u fasciu in sensu antiorariu, dunque assignemu un segnu pusitivu à a coppia 3)
A coppia netta:
Στ = Στ 1 + Στ 2 + Στ 3
Στ = 3.2 – 2 + 2
Στ = 3.2 Newton metri
U mumentu d'inerzia
4. Lunghezza di u filu = 12 m, l1 = 4 m. Ignurate a massa di u filu. Chì ghjè u mumentu d'inerzia di u sistema.
Cunnisciutu:
Massa di A (mA ) = 0.2 kg
Massa di B (m²B ) = 0.6 kg
Distanza trà A è l'asse di rotazione (r A ) = 4 metri
Distanza trà B è l'asse di rotazione (r B ) = 12 – 4 = 8 metri
Cercatu: U mumentu d'inerzia di u sistema
Soluzione:
U mumentu d'inerzia di A
I A = (m A )(r A 2 ) = (0.2)(4) 2 = (0.2)(16) = 3.2 kg m 2
U mumentu d'inerzia di B
IB = (mB ) (rB2 ) = (0.6)(8) 2 = (0.6)(64) = 38.4 kg m2
U mumentu d'inerzia di u sistema:
I = I A + I B = 3.2 + 38.4 = 41.6 kg m 2
5. Una forza di 6 N hè applicata à una corda avvolta intornu à una puleggia di massa M = 5 kg è raghju R = 20 cm. Chì ghjè l'accelerazione angulare di a puleggia. A puleggia hè un cilindru solidu uniforme.
Cunnisciutu:
Forza (F) = 6 Newton
Massa (M) = 5 kg
Raggiu (R) = 20 cm = 20/100 m = 0.2 m
Cercatu: Accelerazione angulare (α)
Soluzione:
U mumentu di a forza:
τ = FR = (6 Newton)(0.2 mètres) = 1.2 N m
U mumentu d'inerzia per un cilindru solidu:
I = 1/2 MR2
I = 1/2 (5 kg)(0.2 m) 2
I = 1/2 (5 kg)(0.04 m² )
I = 1/2 (0.2)
I = 0.1 kg m².
L'accelerazione angulare:
τ = Iα
α = τ / I = 1.2 / 0.1 = 12 rad s -2
6. Un bloccu di massa = 4 kg appesu à una corda avvolta intornu à una puleggia di massa = 8 kg è raghju R = 10 cm. L'accelerazione dovuta à a gravità hè 10 ms -2 . Chì ghjè l'accelerazione lineare di u bloccu? A puleggia hè un cilindru solidu uniforme.
Cunnisciutu:
Massa di a puleggia (m) = 8 kg
Raggiu di a puleggia (r) = 10 cm = 0.1 m
Massa di u bloccu (m) = 4 kg
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²
Pesu (w) = mg = (4 kg)(10 m/s² ) = 40 kg m/s² = 40 Newton
Cercatu: L'accelerazione di caduta libera di u bloccu
Soluzione:
U mumentu d'inerzia di u cilindru solidu:
I = 1/2 MR 2 = 1/2 (8 kg)(0.1 m) 2 = (4 kg)(0.01 m 2 ) = 0.04 kg m 2
U mumentu di a forza:
τ = F r = (40 N)(0.1 m) = 4 Nm
L'accelerazione angulare:
Στ = Iα
4 = 0.04 α
α = 4 / 0.04 = 100
L'accelerazione lineare:
a = r α = (0.1)(100) = 10 m/s 2
7. Un bloccu cù una massa di m appesu à una corda avvolta intornu à una puleggia. Sè l' accelerazione di caduta libera di u bloccu hè am/s² , chì ghjè u mumentu d'inerzia di a puleggia?
Cunnisciutu:
pesu = w = mg
Bracciu di leva = R
L'accelerazione angulare = α
L'accelerazione di caduta libera di u bloccu = a ms -2
Cercatu: U mumentu d'inerzia di a puleggia (I)
Soluzione:
A cunnessione trà l'accelerazione lineare è l'accelerazione angulare:
a = Rα
α = a / R
U mumentu d'inerzia:
τ = Iα
I = τ : α = τ : a / R = τ (R / a) = τ R a -1
U mumentu angulare
8. Una particella di 0.2 grammi si move in un cerchju à una velocità costante di 10 m/s. U raghju di u cerchju hè 3 cm. Chì ghjè u mumentu angulare di a particella ?
Cunnisciutu:
Massa di a particella (m) = 0.2 grammi = 2 x 10 -4 kg
Velocità angulare (ω) = 10 rad s -1
Ragiu (r) = 3 cm = 3 x 10 -2 metri
Cercatu: U mumentu angulare di a particella
Soluzione:
L'equazione di u mumentu angulare:
L = I ω
I = u mumentu angulare, I = u mumentu d'inerzia, ω = a velocità angulare
U mumentu d'inerzia (per e particelle):
I = mr 2 = (2 x 10 -4 )(3 x 10 -2 ) 2 = (2 x 10 -4 )(9 x 10 -4 ) = 18 x 10 -8
U mumentu angulare:
L = I ω = (18 x 10 -8 )(10 rad s -1 ) = 18 x 10 -7 kg m² s -1
- Chì ghjè u muvimentu di rotazione?
- AvantiU muvimentu di rotazione si riferisce à u muvimentu di un ughjettu intornu à un asse fissu. Hè u tipu di muvimentu in u quale ogni puntu di l'ughjettu si move in un cerchju intornu à l'asse.
- Cumu si riferisce a velocità lineare à a velocità angulare in u muvimentu di rotazione?
- Avanti: Velocità lineare () di un puntu in un ughjettu in rotazione hè direttamente proporzionale à a so distanza () da l'asse di rotazione è a velocità angulare () di l'ughjettu. A relazione hè data da .
- Chì ghjè u mumentu d'inerzia, è cumu si riferisce à u muvimentu di rotazione ?
- AvantiU mumentu d'inerzia hè l'analogu rotazionale di a massa in u muvimentu lineare. Misura a resistenza di un ughjettu à i cambiamenti in u so statu rotazionale. U mumentu d'inerzia dipende sia da a massa di un ughjettu sia da a so distribuzione in relazione à l'asse di rotazione.
- Cumu s'applica a prima lege di u muvimentu di Newton à u muvimentu di rotazione?
- AvantiCum'è un ughjettu in muvimentu lineare ferma in muvimentu à menu chì ùn sia sottumessu à una forza esterna, un ughjettu in muvimentu di rotazione resterà in quellu statu à menu chì ùn sia sottumessu à una coppia esterna.
- Chì ghjè l'impurtanza di u raghju di girazione ?
- AvantiU raghju di girazione furnisce una misura di a distribuzione di a massa di un ughjettu luntanu da u so asse di rotazione. Descrive essenzialmente quantu luntanu da l'asse tutta a massa di l'ughjettu duveria esse cuncintrata per avè u listessu mumentu d'inerzia cum'è a distribuzione originale.
- Chì ghjè u mumentu angulare è cumu si cunserva?
- AvantiU mumentu angulare hè l'equivalente rotazionale di u mumentu lineare. Hè u pruduttu di u mumentu d'inerzia di un ughjettu è di a so velocità angulare. In un sistema chjusu, u mumentu angulare tutale ferma custante, salvu chì ùn sia influenzatu da una coppia esterna, ciò chì mette in risaltu a cunservazione di u mumentu angulare.
- Cumu a coppia influenza u muvimentu di rotazione?
- AvantiA coppia hè l'equivalente rotazionale di a forza. Provoca cambiamenti in u muvimentu rotazionale di un ughjettu. A relazione hè data da a seconda lege di Newton per a rotazione: , induve hè a coppia, hè u mumentu d'inerzia, è hè l'accelerazione angulare.
- Cumu si distingue u centru di massa da u centru di rotazione ?
- AvantiMentre ponu cuincidere, u centru di massa hè u puntu induve si pò suppone chì tutta a massa di un ughjettu sia cuncentrata per u scopu di calculi in muvimentu lineare, mentre chì u centru di rotazione hè u puntu (o asse) intornu à u quale un ughjettu gira.
- Chì ghjè u rolu di a forza centripeta in u muvimentu di rotazione ?
- AvantiA forza centripeta hè a forza netta chì agisce nantu à un ughjettu chì si move in una traiettoria circulare, diretta versu u centru di rotazione. Hè rispunsevule di mantene un ughjettu in a so traiettoria curva è di impediscelu di spustassi in linea retta per via di l'inerzia.
-
Cumu hè ligata l'energia cinetica rotazionale à u mumentu d'inerzia è à a velocità angulare?
- AvantiL'energia cinetica rotazionale hè l'energia duvuta à a rotazione di un ughjettu intornu à un asse. Hè data da a formula: , induve hè u mumentu d'inerzia è hè a velocità angulare.