Prublemi Risolti in Muvimentu Lineare - Oggetti in Caduta Libera
1. Un ughjettu cascatu da a cima di una scogliera. Si vede ch'ellu tocca a terra dopu à 3 secondi. Determinate a so velocità ghjustu prima di toccà a terra. L'accelerazione di gravità hè 10 m/s² . Ignurate a resistenza di l'acqua.
Cunnisciutu:
Velocità iniziale (v o ) = 0 (ughjettu cascatu)
Intervallu di tempu (t) = 3 secondi
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²
Cercata: Velocità finale (v t )
Soluzione:
L'accelerazione dovuta à a gravità à a superficia di a terra, a so magnitudine hè 9.8 m/s² . Per fà i calculi più faciuli, usemu 10 m/ s².
10 m/s² o 10 m/s / 1 secondu, significa chì a velocità aumenta linearmente in u tempu di 10 m/s durante ogni secondu.
Dopu à 1 secondu, a velocità di l'ughjettu = 10 m/s
Dopu à 2 secondi, a velocità di l'ughjettu = 20 m/s
Dopu à 3 secondi, a velocità di l'ughjettu = 30 m/s.
Pudemu ancu aduprà equazioni cinematiche per u muvimentu à una accelerazione costante , cum'è mostratu quì sottu.
v t = v o + à
s = v o t + ½ à 2
v t 2 = v o 2 + 2 cum'è
A caduta libera ùn hà micca velocità iniziale (v o = 0), dunque l'equazione sopra pò esse cambiata cum'è mostratu quì sottu:
Equazione di u muvimentu di caduta libera :
v t = gt ………… 1
h = ½ gt 2 ………… 2
v t 2 = 2 gh ………….. 3
v t = gt
v t = (10)(3)
vt = 30 m/ s
A velocità finale hè di 30 m/s
[irp]
2. Un corpu cade liberamente da u riposu, da un'altezza di 25 m. Truvate (a) A velocità cù a quale tocca a terra. (b) U tempu chì ci vole per ghjunghje à terra.
L'accelerazione di gravità à a superficia di a Terra hè 10 m/ s².
Cunnisciutu:
Altezza (h) = 5 metri
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²
Cercatu:
(a) Velocità finale (v t )
(b) Intervallu di tempu (t)
Soluzione:
L'equazione di a caduta libera:
v t = gt
h = ½ gt²
v t 2 = 2 gh
(a) Velocità finale (v t )
v t 2 = 2 gh = 2(10)(5) = 100
vt = 10 m/ s
(b) Intervallu di tempu (t)
h = ½ gt²
5 = ½ (10) t²
5 = 5 t²
t2 = 5/5 = 1
t = 1 seconde
[irp]
3. Una palla lasciata cascà da una altezza. Truvate (a) Accelerazione (b) Distanza dopu à 3 secondi (c) Tempu in aria se a velocità finale hè 20 m/s. Accelerazione per via di a gravità = 10 m/ s²
Cunnisciutu :
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²
Cercatu:
(a) Accelerazione (a)
(b) Distanza o altezza (h) se u tempu trascorsu (t) = 3 secondi
(c) Intervallu di tempu (t) se v t = 20 m/s
Soluzione:
L'equazione di a caduta libera:
v t = gt
h = ½ gt²
v t 2 = 2 gh
(a) Accelerazione (a)
Accelerazione = accelerazione dovuta à a gravità = 10 m/s² . Significa un aumentu di velocità di 10 m/s per seconda.
(b) Distanza o altezza (h) dopu à t = 3 secondi
h = ½ gt 2 = ½ (10)(3) 2 = (5)(9) = 45 metri
(c) Tempu trascorsu (t) se v t = 20 m/s
v t = gt
20 = (10) t
t = 20 / 10 = 2 seconde
[irp]
[wpdm_package id='511′]
[wpdm_package id='517′]
- Distanza è spustamentu
- Velocità media è velocità media
- Velocità costante
- Accelerazione custante
- Muvimentu di caduta libera
- Muvimentu in caduta libera
- Muvimentu in salita è in discesa in caduta libera