Prublemi Risolti in Muvimentu Lineare - Velocità Custante
1. Una vittura viaghja à una velocità custante di 10 m/s. Determina a distanza dopu à 10 secondi è 60 secondi.
Vergogna à tè
Una velocità costante di 10 metri/secondu significa chì a vittura percorre 10 metri ogni secondu.
Dopu à 2 secondi, a vittura percorre 20 metri,
Dopu à 5 secondi, a vittura percorre 50 metri,
Dopu à 10 secondi, a vittura percorre 100 metri ,
Dopu à 60 secondi, a vittura percorre 600 metri.
[irp]
2. Una vittura viaghja longu una strada dritta à una velocità custante di 72 km/h. Determinate a distanza di a vittura dopu à 2 minuti è 5 minuti.
Vergogna à tè
72 km/h = (72)(1000 metri) / 3600 secondi = 72,000 / 3600 secondi = 20 metri/secondu.
A velocità costante à 20 metri/secondu significa chì a vittura percorre 20 metri ogni secondu.
Dopu à 120 seconde o 2 minuti, a vittura percorre 20 metri x 120 = 2400 metri ,
Dopu à 300 secondi o 5 minuti, a vittura percorre 20 metri x 300 = 6000 metri.
[irp]
3. Un corpu viaghja longu una strada dritta per 100 metri in 50 secondi. Determinate a velocità di u corpu.
Vergogna à tè
100 metri / 50 secondi = 10 metri / 5 secondi = 2 metri/secondu.
4. Determinate a velocità secondu u diagrama quì sottu….
Vergogna à tè
Velocità = Distanza / tempu trascorsu
Velocità = 2 metri / 1 secondu = 4 metri / 2 secondi = 6 metri / 3 secondi = 8 metri / 4 secondi = 2 metri/secondu.
5. E vitture A è B s'avvicinanu l'una à l'altra nantu à binari paralleli. Quandu a distanza trà e duie vitture hè di 100 metri, a vittura A si move à una velocità costante di 10 m/s, a vittura B si move à una velocità costante di 40 m/s. Determinate (a) a distanza di a vittura A prima di passà a vittura B (b) l'intervallu di tempu prima chì a vittura B passi a vittura A.
Vergogna à tè
A vittura A si move cù una velocità custante di 10 metri/seconda, vale à dì chì a vittura A si move finu à 10 metri ogni seconda. Dopu à 2 secondi, a vittura A si move finu à 20 metri.
A vittura B si move cù una velocità custante di 40 metri/seconda, vale à dì chì a vittura B si move finu à 40 metri ogni seconda. Dopu à 2 secondi, a vittura B si move finu à 80 metri.
20 metri + 80 metri = 100 metri.
(a) A distanza di a vittura A prima di passà a vittura B hè di 20 metri. A distanza di a vittura B prima di passà a vittura A hè di 80 metri.
(b) L'intervallu di tempu di a vittura B prima di passà a vittura A hè di 2 secondi. L'intervallu di tempu di a vittura A prima di passà a vittura B hè di 2 secondi
5. Sè u tachimetru di una vittura mostra 108 km/h, determinate a distanza percorsa da a vittura in un minutu.
Soluzione:
U tachimetru hè un strumentu per misurà a velocità. A velocità di una vittura hè di 108 km/ora.
108 km/h = (108) (1000 metri) / 3600 secondi = 30 metri/secondu.
1 minutu = 60 secondi
A velocità di a vittura di 30 metri/secondu significa chì a vittura si move finu à 30 metri in 1 secondu.
Dopu à 1 secondu, a vittura si move finu à 1 x 30 metri = 30 metri.
Dopu à 2 seconde, a vittura si move finu à 2 x 30 metri = 60 metri.
Dopu à 60 seconde, a vittura si move finu à 60 x 30 metri = 1800 metri.
6. Tom lancia una palla direttamente à Andrew . Tom è Andrew sò separati finu à 10.08 m . A palla hè lanciata orizzontalmente è si move à 20 m/ s (ignurate a gravità). Andrew colpisce a palla 4.00 x 10-3 secondi dopu chì a palla hè stata lanciata. Sè u battitore si move à una velocità costante di 5.00 m/s, a palla hè colpita da u battitore dopu chì u battitore si move finu à...
Cunnisciutu:
A distanza trà Tom è Andrew = 10.08 metri
Velocità di a palla (v) = 20 m/s
L'intervallu di tempu (t) = 4 x 10 -3 secondi = 0.004 secondi
Velocità di u battitore (v) = 5 m/s
Vulutu: A palla hè colpita da u battitore dopu chì a palla si move finu à...
Soluzione:
Distanza di a palla:
s 1 = vt = (20) (0.004) = 0.08 metri
Distanza di u battitore:
s² = vt = 5 t
Distanza di a palla + distanza di u battitore = distanza trà Tom è Andrew.
0.08 + 5 t = 10.08
5 t = 10.08 – 0.08
5 t = 10
t = 10 / 5
t = 2 seconde
Distanza di u battitore:
s 2 = vt = 5 t = (5) (2) = 10 metri
7. Un cacciadore cù a so vittura caccia un cervu. A vittura si move à 72 km/h è u cervu corre à velocità di 64.8 km/h. Quandu a distanza trà a vittura è u cervu hè di 2012 metri, u cacciadore hà sparatu cù u so fucile. I proiettili escenu da u fucile à 200 m/s. Determinate l'intervallu di tempu di u colpu di u cervu.
A. 0.5 s
B. 1 s
C. 1.25 s
D. 1.5 s
Cunnisciutu:
Velocità di a vittura (v b ) = 72 km/h = (72)(1000 m) / 3600 s = 20 m/s
Velocità di u cervu (v r ) = 64.8 km/h = (64.8)(1000 m) / 3600 s = 64800 m / 3600 s = 18 m/s
Quandu a pallottola hè sparata, a distanza trà a vittura è u cervu (i) = 202 metri
Velocità di u focu (v p ) = 20 m/s + 200 m/s = 220 m/s
Armi tenute da i cacciadori chì sò in una vittura chì si move cù una velocità di 20 m/s in modu chì a velocità di a vittura hè ancu aghjunta à a velocità di a pallottola.
Cercatu: Determinà l'intervallu di tempu di u colpu di cervu
Soluzione:
Pensate à e vitture è à i cervi chì si movenu à una velocità costante.
Equazione: v = s / t o s = vt
v = velocità, s = distanza, t = intervallu di tempu
Distanza = 202 + X r = 202 + v r t = 202 + 18 t
Distanza = Y p = v p t = 220 t
Distanza percorsa da u cervu = distanza percorsa da a pallottola
202 + 18 t = 220 t
202 = 220 t – 18 t
202 = 202 t
t = 202 / 202
t = 1 seconde
A risposta curretta hè B.
[irp]
[wpdm_package id='507′]
[wpdm_package id='517′]
- Distanza è spustamentu
- Velocità media è velocità media
- Velocità costante
- Accelerazione custante
- Muvimentu di caduta libera
- Muvimentu in caduta libera
- Muvimentu in salita è in discesa in caduta libera