7 Esempi di Prublemi di Momentu Angulare
Momentu angulare
1. Un oggettu hà mumentu d'inerzia 2 kg m2 è gira nantu à un asse fissu cù velocità angulare 1 rad/s. Quantu ? momentu angulare quellu ughjettu ?
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Momentu d'inerzia (I) = 2 kg m2
Velocità angulare (ω) = 1 rad/s
Dumandatu: Momentu angulare (L)
Risposta:
Formula di u mumentu angulare:
L = I ω
Descrizzione: L = mumentu angulare (kg m2/s), I = mumentu d'inerzia (kg m2), ω = velocità angulare (rad/s)
Momentu angulare:
L = I ω = (2)(1) = 2 kg m2/s
2. Una puleggia à discu solidu hà una massa di 2 kg è un raghju di 0,1 metri. Sè a puleggia gira nantu à u so asse cù una velocità angulare costante di 2 rad/secondu, chì ghjè u mumentu angulare di a puleggia ?
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Massa di a puleggia à discu solidu (m) = 2 chilogrammi
Raggiu di a puleggia à discu solidu (r) = 0,1 metri
Velocità angulare (ω) = 2 radianti/secondu
Dumandatu: Momentu angulare di a puleggia
Risposta:
A formula per u mumentu d'inerzia di un discu solidu s'ellu gira nantu à un asse cum'è mostratu in l'imagine:
I = 1/2 mr2
Descrizzione: I = mumentu d'inerzia (kg m2), m = massa (kg), r = raghju (metri)
Momentu d'inerzia di un discu solidu:
I = 1/2 (2)(0,1)2 = (1)(0,01) = 0,01 kg m²2
Momentu angulare:
L = I ω = (0,01)(2) = 0,02 kg m2/s
3. Una palla solida cù una massa di 2 kg è un raghju di 0,2 metri gira intornu à u so asse cù una velocità angulare di 4 rad/s. Determinate u mumentu angulare di a palla solida!
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Massa di una palla solida (m) = 2 chilogrammi
Raggiu di una sfera solida (r) = 0,2 metri
Velocità angulare (ω) = 4 radianti/secondu
Dumandatu: Momentu angulare di una sfera solida
Risposta:
A formula per u mumentu d'inerzia di una palla solida s'ella gira nantu à un asse cum'è mostratu in l'imagine:
I = (2/5) mr2
Descrizzione: I = mumentu d'inerzia (kg m2), m = massa (kg), r = raghju (metri)
Momentu d'inerzia di una sfera solida:
I = (2/5)(2)(0,2)2 = (4/5)(0,04) = 0,032 kg m²2
Momentu angulare di una sfera solida:
L = I ω = (0,032)(4) = 0,128 kg m2/s
4. Un ughjettu cù una massa di 1 kg si move in un cerchju cù una velocità angulare costante di 2 rad/s. Determinate u mumentu angulare se u raghju di a traiettoria di a particella hè 10 cm.
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Massa di l'ughjettu (m) = 1 chilogramu
Ragiu di una sfera solida (r) = 10 cm = 10/100 = 0,1 metri
Velocità angulare (ω) = 2 radianti/secondu
Dumandatu: Momentu angulare
Risposta:
A formula per u mumentu d'inerzia di una particella:
Eiu = Sr.2 = (1)(0,1)2 = (1)(0,01) = 0,01 kg m²2
Momentu angulare:
L = I ω = (0,01)(2) = 0,02 kg m2/s
Legge di cunservazione di u mumentu angulare
5. Un discu cilindricu solidu omogeneu gira inizialmente nantu à u so asse cù una velocità angulare di 5 rad/s. U pianu di u discu hè parallelu à u pianu urizzuntale. A massa è u raghju di u discu sò 2 kg è 0,2 metri. Sè un anellu cù una massa di 0,1 kg è un raghju di 0,2 metri hè piazzatu sopra à u discu, induve u centru di l'anellu hè direttamente sopra à u centru di u discu, allora u discu è l'anellu giranu inseme cù una velocità angulare di...
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Massa di u cilindru solidu (m1) = 2 chilogrammi
Ragiu di un cilindru solidu (r1) = 0,2 metri
Velocità angulare di un cilindru solidu (ω1) = 5 rad/s
Massa di l'anellu (m2) = 0,1 chilogrammi
Ragiu di l'anellu (r)2) = 0,2 metri
Dumandatu: Velocità angulare di cilindri è anelli
Risposta:
Momentu d'inerzia di un cilindru solidu: I = 1⁄2 m1 r12 = 1⁄2 (2)(0,2)2 = (1)(0,04) = 0,04 kg m²2
Mumentu d'inerzia di l'anellu: I = mr2 = (0,1)(0,2)2 = (0,1)(0,04) = 0,004 kg m²2
Momentu d'inerzia di un cilindru solidu è di un anellu (I) = 0,04 + 0,004 = 0,044 kg m2
Momentu angulare iniziale (L1) = Momentu angulare finale (L2)
I1 ω1 = Eiu2 ω2
(0,04)(5) = (0,044)(ω2)
(0,2) = (0,044)(ω2)
ω2 = 0,2 : 0,044
ω2 = 4,5 rad/s
6. Una ballerina di ballettu gira cù e braccia stese finu à una lunghezza di 150 cm è una velocità angulare di 10 radianti/secondu. Dopu, a ballerina piega e braccia finu à una lunghezza di 75 cm à u gomitu. Chì ghjè a velocità angulare finale ?
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Raggiu 1 (r1) = 150 cm = 1,5 metri
Raggiu 2 (r2) = 75 cm = 0,75 metri
Velocità angulare 1 (ω1) = 10 rad/s
Dumandatu: Velocità angulare 2 (ω2)
Risposta:
Momentu d'inerzia iniziale: I1 = Sr.12 = (m)(1,5)2 = 2,25 m
Momentu d'inerzia finale: I2 = Sr.22 = (m)(0,75)2 = 0,5625 m
Momentu angulare iniziale (L1) = Momentu angulare finale (L2)
I1 ω1 = Eiu2 ω2
(2,25 m)(10) = (0,5625 m)(ω2)
22,5 m = (0,5625 m)(ω2)
22,5 = (0,5625)(ω2)
ω2 = 22,5/0,5625
ω2 = 40 rad/s
7. Un discu cilindricu solidu omogeneu gira inizialmente nantu à u so asse cù una velocità angulare di 4 rad s.-1A massa è u raghju di u discu sò 1 kg è 0,5 m. Sè un anellu hè piazzatu sopra à u discu chì hà una massa è un raghju di 0,2 kg è 0,1 m è u centru di l'anellu hè esattamente sopra à u centru di u discu cilindricu solidu, allora u discu cilindricu solidu è l'anellu giraranu inseme cù una velocità angulare...
A. 1 rad/s
B. 2 rad/s
C. 3 rad/s
D. 4 rad/s
E. 5 rad/s
Discussione :
Mumentu d'inerzia cilindru solidu: I = ½ mr2 = ½ (1 kg)(0,5 m)2 = (0,5)(0,25) = 0,125 kg m²2
Mumentu d'inerzia di l'anellu: I = mr2 = (0,2 kg)(0,1 m)2 = (0,2)(0,01) = 0,002 kg m²2
Momentu Angulare Iniziale (L1 ) = Momentu Angulare Finale ( L2 )
I 1 ω 1 = I 2 ω 2
(0,125 kg m² ) (4 rad/s) = (0,125 kg m² + 0,002 kg m² ) ( ω² )
(0,5) = (0,127)( ω² )
ω 2 = 0,5 : 0,127
ω 2 = 4 rad/s
A risposta curretta hè D.