1. Misa sa usa ka butang, m = 10 kg, nga gisuportahan sa usa ka pisi. Pangitaa ang tensyon sa pisi! g = 10 m/ s²
Nailhan:
Misa (m) = 10 kg
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/ s²
Gipangita: Ang puwersa sa tensyon (T)
Solusyon:
ΣF y = 0
T – w = 0
T = w
T = mg
T = (10 kg)(10 m/s² ) = 100 kg m/ s²
T = 100 Newton
[irp]
2. Ang gibug-aton sa butang kay 10 kg. Pangitaa ang tensyon sa pisi….. Akselerasyon tungod sa grabidad = 10 m/ s².
solusyon
Nailhan:
Misa (m) = 10 kg
Akselerasyon tungod sa grabidad (g) = 10 m/ s².
Gipangita: Ang puwersa sa tensyon (T)
Solusyon:
w = gibug-aton = mg = (10 kg)(10 m/s2)) = 100 kg m/s2
T 1 = ang puwersa sa tensyon 1
T 1x = ang x-component sa puwersa sa tensyon 1 = T 1 cos 45 o = 0.7 T 1
T 1y = ang y-component sa puwersa sa tensyon 2 = T 1 sin 45 o = 0.7 T 1
T 2 = ang puwersa sa tensyon 2
T 2x = ang x-component sa puwersa sa tensyon 2 = T 2 cos 45 o = 0.7 T 2
T 2y = ang y-component sa puwersa sa tensyon 2 = T 2 sin 45 o = 0.7 T 2
Ang kondisyon sa ekwilibriyo ΣF = 0.
y-axis:
ΣF y = 0
T 1y + T 2y – w = 0
0.7T 1 + 0.7T 2 – 100 = 0
0.7T 1 + 0.7T 2 = 100 —– ekwasyon 1
x-axis:
ΣF x = 0
T 2x – T 1x = 0
0.7T 2 – 0.7T 1 = 0
0.7T 2 = 0.7T 1
T 2 = T 1 —– ekwasyon 2
Tinoa ang gidak-on sa T 1 :
0.7T 1 + 0.7T 1 = 100
1.4T 1 = 100
T1 = 100 / 1.4
T1 = 71.4 Newton
T 1 = T 2 busa T 2 = 71.4 Newtons
[wpdm_package id='486′]
- Mga partikulo sa usa ka dimensyon nga ekwilibriyo
- Mga partikulo sa duha-ka-dimensyon nga ekwilibriyo
- Ekilibriyo sa mga lawas nga konektado sa mga pisi ug mga pulley
- Ekilibriyo sa mga lawas sa inclined plane