1. Usa ka 1-kg nga libreng pagkahulog sa lawas gikan sa pagpahulay, gikan sa gihabogon nga 10 m.
Tinoa:
(a) Trabaho nga gihimo pinaagi sa puwersa sa grabidad
(b) Ang pagbag-o sa enerhiya sa potensyal sa grabidad
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/ s²
Nailhan:
Misa (m) = 1 kg
Gitas-on (h) = 10 m
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/s 2
Timbang (w) = mg = (1 kg)(10 m/s² ) = 10 N
Solusyon:
(a) Trabaho nga gihimo pinaagi sa puwersa sa grabidad
W = wh = mgh
W = (1)(10)(10) = 100 Joule
(b) Ang pagbag-o sa enerhiya sa potensyal sa grabidad
Ang pagbag-o sa gravitational potential energy katumbas sa trabaho nga gihimo sa grabidad.
ΔEP = 100 Joule
[irp]
2. Usa ka 10 N nga butang ang midausdos paubos sa hamis nga inclined plane subay sa 2 metros. Tinoa ang trabaho nga gihimo sa puwersa sa gibug-aton!
Nailhan:
gibug-aton (w) = 10 N
w x = w sin θ = (10)(sala 30 o ) = (10)(0.5) = 5 N
d = 2 m
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/s 2
Gipangita: trabaho nga gihimo sa puwersa sa gibug-aton
Solusyon:
W = F d = w x d = (5)(2) = 10 ka Joule
Alternatibong solusyon:
Sin 30 o = h / d
0.5 = oras / 2
h = (0.5)(2)
h = 1 m
Trabaho nga gihimo gamit ang kusog sa gibug-aton;
W = F d = wh = (10 N)(1 m) = 10 N m = 10 Joules
[irp]
3. Usa ka butang nga may gibug-aton nga 1,500 gramos nga anaa sa gihabogon nga 20 metros ibabaw sa yuta , nga gawasnon nga mahulog sa yuta. Unsa ang gravitational potential energy sa butang? Ang acceleration tungod sa grabidad kay 10 m/ s².
Nailhan:
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/s 2
Mass (m) = 1500 gramos = 1500/1000 kilograms = 1.5 kilograms
Gitas-on (h) = 20 metros
Gipangita: Ang enerhiya sa potensyal sa grabidad
Solusyon:
PE = mgh = (1.5 kg)(10 m/s² ) (20 m) = 300 kg m² / s² = 300 Joules
4. Base sa hulagway sa ubos, kon ang masa sa butang 1 kay 2 kg ug ang masa sa butang 2 kay 4 kg, ang pagtandi sa potensyal nga enerhiya sa butang 1 ug butang 2 kay …..
Nailhan:
Misa sa butang 1 (m1) = 2 ka kilo
Misa sa butang 2 (m² ) = 4 ka kilo
Gitas-on 1 (h 1 ) = 12 metros
Gitas-on 2 (h 2 ) = 9 metros
Gipangita: Pagtandi sa potensyal nga enerhiya sa butang 1 ug butang 2
Solusyon:
PE = mg/h
m = masa (ang internasyonal nga yunit niini kay kilogramo, gipamubo nga kg)
g = akselerasyon tungod sa grabidad (ang internasyonal nga yunit niini kay metro kada segundo kwadrado, gipamubo nga m/ s² )
h = gitas-on (ang internasyonal nga yunit niini mao ang metro, gipamubo nga m)
PE = enerhiya sa potensyal sa grabidad (ang internasyonal nga yunit niini kay kg m² / s² o Joule)
Ang enerhiya sa potensyal sa grabidad sa butang 1:
EP 1 = m 1 gh 1 = (2)(g)(12) = 24 g
Ang enerhiya sa potensyal sa grabidad sa butang 2:
EP 2 = m 2 gh 2 = (4)(g)(9) = 36 g
Pagtandi sa potensyal nga enerhiya sa butang 1 ug butang 2:
PE 1 : PE 2
24 gramos : 36 gramos
24: 36
24/12 : 36/12
2: 3
[wpdm_package id='1175′]
- Trabaho nga gihimo pinaagi sa kusog nga mga problema ug solusyon
- Mga problema ug solusyon sa work-kinetic energy
- Mga problema ug solusyon sa mga prinsipyo sa trabaho-mekanikal nga enerhiya
- Mga problema ug solusyon sa enerhiya sa potensyal nga grabidad
- Ang potensyal nga enerhiya sa mga problema ug solusyon sa elastic spring
- Mga problema sa kuryente ug mga solusyon
- Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa paglihok sa libreng pagkahulog
- Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa pataas ug paubos nga paglihok sa free fall motion
- Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa paglihok sa usa ka kurbadong nawong
- Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa paglihok sa usa ka inclined plane
- Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa paglihok sa projectile