Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa paglihok sa mga kurbadong nawong - mga problema ug solusyon

1. Usa ka 1-kg nga bloke ang nadakin-as sa hamis nga kurbadong nawong. Tinoa ang kinetic energy ug ang velocity sa bloke sa pinakaubos nga nawong. Ang acceleration tungod sa grabidad kay 10 m/ s².

Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa paglihok sa mga kurbadong nawong 1Nailhan:

Misa (m) = 1 kg

Ang pagbag-o sa gitas-on (h) = 5 m

Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/s 2

Gipangita: Kinetic energy (KE) ug ang katulin sa bloke.

Solusyon:

(a) Enerhiya sa kinetiko

Ang inisyal nga mekanikal nga enerhiya = enerhiya sa potensyal nga grabidad

ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 Joules

Ang katapusang mekanikal nga enerhiya = kinetic nga enerhiya

ME t = KE = ½ mv t 2

Ang prinsipyo sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya nag-ingon nga ang inisyal nga mekanikal nga enerhiya = ang katapusang mekanikal nga enerhiya:

AKO o = AKO t

PE = KE

50 = KE

Enerhiya sa kinetiko (KE) = 50 Joules.

(b) Katulin sa bloke

Ang prinsipyo sa pagkonserba sa mekanikal nga enerhiya:

Ang inisyal nga mekanikal nga enerhiya (ME₂o ) = ang katapusang mekanikal nga enerhiya ( ME₂t )

Ang enerhiya sa potensyal sa grabidad (PE) = enerhiya sa kinetiko (KE)

50 = ½ mv 2

2(50) / m = v2

100 / 1 = v2

100 = v2

v = √100

v = 10 m/s

[irp]

2. Usa ka 2-kg nga butang ang nadakin-as nga walay friction. Unsa ang kinetic energy ug ang velocity sa butang sa 2 metros ibabaw sa yuta. Ang acceleration due to gravity kay 10 m/ s²

Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa paglihok sa mga kurbadong nawong 2Nailhan:

Misa (m) = 2 kg

Ang pagbag-o sa gitas-on (h) = 10 – 2 = 8 m

Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/s 2

Gikinahanglan : kinetic energy (KE) ug velocity (v) sa 2 metros ibabaw sa yuta.

Solusyon:

(a) Enerhiya sa kinetiko sa 2 metros ibabaw sa yuta

Ang inisyal nga mekanikal nga enerhiya = ang gravitational potential energy

ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 Joules

Ang katapusang mekanikal nga enerhiya = kinetic nga enerhiya

ME t = KE = ½ mv t 2

Ang prinsipyo sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya nag-ingon nga ang inisyal nga mekanikal nga enerhiya = ang katapusang mekanikal nga enerhiya:

AKO o = AKO t

PE = KE

160 = KE

Ang kinetic energy (KE) sa 2 metros ibabaw sa yuta kay 160 Joules.

(b) Katulin sa butang sa pinakaubos nga nawong

Prinsipyo sa pagkonserba sa mekanikal nga enerhiya:

Ang inisyal nga mekanikal nga enerhiya (ME₂o ) = ang katapusang mekanikal nga enerhiya ( EM₂t )

Ang enerhiya sa potensyal sa grabidad (PE) = enerhiya sa kinetiko (KE)

160 = ½ mv 2

160 = ½ (2) v 2

160 = v2

v = √160 = √(16)(10) = 4√10 m/s

[wpdm_package id='1167′]

  1. Trabaho nga gihimo pinaagi sa kusog nga mga problema ug solusyon
  2. Mga problema ug solusyon sa work-kinetic energy
  3. Mga problema ug solusyon sa mga prinsipyo sa trabaho-mekanikal nga enerhiya
  4. Mga problema ug solusyon sa enerhiya sa potensyal nga grabidad
  5. Mga problema ug solusyon sa potensyal nga enerhiya sa elastic spring
  6. Mga problema sa kuryente ug mga solusyon
  7. Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa paglihok sa libreng pagkahulog
  8. Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa pataas ug paubos nga paglihok sa free fall motion
  9. Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa paglihok sa usa ka kurbadong nawong
  10. Aplikasyon sa pagkonserba sa mekanikal nga enerhiya para sa paglihok sa inclined plane
  11. Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa paglihok sa projectile

Leave sa usa ka Comment