1. Usa ka 1-kg nga lawas ang gawasnon nga nahulog gikan sa pahulay, gikan sa gihabogon nga 80 m. Ang akselerasyon tungod sa grabidad kay 10 m/s² . Unsa ang kinetic energy kon ang lawas moigo sa yuta.
Nailhan:
Misa (m) = 1 kg
Gitas-on (h) = 80 m
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/s 2
Gipangita: kinetic energy kon ang lawas moigo sa yuta
Solusyon:
Ang inisyal nga mekanikal nga enerhiya (ME₂o ) = enerhiya sa potensyal sa grabidad (PE)
M E o = P E = mgh = (1)(10)(80) = 800 Joules
Ang katapusang mekanikal nga enerhiya ( M₂E₃t ) = kinetic nga enerhiya ( K₂E₃ )
Ang prinsipyo sa pagkonserba sa mekanikal nga enerhiya :
M E o = M E t
P E = K E
800 = K E
Ang katapusang kinetic energy kay 800 Joules.
[irp]
2. Usa ka 4-kg nga lawas ang gawasnon nga nahulog gikan sa pahulay, gikan sa gihabogon nga 10 m. Ang akselerasyon tungod sa grabidad kay 10 ms –2 . Unsa ang kinetic energy ug ang velocity sa 5 metros ibabaw sa yuta.
Nailhan:
Ang pagbag-o sa gitas-on (h) = 10 – 5 = 5 metros s
Misa (m) = 4 kg
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/s 2
Gipangita: Kinetic energy sa 5 metros ibabaw sa yuta ug velocity sa 5 metros ibabaw sa yuta
Solusyon:
(a) Enerhiya sa kinetiko sa 5 metros ibabaw sa yuta
Ang inisyal nga mekanikal nga enerhiya (M E o ) = ang gravitational potential energy (P E )
M E o = P E = mgh = (4)(10)(5) = 200 Joules
Ang katapusang mekanikal nga enerhiya (EM t ) = kinetic nga enerhiya (EK)
M E t = K E
Ang prinsipyo sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya nag-ingon nga ang inisyal nga mekanikal nga enerhiya = ang katapusang mekanikal nga enerhiya.
M E o = M E t
200 = K E
Ang kinetic energy sa 5 metros ibabaw sa yuta kay 200 Joules.
(b) katulin sa 5 metros ibabaw sa yuta
Ang inisyal nga mekanikal nga enerhiya ( M₂E₂o ) = ang katapusang mekanikal nga enerhiya ( M₂E₂t )
P E = K E
200 = ½ mv 2
2(200) / 4 = v2
100 = v2
v = √100
v = 10 m/s
Ang katulin sa lawas sa 5 metros ibabaw sa yuta kay 10 m/s.
[irp]
3. Usa ka mangga ang mahulog nga gawasnon gikan sa pahulay, gikan sa gitas-on nga 2 metros. Ang tulin tungod sa grabidad kay 10 ms –2 . Tinoa ang tulin sa mangga kon kini moigo sa yuta.
Nailhan:
Gitas-on (h) = 2 metros s
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/s 2
Gipangita: ang katulin sa mangga kon kini moigo sa yuta.
Solusyon:
Ang inisyal nga mekanikal nga enerhiya (M E o ) = ang gravitational potential energy (P E )
M E = P E = mgh = m (10)(2) = 20 m
Ang katapusang mekanikal nga enerhiya ( M₂E₃t ) = ang kinetic nga enerhiya ( K₂E₃ )
M E t = KE = ½ mv 2
Ang prinsipyo sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya nag-ingon nga ang inisyal nga mekanikal nga enerhiya = ang katapusang mekanikal nga enerhiya.
M E o = M E t
20 m = ½ mv 2
20 = ½ v 2
2(20) = v2
40 = v2
v = √40 = √(4)(10) = 2√10 m/ s
[wpdm_package id='1166′]
- Trabaho nga gihimo pinaagi sa kusog nga mga problema ug solusyon
- Mga problema ug solusyon sa work-kinetic energy
- Mga problema ug solusyon sa mga prinsipyo sa trabaho-mekanikal nga enerhiya
- Mga problema ug solusyon sa enerhiya sa potensyal nga grabidad
- Ang potensyal nga enerhiya sa mga problema ug solusyon sa elastic spring
- Mga problema sa kuryente ug mga solusyon
- Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa paglihok sa libreng pagkahulog
- Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa pataas ug paubos nga paglihok sa free fall motion
- Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa paglihok sa usa ka kurbadong nawong
- Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa paglihok sa usa ka inclined plane
- Paggamit sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya para sa paglihok sa projectile