2 Princip rada i energije Nekonzervativna sila Kretanje po nagnutoj ravni s trenjem – Problemi i rješenja
1. Blok klizi niz nagnutu ravan uz trenje. Kolika je brzina bloka kada udari o tlo? Koeficijent kinetičkog trenja je 0.4. Ubrzanje usljed gravitacije je 10 m/ s².
Poznato:
Početna visina (ho) = 6 m
Konačna visina (ht ) = 0 m
Početna brzina (v o ) = 0 (blok je u početku u mirovanju)
Koeficijent kinetičkog trenja (μk ) = 0.4
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 ms -2
cos θ = adj/hyp = 8/10
Vertikalna komponenta težine = w y = w cos θ = mg cos θ = m (10)(8/10) = m (10)(4/5) = m (40/5) = 8 m
Normalna sila = N = w y = 8 m
Sila kinetičkog trenja = f k = μ k N = μ k w y = (0.4)(8 m) = 3.2 m
Željena: Konačna brzina (v t )
Rešenje:
Princip rada i mehaničke energije kaže da je rad koji obave nekonzervativne sile koje djeluju na objekt jednak ukupnoj promjeni kinetičke i potencijalne energije.
Wnc = ΔEM
Wnc = ΔEK + ΔEP
W nc = Rad koji vrši nekonzervativna sila, Δ EM = Promjena mehaničke energije , Δ EK = Promjena kinetičke energije, Δ EP = Promjena potencijalne energije.
Promjena kinetičke energije :
ΔEK = 1/2 m (v t 2 – v o 2 ) = 1/2 m (v t 2 – 0) = 1/2 mv t 2
Promjena potencijalne energije :
ΔEP = mg(ht – ho ) = m(10)(0-6) = m(10)(-6) = –60 m
Rad koji vrši sila kinetičkog trenja:
W nc = – f k s = – (3.2 m)(10) = – 32 m
Znak minus označava da je rad koji vrši sila kinetičkog trenja na bloku negativan.
Odredite konačnu brzinu (vt ) :
Wnc = ΔEK + ΔEP
– 32 m = 1/2 mv t 2 – 60 m
– 32 m = m (1/2 v t 2 – 60)
– 32 = 1/2 v t 2 – 60
– 32 + 60 = 1/2 v t 2
28 = 1/2 v t 2
2 (28) = v t 2
56 = v t 2
v t = √4.14
v t = 2√14 ms -1
2.
Blok klizi prema dolje po kosoj ravni uz trenje. Konačna brzina bloka kada udari o tlo je 10 m/s² . Ako je sila trenja 2 N, a ubrzanje usljed gravitacije 10 m/s² , kolika je visina h?
Poznato:
Masa bloka (m) = 1 kg
Početna brzina (v o ) = 0 (blok je u početku u mirovanju)
Konačna brzina (vt ) = 10 ms -1
Početna visina (h o ) = h
Konačna visina (ht ) = 0
Sila kinetičkog trenja (fk ) = 2 N
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 ms -2
Traži se: Visina (v)
Rešenje:
Rad se obavlja silom kinetičkog trenja:
W nc = – f k d = – (2)(15) = – 30
Znak minus označava da je rad koji vrši sila kinetičkog trenja na bloku negativan.
Promjena kinetičke energije:
ΔEK = 1/2 m (v t 2 – v o 2 ) = 1/2 (1)(10 2 – 0) = 1/2 (10 2 ) = 1/2 (100) = 50
Promjena potencijalne energije:
ΔEP = mg(ht – ho ) = (1)(10)(0-h) = (10)(-h) = -10 h
Jednačina principa rada i mehaničke energije:
Wnc = ΔEK + ΔEP
– 30 = 50 – 10 sati
10 sati = 50 + 30
10 h = 80
h = 80/10
h = 8 metara
- Šta je princip rada i energije?
- odgovor: Princip rada i energije kaže da je rad izvršen na nekom objektu jednak promjeni njegove kinetičke energije. Matematički, , gdje je li posao završen i je promjena kinetičke energije.
- Po čemu se nekonzervativna sila razlikuje od konzervativne sile?
- odgovor: Nekonzervativna sila, poput trenja, rezultira gubitkom mehaničke energije iz sistema, obično u obliku toplote. Nasuprot tome, konzervativne sile, poput gravitacije ili sile opruge, ne rasipaju mehaničku energiju, već je mogu pretvarati između potencijalne i kinetičke energije unutar sistema.
- Kako trenje utiče na rad koji se vrši na objektu koji se kreće po nagnutoj ravni?
- odgovor: Trenje djeluje u smjeru suprotnom od kretanja objekta. To znači da trenje vrši negativan rad na objektu, smanjujući njegovu kinetičku energiju ili povećavajući količinu vanjskog rada potrebnog za njegovo pomicanje uz nagib.
- Zašto se potencijalna energija objekta ne mijenja zbog nekonzervativnih sila?
- odgovor: Potencijalna energija povezana je s konzervativnim silama, a njena promjena ovisi samo o početnom i konačnom položaju, a ne o pređenom putu. Nekonzervativne sile mogu promijeniti kinetičku energiju objekta, ali nemaju pridruženu potencijalnu energiju.
- Kako ugao nagiba utiče na kretanje objekta na nagnutoj ravni sa trenjem?
- odgovor: Što je veći ugao nagiba, veća je komponenta gravitacijske sile koja djeluje paralelno s ravni. Zbog toga je teže održati objekt u mirovanju ili ga kretati uz ravninu, a lakše ga je ubrzati niz ravninu. Trenje djeluje kao otpor ovom kretanju, ali njegov učinak postaje relativno manje značajan kako se ugao povećava.
- Zašto objekti ne ubrzavaju neograničeno na nagnutoj ravnini zbog trenja?
- odgovor: Zbog prisustva trenja, kako se objekat kreće, dio gravitacijske potencijalne energije se transformiše u toplotu. Na kraju će sila gravitacije paralelna ravni biti uravnotežena silom trenja, a objekat će se kretati konstantnom brzinom ili će se zaustaviti.
- Može li se povratiti rad koji je izvršila nekonzervativna sila?
- odgovor: Rad koji obavljaju nekonzervativne sile obično se transformiše u oblike energije poput toplote, koje je generalno teže pretvoriti nazad u korisnu mehaničku energiju. U većini praktičnih scenarija, ova energija se smatra "izgubljenom" za sistem.
- Šta određuje veličinu sile trenja na nagnutoj ravni?
- odgovor: Sila trenja na nagnutoj ravni određena je normalnom (okomitom) silom i koeficijentom trenja između površina. Data je kao , gdje je koeficijent trenja.
- Zašto je potencijalna energija definirana kao nula u nekim referentnim tačkama?
- odgovor: Potencijalna energija je relativna mjera. Definisanjem referentne tačke gdje je potencijalna energija jednaka nuli, pruža se konzistentna osnova za izračunavanje promjena potencijalne energije za različite položaje u odnosu na tu referencu.
- Kako bi se promijenilo kretanje objekta na nagnutoj ravni kada ne bi bilo trenja?
- odgovor: Bez trenja, jedina sila koja djeluje na objekt duž ravni bila bi komponenta gravitacije paralelna s nagibom. Kao rezultat toga, objekt bi ubrzavao niz ravninu isključivo zbog ove sile i ne bi dostigao konstantnu brzinu osim ako na njega ne djeluje neka druga vanjska sila.