Динамичен обект, свързан с въже върху макара, машина на Атууд – проблеми и решения

10 Динамика Обект, свързан с въже върху макара Машина на Атууд – Проблеми и решения

1. Блок А с маса 5 кг, поставен върху гладка хоризонтална равнина. Блок Б с маса 3 кг, окачен на единия край на въжето, свързано с блок А върху макара. Ускорението на гравитацията е 10 m/s² . Какво е ускорението на двата блока?

Известни:

Маса на блок А (мA) = 5 кгДинамика, обекти, свързани с въже върху ролка, машина на Атууд - проблеми и решения 1

Маса на блок B (m B ) = 3 kg

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Тегло на блок B (w B ) = m B g = (3)(10) = 30 нютона

Търси се: Ускорение на двата блока (a)

решение:

Хоризонталната равнина е гладка, така че няма сила на триене. Силата, която ускорява двата блока, е теглото на блок B.

ΣF = mA

wB = ( mA + mB ) a

30 = (5 + 3) а

30 = 8 а

а = 30 / 8

a = 3.75 м/ с²

2.

Въз основа на фигурата по-горе, Динамика, обекти, свързани с въже върху ролка, машина на Атууд - проблеми и решения 2

(1) ускорение на обекта = 0

(2) обектът се движи с постоянна скорост

(3) обект в покой

(4) обектът се движи, ако теглото му е по-малко от силата, която го дърпа.

решение:

(1) Ускорението на обекта = 0.

Нетна сила:

∑ F = ma –> ускорение (a) = 0

∑ F = 0

F1 + F2 – F3 = 12 + 24 – 36 = 36 – 36 = 0 N

(2) Обектът се движи с постоянна скорост

Липсата на ускорение означава, че обектът е в покой или се движи с постоянна скорост.

(3) обект в покой

Липсата на нетна сила означава, че обектът е в покой.

(4) обектът се движи, ако теглото му е по-малко от силата, която го дърпа.

Тежестта действа във вертикална посока, докато силата на опън действа в хоризонтална посока.

Обектът се движи в хоризонтална посока, така че само хоризонталните сили, които действат върху обекта

3. Ако коефициентът на кинетично триене между блок А и повърхността на масата е 0.1. Ускорението на гравитацията е 10 m/s², тогава каква е силата, действаща върху блок А, така че системата да се движи наляво със скорост 2 m/ s²?

Известни:

Маса на блок А (мA) = 30 кгДинамика, обекти, свързани с въже върху ролка, машина на Атууд - проблеми и решения 3

тегло на блок A (w A ) = (30 kg)(10 m/s² ) = 300 kg m/s² или 300 нютона

Маса на блок B (m B ) = 20 kg

тегло на блок B (w B ) = (20 kg)(10 m/s² ) = 200 kg m/s² или 200 нютона

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Коефициент на кинетично триене ( μk ) = 0.1

Ускорение на системата (a) = 2 m/s² ( наляво)

Сила на кинетично триене (fk ) = μkN = μkwA = ( 0.1 )(300) = 30 нютона

Търси се: Големината на силата F

решение:

Вторият закон на Нютон:

ΣF = mA

Обектът А се премества наляво:

F – fk – wB = (mA + mB ) a

F – 30 – 200 = (30 + 20)(2)

F – 230 = (50)(2)

F – 230 = 100

F = 230 + 100

F = 330 нютона

4. Две тела, A = 2 kg и B = 6 kg, са закрепени на единия край на въжето върху макара, както е показано на фигурата по-долу. Ако ускорението на гравитацията е 10 ms -2, тогава какво е ускорението на тялото B?

Известни:

Маса на обект А (mA) = 2 кг, мB = 6 кг, g = 10 м/с2Динамика, обекти, свързани с въже върху ролка, машина на Атууд - проблеми и решения 4

тегло на обекта A (w A ) = (m A )(g) = (2)(10) = 20 N

тегло на обект B (w B ) = (m B )(g) = (6)(10) = 60 N

Търси се: Ускорение на обект b (ускорение на системата).

решение:

w B > w A , така че обект B се движи надолу, а обект A се движи нагоре

ΣF = mA

wB – wA = ( mA + mB ) a

60 – 20 = (2 + 6) а

40 = (8) а

a = 5 м/ с²

5. Два обекта, свързани с въже върху гладка макара, както е показано на фигурата по-долу. Ако m1 = 1 kg, m2 = 2 kg и ускорението на гравитацията е 10 ms -2 , тогава каква е силата на опън T?

Известни:

Маса на обект 1 (m1) = 1 кгДинамика, обекти, свързани с въже върху ролка, машина на Атууд - проблеми и решения 5

Маса на обект 2 (m² ) = 2 kg

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

тегло на обект 1 (w1 ) = m1g = (1 kg)(10 m/s2 ) = 10 kg m/s2 или 10 нютона

тегло на обекта 2 (w² ) = m² g = (2 kg)(10 m/s² ) = 20 kg m/s² или 20 нютона

Търси се: Силата на опън (T)?

решение:

w2 > w1, така че m2 се движи надолу , m1 се движи нагоре.

Вторият закон за движението на Нютон :

ΣF = mA

w² – w1 = ( m1 + m2 ) a

20 – 10 = (1 + 2) а

10 = (3) а

a = 3.3 м/ с²

Ускорението на системата = 3.3 m/ s².

m² се движи надолу:

w² – T² = m² a​

20 – Т2 = (2)(3.33)

20 – Т2 = 6.66

Т2 = 20 – 6.66

T2 = 13.3 Нютона

m 1 се движи нагоре:

T1 – w1 = m1a​​

Т1 – 10 = (1)(3.3)

Т 1 – 10 = 3.33

Т1 = 10 + 3.33

T1 = 13.3 Нютона

Силата на опън (T) = 13.3 нютона.

6. Масата на m1 = 6 kg и масата на m2 = 4 kg. Хоризонталната повърхност е гладка. Ускорението на гравитацията е 10 m/s2 . Какво е ускорението на системата?

Известни:

Маса на m1 = 6 кгДинамика, обекти, свързани с въже върху ролка, машина на Атууд - проблеми и решения 6

маса m² = 4 kg

ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

тегло w 1 = m 1 g = (6 kg)(10 m/s² ) = 60 kg m/s² или 60 нютона

тегло w² = m² g = (4 kg)(10 m/s² ) = 40 kg m/s² или 40 нютона

Търси се: Ускорение на системата (a)

решение:

m 1 върху гладка хоризонтална равнина без триене, така че системата да се ускорява от теглото на блока 2.

Приложете втория закон на Нютон:

∑ F = mA

w² = ( m¹ + m² ) a

40 N = (6 кг + 4 кг) a

40 N = (10 kg) a

a = 40 N / 10 kg

a = 4 м/ с²

7. Два блока, всеки с маса 2 kg, са свързани с въже, прекарано през макара, както е показано на фигурата по-долу. Хоризонталната равнина и макарата са гладки. Ако блок B е издърпан от хоризонтална сила от 40 нютона, тогава какво е ускорението на блока? Ускорението, причинено от гравитацията, е 10 m/ s².

Известни:

маса на блок А (mA) = маса на блок B (mB) = 2 кгДинамика, обекти, свързани с въже върху ролка, машина на Атууд - проблеми и решения 7

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Сила F = 40 N

тегло на обекта A (w A ) = mg = (2)(10) = 20 N

Търси се: Ускорение на системата (a)?

решение:

Приложете втория закон на Нютон:

∑ F = mA

F – w A = (m A + m B ) a

40 – 20 = (2 + 2) а

20 = (4) а

а = 20 / 4

a = 5 м/ с²

8. Масата на блок A = 2 kg и масата на блок B = 1 kg. Блок B първоначално е в покой, след което се движи ускорено надолу, докато удари земята. Ускорението на гравитацията е 10 m/s² . Каква е големината на силата на опън?

Известни:

Маса на блок А (мA) = 2 кгДинамика, обекти, свързани с въже върху ролка, машина на Атууд - проблеми и решения 8

Маса на блок B (m B ) = 1 kg

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Тегло на блок B (w B ) = m B g = (1)(10) = 10 нютона

Търси се: Големината на силата на опън (T)

решение:

Пренебрегнете силата на триене.

Ускорение на системата (a)

∑ F = mA

wB = ( mA + mB ) a

10 = (2 + 1) а

10 = 3 а

а = 10/3

Силата на опън (T)

Силата на опън върху блок А:

∑ F = mA

T = m A a = (2)(10/3) = 20/3 = 6.7 нютона

Силата на опън върху блок B:

∑ F = mA

w B – T = m B a

10 – Т = (1)(10/3)

10 – Т = 3.3

T = 10 – 3.3 = 6.7 нютона

Силата на опън (T) = 6.7 нютона

9. Масата на блок A = 2 kg и масата на блок B = 1 kg. Силата на триене между обект A и хоризонталната равнина = 2.5 нютона. Пренебрегнете триенето върху макарата и въжето. Какво е ускорението на двата блока?

Известни:

Маса на блок А (мA) = 2 кгДинамика, обекти, свързани с въже върху ролка, машина на Атууд - проблеми и решения 9

Маса на блок B (m B ) = 1 kg

Сила на триене между ключалката a и хоризонталната равнина (f kA ) = 2.5 нютона

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Тегло на блока (w B ) = m B g = (1)(10) = 10 нютона

Търси се: Ускорение на двата блока (a)

решение:

Приложете втория закон на Нютон:

∑ F = mA

wB – fk = ( mA + mB ) a

10 – 2.5 = (2 + 1) а

7.5 = 3 а

а = 7.5 / 3

a = 2.5 м/ с²

10. Маса на блок a = 30 kg, почиващ върху хоризонтална равнина, свързан с блок B с маса 10 kg върху макара. Какво е ускорението на системата? Ускорението от гравитацията е 10 ms -2.

Известни:

Маса на блок А (мA) = 30 кгДинамика, обекти, свързани с въже върху ролка, машина на Атууд - проблеми и решения 10

Маса на блок B (m B ) = 10 kg

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

тегло на блок B (w B ) = m B g = (10)(10) = 100 нютона

Търси се: Ускорение на системата (a)

решение:

∑ F = mA

wB = ( mA + mB ) a

100 = (30 + 10) а

100 = 40 а

а = 100 / 40

a = 2.5 м/ с²