Свабодна падаюць прадметы - праблемы і рашэнні

Вырашаныя задачы па лінейным руху – свабодна падзенне аб'ектаў

1. Аб'ект, які ўпаў з вяршыні скалы, бачна, як ён ударыўся аб зямлю ўнізе праз 3 секунды. Вызначце яго хуткасць непасрэдна перад ударам аб зямлю. Паскарэнне свабоднага падзення роўна 10 м/с² . Супраціўленнем вады можна занядбаць.

Вядома:

Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 0 (аб'ект упаў)

Інтэрвал часу (t) = 3 секунды

Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²

Жаданая: канчатковая хуткасць ( vt )

Рашэнне:

Паскарэнне сілы цяжару на паверхні Зямлі, яго велічыня складае 9.8 м/с² . Для спрашчэння разлікаў выкарыстоўваем 10 м/ с².

10 м/с² або 10 м/с / 1 секунда азначае, што хуткасць лінейна павялічваецца з часам на 10 м/с на працягу кожнай секунды.

Праз 1 секунду хуткасць аб'екта = 10 м/с

Праз 2 секунды хуткасць аб'екта = 20 м/с

Праз 3 секунды хуткасць аб'екта = 30 м/с.

Мы таксама можам выкарыстоўваць кінематычныя ўраўненні для руху з пастаянным паскарэннем , як паказана ніжэй.

v t = v o + пры

s = v o t + ½ пры 2

v t 2 = v o 2 + 2 пры

Свабоднае падзенне не мае пачатковай хуткасці (v o = 0), таму прыведзенае вышэй ураўненне можна змяніць, як паказана ніжэй:

Раўнанне руху свабоднага падзення :

v t = gt ………… 1

h = ½ gt 2 ………… 2

v t 2 = 2 гх ………….. 3

v t = gt

v t = (10)(3)

v t = 30 м/с

Канчатковая хуткасць складае 30 м/с

[ірп]

2. Цела свабодна падае з стану спакою з вышыні 25 м. Знайдзіце (а) хуткасць, з якой яно ўдараецца аб зямлю. (б) час, неабходны, каб дасягнуць зямлі.

Паскарэнне сілы цяжару на паверхні Зямлі складае 10 м/ с².

Вядома:

Вышыня (h) = 5 метраў

Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²

Шукаецца:

(a) Канчатковая хуткасць ( vt )

(b) Інтэрвал часу (t)

Рашэнне:

Раўнанне свабоднага падзення:

v t = gt

h = ½ gt²

v t 2 = 2 gh

(a) Канчатковая хуткасць ( vt )

v t 2 = 2 gh = 2(10)(5) = 100

v t = 10 м/с

(b) Інтэрвал часу (t)

h = ½ gt²

5 = ½ (10) t 2

5 = 5 t 2

t² = 5/5 = 1

t = 1 секунда

[ірп]

3. Мяч, які ўпаў з вышыні. Знайдзіце (а) паскарэнне (б) адлегласць праз 3 секунды (в) час у паветры, калі канчатковая хуткасць складае 20 м/с. Паскарэнне сілы цяжару = 10 м/с 2

Вядома :

Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²

Шукаецца:

(а) Паскарэнне (а)

(b) Адлегласць або вышыня (г), калі час, які прайшоў (t) = 3 секунды

(c) Інтэрвал часу (t), калі v t = 20 м/с

Рашэнне:

Раўнанне свабоднага падзення:

v t = gt

h = ½ gt²

v t 2 = 2 gh

(а) Паскарэнне (а)

Паскарэнне = паскарэнне сілы цяжару = 10 м/с² . Гэта азначае павелічэнне хуткасці на 10 м/с у секунду.

(b) Адлегласць або вышыня (h) пасля t = 3 секунд

h = ½ gt 2 = ½ (10)(3) 2 = (5)(9) = 45 метраў

(c) Час, які прайшоў (t), калі v t = 20 м/с

v t = gt

20 = (10) т

t = 20 / 10 = 2 секунд

[ірп]

[wpdm_package id='511′]

[wpdm_package id='517′]

  1. Адлегласць і зрушэнне
  2. Сярэдняя хуткасць і сярэдняя хуткасць
  3. Пастаянная хуткасць
  4. Пастаяннае паскарэнне
  5. Рух у свабодным падзенні
  6. Рух уніз пры свабодным падзенні
  7. Рух уверх і ўніз пры свабодным падзенні

Пакінуць каментар