Вырашаныя задачы па лінейным руху – пастаяннае паскарэнне
1. Аўтамабіль разганяецца з стану спакою да 20 м/с за 10 секунд. Вызначце паскарэнне аўтамабіля!
Рашэнне
Вядома:
Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 0 (спакой)
Інтэрвал часу (t) = 10 секунд
Канчатковая хуткасць (vt ) = 20 м/с
Пажаданае : Паскарэнне (а)
Рашэнне:
v t = v o + пры
20 = 0 + (а)(10)
20 = 10 а
а = 20/10
a = 2 м/ с²
[ірп]
2. Аўтамабіль запавольваецца з хуткасці 30 м/с да поўнага спынення за 10 секунд. Вызначце паскарэнне аўтамабіля.
Рашэнне
Вядома:
Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 30 м/с
Канчатковая хуткасць (vt ) = 0
Інтэрвал часу (t) = 10 секунд
Жаданае: паскарэнне (а)
Рашэнне:
v t = v o + пры
0 = 30 + (а)(10)
– 30 = 10 а
а = – 30 / 10
a = -3 м/ с²
Адмоўны знак з'яўляецца таму, што канчатковая хуткасць меншая за пачатковую хуткасць.
[ірп]
3. Аўтамабіль пачынае рухацца і разганяецца з пастаяннай хуткасцю 4 м/с² за 1 секунду. Вызначце хуткасць і адлегласць праз 10 секунд.
Рашэнне
(а) Хуткасць
Паскарэнне 4 м/с² азначае павелічэнне хуткасці на 4 м/с кожную 1 секунду. Праз 2 секунды хуткасць аўтамабіля складае 8 м/с. Праз 10 секунд хуткасць аўтамабіля складае 40 м/с.
(б) Адлегласць
Вядома:
Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 0
Канчатковая хуткасць (vt ) = 40 м/с
Паскарэнне (а) = 4 м/ с²
Шукаецца: Адлегласць
Рашэнне:
s = v o t + ½ пры 2 = 0 + ½ (4)(10² ) = (2)(100) = 200 метраў
[ірп]
4. Аўтамабіль рухаецца з пастаяннай хуткасцю 10 м/с, затым запавольваецца з пастаяннай хуткасцю 2 м/с², пакуль не спыніцца. Вызначце час, які прайшоў аўтамабіль, і адлегласць, якую прайшоў да моманту спынення.
Вядома:
Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 10 м/с
Паскарэнне (a) = -2 м/с² ( адмоўны знак з'яўляецца, таму што канчатковая хуткасць меншая за пачатковую хуткасць)
Канчатковая хуткасць (vt ) = 0 (спакой)
Шукаецца: інтэрвал часу і адлегласць
Рашэнне:
(a) Інтэрвал часу (t)
v t = v o + пры
0 = 10 + (-2)(t)
0 = 10 – 2 т
10 = 2 т
t = 10 / 2 = 5 секунд
(б) Адлегласць
v t 2 = v o 2 + 2 пры
0 = 10² + 2(-2) с
0 = 100 – 4 с
100 = 4 с
s = 100 / 4 = 25 метраў
[ірп]
5. Аўтамабіль рухаецца са хуткасцю 40 м/с, запавольваецца з пастаяннай хуткасцю 4 м/с² да поўнага спынення. Вызначце хуткасць і адлегласць пасля запаволення праз 10 секунд!
Рашэнне
Вядома:
Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 40 м/с
Паскарэнне (а) = -4 м/ с²
Інтэрвал часу (t) = 10 секунд
Шукаецца: канчатковая хуткасць (vt ) і адлегласць (s)
Рашэнне:
(а) Канчатковая хуткасць
v t = v o + at = 40 + (-4)(10) = 40 – 40 = 0 м/с
0 м/с азначае, што аўтамабіль стаіць на месцы.
(б) Адлегласць
s = v o t + ½ пры 2 = (40)(10) + ½ (-4)(10² ) = 400 + (-2)(100) = 400 – 200 = 200 метраў
[ірп]
6. Вызначце адлегласць праз 10 секунд!

Рашэнне
Адлегласць: s = vt = (10-0)(5-0) = (10)(5) = 50 метраў
7. Вызначце адлегласць праз 4 секунд!

Рашэнне
Адлегласць = плошча квадрата + плошча трыкутніка
Адлегласць = (8-0)(8-0) + ½ (16-8)(8-0) = (8)(8) + ½ (8)(8) = 64 + 32 = 96 метраў
8. Вызначце адлегласць да аўтамабіля праз 4 секунды!
Рашэнне

Адлегласць = плошча трохвугольніка = ½ (4-0)(8-0) = ½ (4)(8) = 16 метраў
9. Аўтамабіль рухаецца са хуткасцю 90 км/г міма паліцэйскай машыны, якая спыняецца на ўзбочыне дарогі. Праз хвіліну паліцэйская машына пагоніцца за ёй са хуткасцю 0.8 м/с² . Якая адлегласць для паліцэйскай машыны?
Вядома:
Хуткасць аўтамабіля (v) = 90 км/гадзіну = 90 000 метраў / 3600 секунд = 25 метраў/секунду
Інтэрвал часу (t) = 1 хвіліна = 60 секунд
Паскарэнне паліцэйскай машыны (а) = 0.8 м/ с²
Пачатковая хуткасць паліцэйскай машыны (v₂o ) = 0 м/с
Шукаецца: адлегласць, якую пройдзе паліцэйская машына
Рашэнне:
Аўтамабіль рухаецца з пастаяннай хуткасцю. Адлегласць, якую пройдзе аўтамабіль:
Пачатковая адлегласць:
s = vt = (25)(60) = 1500 метраў
Канчатковая дыстанцыя:
s = vt = (25)(t)
Агульная адлегласць = 1500 + 25 т
Паліцэйская машына рухаецца з пастаянным паскарэннем. Адлегласць, якую пройдзе паліцэйская машына:
s = v o t + ½ пры 2 = (0)(t) + ½ (0.8)(t² ) = 0 + 0.4 t² = 0.4 t²
Калі паліцэйская машына дабіраецца да машыны, адлегласць, якую пройдзе паліцэйская машына, будзе роўнай адлегласці, якую пройдзе машына.
Адлегласць, пройдзеная аўтамабілем = адлегласць, пройдзеная паліцэйскай машынай
1500 + 25 т = 0.4 т²
0.4 т 2 – 25 т – 1500 = 0
Выкарыстоўваем квадратычную формулу:

Адлегласць, якую пройдзе паліцэйская машына:
s = 0.4 t² = (0.4)(100² ) = (0.4)(10 000) = 4000 метраў s = 4 км
10. Аўтамабіль рухаецца з пастаяннай хуткасцю 24 м/с і тармазіць так, што яго запаволенне складае 0.952 м/с² . Вызначце хуткасць аўтамабіля пасля праходжання адлегласці 250 метраў.
Вядома:
Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 24 м/с
Паскарэнне (a) = –0.952 м/с² ( адмоўны знак з-за запаволення )
Адлегласць ( d ) = 250 метраў /с
Шукаецца: хуткасць аўтамабіля пасля 250 метраў
Рашэнне:
Вядома: пачатковая хуткасць (vo), паскарэнне (а), адлегласць (d), жаданая: канчатковая хуткасць (vt) таму выкарыстоўвайце ўраўненне vt2 = vo2 + 2 а d
vt = канчатковая хуткасць , vo = пачатковая хуткасць , a = паскарэнне , d = адлегласць
v t 2 = (24) 2 + (2)(-0.952)(250)
v t 2 = 576 – 476
v t 2 = 100
v t = √100
v t = 10 м/с
[ірп]
[wpdm_package id='507′]
[wpdm_package id='517′]
- Адлегласць і зрушэнне
- Сярэдняя хуткасць і сярэдняя хуткасць
- Пастаянная хуткасць
- Пастаяннае паскарэнне
- Рух у свабодным падзенні
- Рух уніз пры свабодным падзенні
- Рух уверх і ўніз пры свабодным падзенні