1. Электрон аз ҳолати оромӣ тавассути фарқи потенсиалҳои 12 В суръат мегирад. Тағйироти энергияи потенсиали электрикии электрон чӣ қадар аст?
Маълум:
Заряди электрон (e) = -1.60 x 10 -19 Кулон
Потенсиали барқӣ = шиддат (В) = 12 Вольт
Мавзӯи дилхоҳ: Тағйирёбии энергияи потенсиали электрикии электрон (ΔPE)
Ҳал:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10 -19 C)(12 V) = -19.2 x 10 -19 Ҷоул
Аломати минус нишон медиҳад, ки энергияи потенсиалӣ коҳиш меёбад.
2. Ду пластинаи мувозӣ зарядноканд. Фосилаи байни пластинаҳо 2 см ва бузургии майдони электрикӣ байни пластинаҳо 500 Вольт/метр аст. Ҳангоми суръат гирифтан аз пластинаи зарядноки мусбат ба пластинаи зарядноки манфӣ, тағйироти энергияи потенсиалии протон чӣ қадар аст?
Маълум:
Андозаи майдони электрикӣ байни плитаҳо (E) = 500 Вольт/метр
Масофаи байни плита(ҳо) = 2 см = 0,02 м
Заряди протон = +1.60 x 10 -19 Кулон
Дархост: Тағйирёбии энергияи потенсиали электрикӣ (ΔPE)
Ҳал:
Потенсиали электрикӣ:
V = E s
V = (500 Вольт/м)(0.02 м)
V = 10 Вольт
Тағйирёбии энергияи потенсиалии электрикӣ:
ΔPE = q V
ΔPE = (1,60 x 10 -19 C)(10 V)
ΔPE = 16 x 10 -19 Ҷоул
ΔPE = 1.6 x 10 -1 8 Ҷоул
3. Ду заряди нуқтаӣ бо масофаи 10 см аз ҳам ҷудо шудаанд. Заряд дар нуқтаи A = +9 мкКл ва заряд дар нуқтаи B = -4 мкКл. k = 9 x 109 Нм2 C −2 , 1 мкКл = 10 −6 С. Агар ба нуқтаи A суръат гирифта шавад , дар энергияи потенсиали электрикии заряд дар нуқтаи B чӣ қадар тағйир меёбад?
![]()
Маълум:
Заряд A (q 1 ) = +9 μC = +9 x 10 −6 C
Заряди B (q 1 ) = -4 μC = -4 x 10 −6 C
k = 9 x 10 9 Нм 2 C −2
Масофаи байни зарядҳои A ва B (r) = 10 см = 0.1 м = 10 -1 м
Мавзӯъ: Тағйирёбии энергияи потенсиали электрикӣ (ΔEP)
Ҳал:
