Kinetisk energi – problem och lösningar
1. Två bilar har samma massa och rör sig med olika kinetisk energi. Den första bilens kinetiska energi är 9 gånger den andra bilens kinetiska energi. Jämförelsen mellan den första bilens hastighet och den andra bilen är…..
Känd:
Bilens massa A (m A ) = m
Bilens massa B (m B ) = m
Bil B:s kinetiska energi (K E B ) = K E
Bil A:s kinetiska energi (K E A ) = 9 K E
Efterlysning: Jämförelse av den första bilens hastighet med den andra bilen
lösning:
Ekvationen för kinetisk energi:
KE = 1/2 mv²
2 KE = mv²
v² = 2 K E / m
Bil A: s hastighet :
v 2 = 2 K E A / m A = 2 (9 K E ) / m = 18 K E / m
Bil B:s hastighet :
v 2 = 2 K E B / m B = 2 K E / m = 2 K E / m
Jämförelse av hastigheten mellan bil A och bil B:
18 K E / m : 2 K E / m
18: 2
9 : 1 = 3 2 : 1 2
[IRP]
2. Objektets kinetiska energi vid punkt B = 100 J. Om objektets massa är 2.5 kg , bestäm då objektets kinetiska energi när det träffar marken vid punkt C. Tyngdaccelerationen är 10 m/ s².
Lösning
Objektets kinetiska energi när det anländer till punkt B:
PE = mgh = (2.5)(10)(4) = 100 joule
Objektets kinetiska energi när det anländer till punkt C:
PE = mgh
PE = (2.5)(10)(4 + 6)
PE = (2.5)(10)(10)
PE = 250 Joule
[IRP]