Идеални гасни закон – проблеми и решења

1. Бавим се гасовима у затвореној посуди који почетно имају запремину V и температуру T. Коначна температура је 5/4T, а коначни притисак је 2P. Колика је коначна запремина гаса?

Познато:

Почетна запремина ( V1 ) = V

Почетна температура (T1 ) = T

Коначна температура (T2 ) = 5/4 T

Почетни притисак (P1 ) = P

Коначни притисак (P² ) = 2P

Тражи се: Коначни том (V 2 )

Решење:

Идеални гасни закон - проблеми и решења 1

[ирп]

2. Одредити запремину 2.00 мола гасова (идеални гас) при стандардној температури и притиску. Стандардна температура и притисак = Стандардна температура и притисак.

Познато:

Молови гаса (n) = 2 мола леда

Стандардна температура (T) = 0 ° C = 0 + 273 = 273 Келвина

Стандардни притисак (P) = 1 атм = 1.013 x 10⁶ Pa

Универзална гасна константа (Р) = 8.315 Јоуле/мол е .Келвин

Тражена запремина : Запремина гасова (V)

Решење:

Једначина идеалног гаса (у броју молова, n)

Идеални гасни закон - проблеми и решења 2

Запремина 2 мола гасова је 44.8 литара.

Запремина 1 мола гасова је 45.4 литра / 2 = 22.4 литра.

Запремина 1 мола било ког гаса је 22.4 литра.

[ирп]

3. 4 литра кисеоника има температуру од 27°C и притисак од 2 атм (1 атм = 10⁶ Па ) у затвореној посуди. Универзална гасна константа (R) = 8.314 J⁻¹⁵⁻¹ · K⁻¹ и Авогадров број ( NA ) = 6.02 x 10²⁻¹ молекула/mol⁻¹⁵ . Који су молекули кисеоника у посуди?

Познато:

Запремина гасова (V) = 4 литра = 4 дм³ = 4 x 10⁻³ м³

Температура гасова (T) = 27 ° C = 27 + 273 = 300 Келвина

Притисак гасова (P) = 2 atm = 2 x 10⁶ Pa

Универзална гасна константа (R) = 8.314 J·mol e −1 ·K −1

Авогадров број (N A ) = 6.02 x 10 23

Тражи се : Који су молекули кисеоника у посуди (N)

Решење:

Идеални гасни закон - проблеми и решења 3

У 1 молу кисеоничних гасова налази се 1.93 x 10²³ молекула кисеоника.

[ирп]

4. Посуда која садржи неонски гас (Ne, атомска маса = 20 u) на стандардној температури и притиску (STP ) има запремину од 2 m³ . Одредити масу неонског гаса!

Познато:

Атомска маса неона = 20 грама/мол е = 0,02 кг/мол е

Стандардна температура (T) = 0 ° C = 273 Келвина

Стандардни притисак (P) = 1 атм = 1.013 x 10⁶ Паскал

Запремина (V) = 2 м³

Тражи се : маса (м) неонског гаса

Решење:

На стандардној температури и притиску (STP), 1 mole било којих гасова, укључују неонски гас, имају јачину звука КСНУМКС литарs = 22.4 дм3 = 0.0448 м3.

Идеални гасни закон - проблеми и решења 4

У запремини од 2 м³ налази се 44.6 молова неонског гаса.

Релативна атомска маса неонског гаса је 20 грама/мол.

То значи да у 1 молу има 20 грама или 0.02 кг неонског гаса. Пошто у 1 молу има 0.02 кг неонског гаса, онда у 44.6 мола има 44.6 мола x 0.02 кг/мол = 0.892 кг = 892 грама неонског гаса.

Оставите коментар