Rrjetat e difraksionit - problemet dhe zgjidhjet
1. Një rrjetë që përmban 4000 prerje për centimetër ndriçohet me një dritë monokromatike dhe prodhon vijën e ndritshme të rendit të dytë në një kënd prej 30°. Cila është gjatësia e valës së dritës së përdorur? (1 Å = 10-10 m )
I njohur:
Distanca midis prerjeve (d) = 1 / (4000 prerje / cm) = 0.00025 cm = 2.5 x 10 -4 cm = 2.5 x 10 -6 metra
Renditja (n) = 2
Sin 30 o = 0.5
1 Å = 10 -10 m
Vëzhgoni një objekt i cili lëviz vertikalisht lart derisa të arrijë një lartësi maksimale përpara se të lëvizë poshtë drejt pozicionit të tij fillestar. Kur lëviz vertikalisht lart me h, pesha është në drejtim të kundërt me zhvendosjen. Kështu, pesha kryen punë negative mbi objektin.