Kondensatory w połączeniu szeregowym i równoległym – problemy i rozwiązania

1. Trzy kondensatory, C1 = 2 μF, C2 = 4 μF, C3 = 4 μF, są połączone szeregowo i równolegle . Określ pojemność pojedynczego kondensatora, który będzie miał taki sam efekt jak połączenie.

Kondensatory w połączeniu szeregowym i równoległym – problemy i rozwiązania 1Znany:

Kondensator C 1 = 2 μ F

Kondensator C2 = 4 μF

Kondensator C3 = 4 μF

Poszukiwana: pojemność równoważna (C)

rozwiązanie:

Kondensatory C2 i C3 są połączone równolegle. Pojemność równoważna:

do P = do 2 + do 3 = 4 + 4 = 8 μ F

Kondensatory C1 i Cp są połączone szeregowo. Pojemność równoważna :

1/C = 1/C 1 + 1/ C P = 1/2 + 1/ 8 = 4 / 8 + 1/8 = 5/8

C = 8/5 μF

[irp]

2. Pięć kondensatorów, C1 = 2 μF, C2 = 4 μF, C3 = 6 μF, C4 = 5 μF, C5 = 10 μF, jest połączonych szeregowo i równolegle. Wyznacz pojemność pojedynczego kondensatora, który będzie miał taki sam efekt jak połączenie.

Znany:

Kondensatory w połączeniu szeregowym i równoległym – problemy i rozwiązania 2Kondensator C1 = 2 μF

Kondensator C2 = 4 μF

Kondensator C3 = 6 μF

Kondensator C4 = 5 μF

Kondensator C5 = 10 μF

Poszukiwana: pojemność równoważna (C)

rozwiązanie:

Kondensatory C2 i C3 są połączone równolegle. Pojemność równoważna:

CP = C2 + C3​

CP = 4 + 6

CP = 10 μF​

Kondensatory C1 , CP , C4 i C5 są połączone szeregowo. Pojemność równoważna :

1/C = 1/C 1 + 1/ C P + 1/ C 4 + 1/ C 5

1/C = 1/2 + 1/10 + 1/ 5 + 1/ 10

1/C = 5/10 + 1/10 + 2/10 + 1/10

1/C = 9/10

C = 10/9 μF

[irp]

3. do1 = 3 μFC2 = 4 μF i C3 = 3 μF, są połączone szeregowo i równolegle. Określ energia elektryczna na scalone.

Znany:

Kondensator C1 = 3 μFKondensatory w połączeniu szeregowym i równoległym – problemy i rozwiązania 3

Kondensator C2 = 4 μF

Kondensator C 3 = 3 μ F

Poszukiwana: pojemność równoważna (C)

rozwiązanie:

Kondensatory C2 i C3 są połączone równolegle. Pojemność równoważna:

CP = C2 + C3​

CP = 4 + 3

CP = 7 μF​

Kondensatory C1 i CP są połączone szeregowo. Pojemność równoważna :

1/C = 1/C 1 + 1/ C P

1/C = 1/3 + 1/7

1/C = 7/21 + 3/21

1/C = 10/21

C = 21/10

C = 2.1 μF

C = 2.1 x 10 -6 F

Energia elektryczna w obwodach:

E = ½ CV 2

E = ½ ( 2.1 x 10 -6 )(12 2 )

E = ½ (2.1 x 10 -6 )(144)

E = (2.1 x 10 -6 )(72)

E = 151.2 x 10 -6 dżula

E = 1.5 x 10 -4 dżula

Zostaw komentarz