1. Określ ładunek w kondensatorze C5 .
Znany:
Kondensator 1 (C1 ) = 6 F
Kondensator 2 (C 2 ) = 6 F
Kondensator 3 (C 3 ) = 3 F
Kondensator 4 (C4 ) = 12 F
Kondensator 5 (C 5 ) = 6 F
Napięcie (V) = 12 woltów
Poszukiwany: Ładunek w kondensatorze ( C5 )
rozwiązanie:
C co c itor
Kondensator C2 i kondensator C3 są połączone szeregowo . Kondensator równoważny:
1/C A = 1/C 2 + 1/C 3 = 1/6 + 1/3 = 1/6 + 2/6 = 3/6
C A = 6/3 = 2 Farad
Kondensator C4 i kondensator C5 są połączone szeregowo. Kondensator równoważny:
1/C B = 1/C 4 + 1/C 5 = 1/12 + 1/6 = 1/12 + 2/12 = 3/12
C B = 12/3 = 4 farady
Kondensator C A i kondensator C B są połączone równolegle . Kondensator równoważny :
C C = C A + C B = 2 + 4 = 6 faradów
Kondensator C1 i kondensator C C są połączone szeregowo :
1/C = 1/C 1 + 1/C C = 1/6 F + 1/6 F = 2/6
C = 6/2 = 3 farady
Ładunek elektryczny
Ładunek elektryczny w kondensatorze C:
q = VC = (12 woltów)(3 farady) = 36 kulombów
Cwodacitor 1 i Cwodacitor CC są połączone szeregowo, tak aby ładunek elektryczny w kondensatorze C = ładunek elektryczny w kondensatorze C1 = ładunek elektryczny w kondensatorze CC = 36 kulombów.
Pojemność cwodacitor CC is 6 faradów i ładunek w kondensatorze CC is 36 kulombów. Napięcie kondensatora CC is : V = q / CC = 36 kulombów / 6 faradów = 6 woltów
Kondensator CC jest kondensatorem równoważnym dla kondensatora CA i kondensator CB połączone równolegle. Napięcie kondensatora CC (VC) = napięcie w kondensatorze CA (VA) = napięcie w kondensatorze CB (VB) = 6 woltów.
Ładunek elektryczny w kondensatorze C B :
q B = V B C B = (6 woltów) (4 farady) = 24 kulombów
Kondensator CB jest kondensatorem równoważnym dla kondensatora C4 oraz C5 połączone szeregowo. Połączone szeregowo, tak aby ładunek elektryczny w kondensatorze CB (qB) = ładunek elektryczny w kondensatorze C4 (q4) = ładunek elektryczny w kondensatorze C5 (q5) = 24 kulombów.
2. Pięć identycznych kondensatorów o pojemności 20 µF połączono szeregowo i równolegle, jak pokazano na poniższym rysunku, ze źródłem napięcia 6 V. Określ całkowitą energię zgromadzoną w kondensatorze C 5.
Znany:
Kondensator C 1 = C 2 = C 3 = C 4 = C 5 = 20 µF
Napięcie (V) = 6 woltów
Poszukiwany: Ładunek elektryczny zgromadzony w kondensatorze C 5
Rozwiązanie :
Kondensator
Kondensator C1 i kondensator C2 są połączone szeregowo. Kondensator równoważny:
1/C A = 1/C 1 + 1/C 2 = 1/20 + 1/20 = 2/20
CA = 20/2 = 10 µF
Kondensator C3 i kondensator C4 są połączone szeregowo . Kondensator równoważny:
1/C B = 1/C 3 + 1/C 4 = 1/20 + 1/20 = 2/20
C B = 20/2 = 10 µF
Kondensator C A i kondensator C B są połączone równolegle . Kondensator równoważny:
C C = C A + C B = 10 + 10 = 20 µF
Kondensator C C i kondensator C 5 są połączone szeregowo:
1/C = 1/C C + 1/C 5 = 1/20 + 1/20 = 2/20
C = 20/2 = 10 µF
Ładunek elektryczny
Ładunek elektryczny w kondensatorze równoważnym C:
q = VC = (6 woltów)(10 x 10 -6 farada) = 60 x 10 -6 kulombów = 60 µC
Kondensator CC i kondensator 5 są połączone szeregowo tak, że ładunek elektryczny w równoważnym kondensatorze C = ładunek elektryczny w kondensatorze CC = ładunek elektryczny w kondensatorze C5 = 60 µC.
3. Pięć kondensatorów połączono szeregowo i równolegle, jak pokazano na poniższym rysunku. Wyznacz ładunki elektryczne w kondensatorze C1 ( 1 µ = 10-6 ).
Znany:
Kondensator 1 (C 1 ) = kondensator 5 (C 5 ) = 9 µ F
Kondensator 2 (C 2 ) = kondensator 3 (C 3 ) = kondensator 4 (C 4 ) = 6 µ F
Napięcie (V) = 12 woltów
Poszukiwany: Ładunek elektryczny w kondensatorze C 1
rozwiązanie:
Kondensator
Kondensator C2 i kondensator C3 są połączone szeregowo . Kondensator równoważny:
1/C A = 1/C 2 + 1/C 3 = 1/6 + 1/6 = 2/6
C A = 6/2 = 3 µF
Kondensator C A i kondensator C 4 są połączone równolegle . Kondensator równoważny:
C B = C A + C 4 = 3 + 6 = 9 µ F
Kondensator C1 , kondensator CB i kondensator C5 są połączone szeregowo . Kondensator równoważny :
1/C = 1/C 1 + 1/C B + 1/C 5 = 1/9 + 1/9 + 1/9 = 3/9
C = 9/3 = 3 µF = 3 x 10 -6 Farad
Ładunek elektryczny
Ładunek elektryczny w kondensatorze równoważnym C:
q = VC = (12 woltów)(3 x 10 -6 farada) = 36 x 10 -6 kulombów = 36 µC
Kondensator C1, kondensator CB i kondensator C5 są połączone szeregowo tak, że ładunek elektryczny w równoważnym kondensatorze C = ładunek elektryczny w kondensatorze C1 = ładunek elektryczny w równoważnym kondensatorze CB = ładunek elektryczny w kondensatorze C5 = 36 µC.