Określanie położenia obiektu w ruchu pocisku

Rozwiązane problemy z ruchem pocisku – określanie położenia obiektu

1. Ciało wyrzucono w górę pod kątem 60 ° do poziomu z prędkością początkową 12 m/s. Określ położenie ciała po 1 sekundzie ruchu! Przyspieszenie grawitacyjne wynosi 10 m/ s².

Znany:

Kąt ( θ ) = 60o

Prędkość początkowa (vo ) = 12 m/s

Przedział czasu (t) = 1 sekundy

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2

Poszukiwane: Pozycja obiektu po ruchu trwającym 1 sekundę

rozwiązanie:

Rozwiązywanie problemów ruchu pocisku – określanie położenia obiektu 1Składowa pozioma prędkości początkowej:

v wół = v o cos θ = (12 m/s)(cos 60 o ) = (12 m/s)(0.5) = 6 m/s

Składowa pionowa prędkości początkowej:

v oy = v o sin θ = (12 m/s)(sin 60 o ) = (12 m/s)(0.5 √ 3 ) = 6 √ 3 m/s

Położenie obiektu w kierunku poziomym:

Znany:

Składowa pozioma prędkości (v x ) = 6 m/s

Przedział czasu (t) = 1 sekundy

Poszukiwany: zakres poziomy (x)

rozwiązanie:

6 metrów na sekundę oznacza, że ​​piłka pokonuje odległość 6 metrów w ciągu 1 sekundy. Odległość piłki po przebyciu 1 sekundy wynosi 6 metrów. Zatem położenie piłki w poziomie wynosi 6 metrów.

Położenie obiektu w kierunku pionowym:

Wybierz kierunek w górę jako dodatni, a kierunek w dół jako ujemny.

Znany:

Prędkość początkowa (vo ) = 6 √ 3 m/s (dodatnia w górę)

Przedział czasu (t) = 1 sekundy

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = -10 m/s2 ( ujemne w dół)

Poszukiwany: wysokość po ruchu przez 1 sekundę

rozwiązanie:

h = vo t + 1/2 gt2 = (6√3)(1) + 1/2 (-10)(12) = 6√3 + (-5)(1) = 6√3 – 5 = 6(1.7) – 5 = 10.2 – 5 = 5.2 metra.

Pozycja obiektu po ruchu trwającym 1 sekundę:

Przemieszczenie poziome (x) = 6 metrów

Przemieszczenie pionowe (y) = 5.2 metra

[irp]

2. Ciało wyrzucono w górę pod kątem 30 ° do poziomu z budynku o wysokości 20 metrów. Jego prędkość początkowa wynosi 50 m/s. Oblicz przemieszczenie pionowe po 1 sekundzie ruchu ciała! Przyspieszenie grawitacyjne wynosi 10 m/ s².

Znany:

Kąt ( θ ) = 30o

Wysokość początkowa (h o ) = 20 metrów

Prędkość początkowa (vo ) = 50 m/s

Przedział czasu (t) = 1 sekundy

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 1 0 m/s 2

Poszukiwany: Wzrost (h)

rozwiązanie:

Składowa pionowa prędkości początkowej:

v oy = v o sin θ = (50 m/s)(sin 30 o ) = (50 m/s)(0.5) = 25 m/s

Wysokość :

Wybierz kierunek w górę jako dodatni, a kierunek w dół jako ujemny.

Znany:

Prędkość początkowa (vo ) = 25 m/s (dodatnia w górę)

Przedział czasu (t) = 1 sekundy

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = -1 0 m/s 2 (ujemne w dół)

Poszukiwany: Wzrost (h)

rozwiązanie:

h = v o t + 1/2 gt ​​​​2 = (25)(1) + 1/2 (-10)(1 2 ) = 25 + (-5)(1) = 25 – 5 = 20 metrów.

Wysokość, na jakiej znajduje się ciało po 1 sekundzie ruchu, wynosi 20 metrów od miejsca, w którym zostało wyrzucone, lub 40 metrów od ziemi.

[irp]

3. Mała piłka została rzucona poziomo z prędkością początkową v0 = 10 m/s z budynku o wysokości 10 metrów. Oblicz przemieszczenie piłki po 1 sekundzie ruchu ! Przyspieszenie grawitacyjne wynosi 10 m/s2.

Znany:

Wysokość początkowa (h) = 10 metrów

Prędkość początkowa (vo ) = 10 m/s

Przedział czasu (t) = 1 sekundy

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2

Poszukiwane: Pozycja piłki po ruchu trwającym 1 sekundę!

rozwiązanie:

Rozwiązywanie problemów ruchu pocisku – określanie położenia obiektu 2Przemieszczenie poziome:

Znany:

Składowa pozioma prędkości (v x ) = 10 m/s

Przedział czasu (t) = 1 sekundy

Poszukiwane: Pozycja obiektu

rozwiązanie:

10 metrów na sekundę oznacza, że ​​obiekt przemieszcza się o 10 metrów na sekundę. Przemieszczenie po 1 sekundzie wynosi 10 metrów. Zatem przemieszczenie poziome wynosi 10 metrów.

Przemieszczenie pionowe:

Obliczany jako ruch swobodnego spadania.

Znany:

Przedział czasu (t) = 1 sekundy

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2

Poszukiwany: Wysokość po ruchu przez 1 sekundę (h)

rozwiązanie:

h = 1/2 gt ​​2 = 1/2 (10)(1 2 ) = (5)(1) = 5 metrów.

Po 1 sekundzie obiekt spada na wysokość 5 metrów. Wysokość nad poziomem gruntu = 10 metrów – 5 metrów = 5 metrów.

Pozycja obiektu po ruchu trwającym 1 sekundę:

Położenie obiektu w kierunku poziomym (x) = 10 metrów

Położenie obiektu w kierunku pionowym (y) = 5 metrów

[irp]

[wpdm_package id='532′]

[wpdm_package id='536′]

  1. Rozłóż prędkość początkową na składowe poziome i pionowe
  2. Określ przemieszczenie poziome
  3. Określ maksymalną wysokość
  4. Określ przedział czasu
  5. Określ położenie obiektu
  6. Określ prędkość końcową

Zostaw komentarz