1. Masa ciała, m = 10 kg, podtrzymywana przez linkę. Znajdź naprężenie linki! g = 10 m/s 2
Znany:
Masa (m) = 10 kg
Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2
Poszukiwana: siła naciągu (T)
rozwiązanie:
ΣF y = 0
T – w = 0
T = w
T = mg
T = (10 kg)(10 m/s2 ) = 100 kg·m/ s2
T = 20 000 niutonów
[irp]
2. Masa ciała wynosi 10 kg. Oblicz naprężenie sznurka… Przyspieszenie grawitacyjne = 10 m/ s2.
Rozwiązanie
Znany:
Masa (m) = 10 kg
Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/s 2.
Poszukiwana: siła naciągu (T)
rozwiązanie:
w = waga = mg = (10 kg)(10 m/s2) = 100 kg·m/s2
T 1 = siła naciągu 1
T 1x = składowa x siły rozciągającej 1 = T 1 cos 45 o = 0.7 T 1
T 1y = składowa y siły rozciągającej 2 = T 1 sin 45 o = 0.7 T 1
T 2 = siła naciągu 2
T 2x = składowa x siły rozciągającej 2 = T 2 cos 45 o = 0.7 T 2
T 2y = składowa y siły rozciągającej 2 = T 2 sin 45 o = 0.7 T 2
Warunek równowagi ΣF = 0.
oś y:
ΣF y = 0
T 1y + T 2y – w = 0
0.7T 1 + 0.7T 2 – 100 = 0
0.7T 1 + 0.7T 2 = 100 — równanie 1
oś x:
ΣF x = 0
T 2x – T 1x = 0
0.7T 2 – 0.7T 1 = 0
0.7T2 = 0.7T1
T 2 = T 1 —– równanie 2
Określ wartość T 1 :
0.7T 1 + 0.7T 1 = 100
1.4T 1 = 100
T1 = 100 / 1.4
T 1 = 71.4 niutona
T 1 = T 2 więc T 2 = 71.4 niutonów
[wpdm_package id='486′]
- Cząstki w równowadze jednowymiarowej
- Cząstki w równowadze dwuwymiarowej
- Równowaga ciał połączonych sznurami i krążkami
- Równowaga ciał na równi pochyłej