1. Znajdź siły naciągu T 1 , T 2 i T 3 . Pomiń masę linki.

Rozwiązanie

(a) Diagram sił działających na obiekt (b) Diagram sił działających na sznur
Zastosuj pierwszą zasadę Newtona do obiektu:
ΣF y = 0
T 1 – w = 0
T 1 = w = mg
T 1 = (5 kg)(9.8 m/s 2 )
T1 = 49 kg·m / s2
T 1 = 49 N
Zastosuj pierwsze prawo Newtona do sznurka:
∑ F x = 0
T 3x – T 2x = 0
T 3 cos 30o – T 2 cos 40o = 0
0.87 T3 – 0.77 T2 = 0
0.87 T3 = 0.77 T2
T 2 = 0.87 T 3 / 0.77 = 1.1 T 3 ———- Równanie 1
[irp]
-
∑ F y = 0
T3y + T2y – T1y = 0
T 3 grzech 30 o + T 2 grzech 40 o – T 1 = 0
0.5 T 3 + 0.64 T 2 – 49 N = 0 ———- Równanie 2
Podstawiamy T 2 z równania 2 do równania 2:
0.5 T3 + 0.64 (1.1 T3 ) – 49 N = 0
0.5 T3 + 0.70 T3 – 49 = 0
1.2 T 3 – 49 = 0
1.2 T3 = 49
T3 = 49 / 1.2
T 3 = 41 N
---
T2 = 1.1 T3
T2 = ( 1.1 )(40.8 N)
T 2 = 45 N
[wpdm_package id='488′]
- Cząstki w równowadze jednowymiarowej
- Cząstki w równowadze dwuwymiarowej
- Równowaga ciał połączonych sznurami i krążkami
- Równowaga ciał na równi pochyłej