၁။ အခေါင်းပုံသဏ္ဍာန်ရှိသော ဆလင်ဒါပုံ အရာဝတ္ထုတစ်ခု (I = m R 2 ) သည် ကနဦးအလျင် 10 m/s ရှိသော ကြမ်းတမ်းသော စောင်းနေသော မျက်နှာပြင် ပေါ်သို့ မချော်ဘဲ လိမ့်သွားပါသည် ။ စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်တွင် tan θ = 0.75 ရှိသော elevation angle θ ရှိသည်။ ဆွဲငင်အားအရှိန် g = 10 ms -2 ဆိုလျှင် အရာဝတ္ထု၏အလျင်သည် 5 ms -1 သို့ လျော့ကျသွားပါ က အရာဝတ္ထု ၏ စောင်း နေသော မျက်နှာပြင် ပေါ်ရှိ အကွာအဝေး သည်...
လူသိများသည် :
အခေါင်းပုံဆလင်ဒါ၏ အရှိန်အဟုန် (I) = m R 2
အမြင့်ထောင့် = θ ၊ ရှိရာ tan θ = 0.75 = 75/100 = opp / adj
Sin θ = opp / hyp = 75/125 = 3/5 = 0.6
ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s 2
ကနဦးအလျင် (v₂o ) = 10 m/s
နောက်ဆုံးအလျင် (v t ) = ၄၀ မီတာ/စက္ကန့်
လိုချင်သည် : အဝေးသင် 
ဖြေရှင်းချက်
စက်မှုစွမ်းအင်ထိန်းသိမ်းရေး ညီမျှခြင်းကို အသုံးပြု၍ ဆလင်ဒါရောက်ရှိသော အမြင့်ကို တွက်ချက်ပါ ။

ကနဦးအမြင့် (h₂o ) = ၀ မီတာ
ကနဦးအလျင် (v₂o ) = ၈ မီတာ/စက္ကန့်
နောက်ဆုံးအလျင် (v t ) = 5 m/s
ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s 2

ဆလင်ဒါသည် အမြင့် ၇.၅ မီတာအထိ ရောက်ရှိသည်။
ဆလင်ဒါဖြင့် ခရီးသွားနိုင်သော အကွာအဝေး:

ဆလင်ဒါ ခရီးသွားလာသည့် အကွာအဝေးမှာ ၁၂.၅ မီတာ ဖြစ်သည်။
အဖြေမှန်က A ပါ။
ညီမျှခြင်း၏ ဖော်ပြချက်-
o = အစ၊ t = နောက်ဆုံး၊ ME = စက်မှုစွမ်းအင် ၊ PE = အလားအလာစွမ်းအင်၊ KE = ရွေ့လျားစွမ်းအင် ၊ m = ဒြပ်ထု ၊ g = ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန်မြှင့်ခြင်း၊ h = အမြင့်၊ v = မျဉ်းဖြောင့်အလျင်၊ ω = ထောင့်အလျင် ၊ I = အရှိန်အဟုန်၊ R = ဆလင်ဒါ၏အချင်းဝက်
၂။ အလေးချိန် 3 kg ရှိသော အစိုင်အခဲဆလင်ဒါ (I = ½ m R 2 ) သည် sin θ = 0.6 ရှိသော elevation angle θ ရှိသော ကြမ်းတမ်းသော inclined plane ပေါ်သို့ မချော်ဘဲ လိမ့်သွားပါသည်။ gravitational acceleration g = 10 ms -2 နှင့် အရာဝတ္ထု၏ initial velocity သည် 10 m/s ဖြစ်ပါက အရာဝတ္ထုတစ်ခု ခရီးသွားသော inclined plane ၏ အလျားသည်…
လူသိများသည် :
အစိုင်အခဲဆလင်ဒါ၏ အရှိန်အဟုန် (I) = ½ m R 2
ဆလင်ဒါ၏ အလေးချိန် = ၃ ကီလိုဂရမ်
ကနဦးအလျင် (v₂o ) = 10 m/s
နောက်ဆုံးအလျင် (v t ) = 0 m/s (အရာဝတ္ထုရပ်တန့်သွားသည်)
အမြင့်ထောင့် ( θ ) = θ ရှိရာ sin θ = 0.6 = 6/10 = opp/hyp
ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s2
လိုချင်သည်- အရာဝတ္ထု ခရီးသွားခဲ့သော စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်၏ အလျား
ဖြေရှင်းချက်
စက်မှုစွမ်းအင်ထိန်းသိမ်းရေးညီမျှခြင်းကို အသုံးပြု၍ ဆလင်ဒါရောက်ရှိသော အမြင့်ကို တွက်ချက်ပါ။


ကနဦးအမြင့် (h₂o ) = ၀ မီတာ
ကနဦးအလျင် (v₂o ) = ၈ မီတာ/စက္ကန့်
နောက်ဆုံးအလျင် (v t ) = 0 m/s (အရာဝတ္ထုရပ်တန့်သွားသည်)
ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s 2

ဆလင်ဒါသည် အမြင့် ၇.၅ မီတာအထိ ရောက်ရှိသည်။
ဆလင်ဒါဖြင့် ခရီးသွားနိုင်သော အကွာအဝေး:

ဆလင်ဒါ ခရီးသွားလာသည့် အကွာအဝေးမှာ ၁၂.၅ မီတာ ဖြစ်သည်။
၃။ အချင်းဝက် R ရှိသော အခေါင်းပုံ ဆလင်ဒါပုံ အရာဝတ္ထု (I = m R 2 ) သည် sin α = 0.8 ရှိသည့် α ထောင့်ရှိသော ကြမ်းတမ်းသော စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်ပေါ်သို့ မချော်ဘဲ လိမ့်သွားပါသည်။ ဆွဲငင်အား အရှိန် g = 10 ms -2 နှင့် ကနဦးအလျင်သည် 8 ms -1 ဖြစ်ပါက အရာဝတ္ထု ရပ်တန့်ခြင်းမပြုမီ ရောက်ရှိခဲ့သော စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်၏ အလျားသည်...
လူသိများသည် :
အစိုင်အခဲဆလင်ဒါ၏ အရှိန်အဟုန် (I) = m R 2
ကနဦးအလျင် (v₂o ) = 8 m/s
နောက်ဆုံးအလျင် (v t ) = 0 m/s (အရာဝတ္ထုရပ်တန့်သွားသည်)
လေ၏အတက်အဆင်းထောင့် ( θ ) = θ ၊ sin θ = 0.8 ၊
ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s 2
လိုအပ်သည်- ဆလင်ဒါဖြင့် ခရီးသွားခဲ့သော အကွာအဝေး
ဖြေရှင်းချက်
စက်မှုစွမ်းအင်ထိန်းသိမ်းရေးညီမျှခြင်းကို အသုံးပြု၍ ဆလင်ဒါရောက်ရှိသော အမြင့်ကို တွက်ချက်ပါ။


ကနဦးအမြင့် (h₂o ) = ၀ မီတာ
ကနဦးအလျင် (v₂o ) = ၈ မီတာ/စက္ကန့်
နောက်ဆုံးအလျင် (v t ) = 0 m/s
ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s 2

ဆလင်ဒါသည် အမြင့် ၇.၅ မီတာအထိ ရောက်ရှိသည်။
ဆလင်ဒါဖြင့် ခရီးသွားနိုင်သော အကွာအဝေး:

ဆလင်ဒါ ခရီးသွားလာသည့် အကွာအဝေးမှာ ၁၂.၅ မီတာ ဖြစ်သည်။