1. Цилиндрийн дамарыг ороосон утсанд F хүч үйлчилнэ. Эргүүлэх хүч нь 2 Нм ба инерцийн момент нь 1 кг м2 бөгөөд цилиндрийн өнцгийн хурдатгал хэд вэ?
Мэдэгдэж байгаа:
Эргэлтийн момент ( τ ) = 2 Н м
Инерцийн момент (I) = 1 кг м2
Хүссэн зүйл: Цилиндрийн өнцгийн хурдатгал
Шийдэл:
Στ = I α
Στ = цэвэр эргэлт, I = инерцийн момент, α = өнцгийн хурдатгал
Цилиндрийн өнцгийн хурдатгал:
α = Στ / I = 2 / 1 = 2 рад/с 2
[ирп]
2. Цилиндрийн дамарыг ороосон утсанд F хүч үйлчилнэ. Хүчний хэмжээ 10 Н, цилиндрийн радиус 0.2 м, инерцийн момент 1 кг м2 байна . Цилиндрийн өнцгийн хурдатгал хэд вэ?
Мэдэгдэж байгаа:
Хүч (F) = 10 Н
Цилиндрийн радиус (R) = 0.2 м
Инерцийн момент (I) = 1 кг м2
Хүссэн зүйл: Цилиндрийн өнцгийн хурдатгал.
Шийдэл:
τ = FR
τ = эргүүлэх хүч, F = хүч, R = цилиндрийн радиус
Эргүүлэх хүч:
τ = FR = (1 0 Н)(0.2 м) = 2 Н м
Στ = I α
Στ = цэвэр эргэлт, I = инерцийн момент, α = өнцгийн хурдатгал
Цилиндрийн өнцгийн хурдатгал:
α = Στ / I = 2 / 1 = 2 рад/с 2
[ирп]
3. Цилиндрийн дамарыг ороосон олсонд F хүч үйлчилнэ. Хүчний хэмжээ 10 Н, цилиндрийн радиус 0.2 м, цилиндрийн масс 20 кг м2 , . Цилиндрийн өнцгийн хурдатгал хэд вэ?
Мэдэгдэж байгаа:
Хүч (F) = 10 Н
Цилиндрийн радиус (R) = 0.2 м
Цилиндрийн масс (M) = 20 кг
Хүссэн зүйл: Цилиндрийн өнцгийн хурдатгал
Шийдэл:
τ = FR = (1 0 Н)(0.2 м) = 2 Н м
Инерцийн момент:
I = 1⁄2 MR 2 = 1⁄2 (20)(0.2) 2 = 1⁄2 (20)(0.04) = 0.4 кг м 2
Цилиндрийн өнцгийн хурдатгал:
α = Στ / I = 2 / 0.4 = 5 рад/с 2
[ирп]
4. Цилиндр дамарыг ороосон олсноос өлгөөтэй 1 кг жинтэй блок. Дамарны инерцийн момент нь 1 кг м2 ба дамарны радиус нь 0.2 м байна. Дамарны өнцгийн хурдатгал хэд вэ? Таталцлын улмаас үүссэн хурдатгал нь 10 м/с2 байна.
Мэдэгдэж байгаа:
Дамарны инерцийн момент (I) = 1 кг м 2
Блокны масс (м) = 1 кг
Таталцлын хүчнээс үүдэлтэй хурдатгал (g) = 10 м/с 2
Жин (w) = мг = (1 кг)(10 м/с² ) = 10 кг м/с² = 10 Н
Дамарны радиус (R) = 0.2 м
Хүссэн: Өнцгийн хурдатгал
Шийдэл:
Эргүүлэх хүч:
τ = FR = w R = (1 0 Н)(0.2 м) = 2 Н м
Инерцийн момент:
I = 1 кг м2
Өнцгийн хурдатгал:
α = Στ / I = 2 / 1 = 2 рад/с 2
[ирп]
5. Цилиндр дамарыг ороосон олсноос өлгөөтэй 1 кг жинтэй блок. Дамарны масс нь 20 кг , дамарны радиус нь 0,2 м. Дамарны өнцгийн хурдатгал ба блокны чөлөөт уналтын хурдатгал хэд вэ? Таталцлын улмаас үүссэн хурдатгал нь 10 м/ с2 байна.
Мэдэгдэж байгаа:
Дамарны масс (M) = 20 кг
Дамарны радиус (R) = 0,2 м
Блокны масс (м) = 1 кг
Таталцлын хүчнээс үүдэлтэй хурдатгал (g) = 10 м/с 2
Жин (w) = мг = (1 кг)(10 м/с² ) = 10 кг м/с² = 10 Н
Хүссэн зүйл: дамарны өнцгийн хурдатгал ба блокны чөлөөт уналтын хурдатгал.
Шийдэл:
Эргүүлэх хүч:
τ = FR = w R = (1 0 Н)(0.2 м) = 2 Н м
Цилиндрийн дамарны инерцийн момент:
I = 1⁄2 MR 2 = 1⁄2 (20)(0.2) 2 = (10)(0.04) = 0.4 кг м 2
Дамарны өнцгийн хурдатгал:
α = Στ / I = 2 / 0.4 = 5 рад/с 2
Блокийн чөлөөт уналтын хурдатгал:
a = R α = (0.2)(5) = 1 м/с 2