Таталцлын потенциал энерги - асуудлууд ба шийдэл

1. 10 м-ийн өндрөөс 1 кг жинтэй бие амарч чөлөөтэй унах .

Тодорхойлох:

(a) Таталцлын хүчний нөлөөгөөр хийгдсэн ажил

(b) Таталцлын потенциал энергийн өөрчлөлт

Таталцлын хүчнээс үүдэлтэй хурдатгал (g) = 10 м/с 2

Таталцлын потенциал энерги - асуудал ба шийдэл 1Мэдэгдэж байгаа:

Масс (м) = 1 кг

Өндөр (өндөр) = 10 м

Таталцлын хүчнээс үүдэлтэй хурдатгал (g) = 10 м/с 2

Жин (w) = мг = (1 кг)(10 м/с² ) = 10 Н

Шийдэл:

(a) Таталцлын хүчний нөлөөгөөр хийгдсэн ажил

W = wh = mgh

W = (1)(10)(10) = 100 Жоуль

(b) Таталцлын потенциал энергийн өөрчлөлт

Таталцлын потенциал энергийн өөрчлөлт нь таталцлын хүчний хийсэн ажилтай тэнцүү байна.

Δ EP = 100 Жоуль

[ирп]

2. 10 Н биет 2 метрийн дагуу гөлгөр налуу хавтгай дээр доош гулсаж байна. Жингийн хүчний гүйцэтгэсэн ажлыг тодорхойл!

Таталцлын потенциал энерги - асуудал ба шийдэл 2Мэдэгдэж байгаа:

жин (w) = 10 Н

w x = w sin θ = (10)(sin 30 o ) = (10)(0.5) = 5 N

d = 2 м

Таталцлын хүчнээс үүдэлтэй хурдатгал (g) = 10 м/с 2

Хүсэж буй ажил: жингийн хүчээр хийгдсэн ажил

Шийдэл:

W = F d = w x d = (5)(2) = 10 Жоул

Өөр шийдэл:

Син 30 o = цаг / өдөр

0.5 = цаг / 2

h = (0.5)(2)

цаг = 1 м

Жингийн хүчний нөлөөгөөр хийгдсэн ажил;

W = F d = wh = (10 N)(1 м) = 10 N m = 10 Жоул

[ирп]

3. Газраас 20 метрийн өндөрт байрлах 1,500 грамм жинтэй биет газарт чөлөөтэй унаж байна. Тухайн биетийн таталцлын потенциал энерги хэд вэ? Таталцлын улмаас үүсэх хурдатгал нь 10 м/с2 байна.

Мэдэгдэж байгаа:

Таталцлын хүчнээс үүдэлтэй хурдатгал (g) = 10 м/с 2

Масс (м) = 1500 грамм = 1500/1000 килограмм = 1.5 килограмм

Өндөр (өндөр) = 20 метр

Хүссэн зүйл: Таталцлын потенциал энерги

Шийдэл:

PE = мг/цаг = (1.5 кг)(10 м/с² ) (20 м²) = 300 кг м² / с² = 300 Жоул

4. Доорх зурагт үндэслэн 1-р объектын масс 2 кг, 2-р объектын масс 4 кг бол 1-р объект ба 2-р объектын потенциал энергийн харьцуулалт нь ... байна.

Мэдэгдэж байгаа:

Объектын масс 1 (м1) = 2 килограммТаталцлын потенциал энерги - асуудал ба шийдэл 5

2-р объектын масс (м2 ) = 4 килограмм

Өндөр 1 (өндөр 1 ) = 12 метр

Өндөр 2 (өндөр 2 ) = 9 метр

Хүссэн зүйл: 1-р объект ба 2-р объектын потенциал энергийн харьцуулалт

Шийдэл:

PE = мг

m = масс (түүний олон улсын нэгж нь килограмм, товчилсон кг)

g = таталцлын хүчнээс үүдэлтэй хурдатгал (олон улсын нэгж нь секундэд метр квадрат, товчилсон м/ с2 )

h = өндөр (олон улсын нэгж нь метр, товчилсон м)

PE = таталцлын потенциал энерги (түүний олон улсын нэгж нь кг м 2 /с 2 буюу Жоуль)

1-р объектын таталцлын потенциал энерги:

EP 1 = m 1 gh 1 = (2)(g)(12) = 24 гр

2-р объектын таталцлын потенциал энерги:

EP 2 = m 2 gh 2 = (4)(g)(9) = 36 гр

1-р объект ба 2-р объектын потенциал энергийн харьцуулалт :

PE 1 : PE 2

24 гр: 36 гр

24: 36

12/24 : 12/36

2: 3

[wpdm_package id='1175']

  1. Хүчээр хийгдсэн ажил, асуудал болон шийдлүүд
  2. Ажлын кинетик энергийн асуудлууд ба тэдгээрийн шийдлүүд
  3. Ажил-механик энергийн зарчмын асуудлууд ба шийдлүүд
  4. Таталцлын потенциалын энергийн асуудлууд ба тэдгээрийн шийдлүүд
  5. Уян хатан пүршний боломжит энергийн асуудал ба шийдэл
  6. Цахилгаан хангамжийн асуудлууд ба тэдгээрийн шийдлүүд
  7. Чөлөөт уналтын хөдөлгөөнд механик энергийг хадгалах хуулийг хэрэглэх нь
  8. Чөлөөт уналтын хөдөлгөөнд дээш доош хөдөлгөөнд механик энерги хадгалагдах хуулийг хэрэглэх нь
  9. Муруй гадаргуу дээрх хөдөлгөөнд механик энерги хадгалагдах хуулийг хэрэглэх нь
  10. Налуу хавтгай дээрх хөдөлгөөнд механик энерги хадгалагдах хуулийг хэрэглэх нь
  11. Сумны хөдөлгөөнд механик энергийг хадгалах хуулийг хэрэглэх нь

Сэтгэгдэл үлдээх