Муруй гадаргуу дээрх хөдөлгөөнд механик энерги хадгалагдах хуулийг хэрэглэх нь - асуудал ба шийдэл

1. 1 кг жинтэй блок гөлгөр муруй гадаргуу дээр гулсаж байна. Хамгийн доод гадаргуу дээрх блокийн кинетик энерги ба хурдыг тодорхойл. Таталцлын хурдатгал нь 10 м/с2 байна.

Муруй гадаргуу дээрх хөдөлгөөнд механик энерги хадгалагдах хуулийг хэрэглэх нь 1Мэдэгдэж байгаа:

Масс (м) = 1 кг

Өндрийн өөрчлөлт (цаг) = 5 м

Таталцлын хүчнээс үүдэлтэй хурдатгал (g) = 10 м/с 2

Хүссэн зүйл: Кинетик энерги (KE) ба блокийн хурд .

Шийдэл:

(a) Кинетик энерги

Анхны механик энерги = таталцлын потенциал энерги

ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 Жоул

Эцсийн механик энерги = кинетик энерги

ME t = KE = ½ mv t 2

Механик энергийг хадгалах зарчимд анхны механик энерги нь эцсийн механик энерги гэж заасан байдаг:

МЭ o = МЭ т

PE = KE

50 = KE

Кинетик энерги (KE) = 50 Жоул.

(b) Блокийн хурд

Механик энергийг хадгалах зарчим:

Анхны механик энерги (ME₂o₄ ) = эцсийн механик энерги ( ME₂t₄ )

Таталцлын потенциал энерги (PE) = кинетик энерги (KE)

50 = ½ мв 2

2(50) / м = v 2

100 / 1 = v 2

100 = v 2

v = √100

v = 10 м/с

[ирп]

2. 2 кг жинтэй биет үрэлтгүйгээр доош гулсдаг. Газрын гадаргаас дээш 2 метрийн өндөрт байгаа биетийн кинетик энерги ба хурд хэд вэ? Таталцлын хурдатгал нь 10 м/с2 байна.

Муруй гадаргуу дээрх хөдөлгөөнд механик энерги хадгалагдах хуулийг хэрэглэх нь 2Мэдэгдэж байгаа:

Масс (м) = 2 кг

Өндрийн өөрчлөлт (цаг) = 10 – 2 = 8 м

Таталцлын хүчнээс үүдэлтэй хурдатгал (g) = 10 м/с 2

Хүссэн утга : газраас дээш 2 метрийн өндөрт кинетик энерги (KE) ба хурд (v).

Шийдэл:

(a) Газрын гадаргаас 2 метрийн өндөрт байрлах кинетик энерги

Анхны механик энерги = таталцлын потенциал энерги

ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 Жоул

Эцсийн механик энерги = кинетик энерги

ME t = KE = ½ mv t 2

Механик энерги хадгалагдах зарчим нь анхны механик энерги нь эцсийн механик энерги гэж үздэг:

МЭ o = МЭ т

PE = KE

160 = KE

Газраас дээш 2 метрийн өндөрт кинетик энерги (KE) нь 160 Жоуль байна.

(b) Хамгийн доод гадаргуу дээрх объектын хурд

Механик энергийг хадгалах зарчим:

Анхны механик энерги (ME₂o₄ ) = эцсийн механик энерги ( EM₂t₄ )

Таталцлын потенциал энерги (PE) = кинетик энерги (KE)

160 = ½ мв 2

160 = ½ (2) v 2

160 = v 2

v = √160 = √(16)(10) = 4√10 м/с

[wpdm_package id='1167']

  1. Хүчээр хийгдсэн ажил, асуудал болон шийдлүүд
  2. Ажлын кинетик энергийн асуудлууд ба тэдгээрийн шийдлүүд
  3. Ажил-механик энергийн зарчмын асуудлууд ба шийдлүүд
  4. Таталцлын потенциалын энергийн асуудлууд ба тэдгээрийн шийдлүүд
  5. Уян хатан пүршний потенциал энергийн асуудал ба шийдэл
  6. Цахилгаан хангамжийн асуудлууд ба тэдгээрийн шийдлүүд
  7. Чөлөөт уналтын хөдөлгөөнд механик энергийг хадгалах хуулийг хэрэглэх нь
  8. Чөлөөт уналтын хөдөлгөөнд дээш доош хөдөлгөөнд механик энерги хадгалагдах хуулийг хэрэглэх нь
  9. Муруй гадаргуу дээрх хөдөлгөөнд механик энерги хадгалагдах хуулийг хэрэглэх нь
  10. Налуу хавтгай дээрх хөдөлгөөнд механик энерги хадгалагдах хуулийг хэрэглэх нь
  11. Сумны хөдөлгөөнд механик энергийг хадгалах хуулийг хэрэглэх нь

Сэтгэгдэл үлдээх